Europos sąjungos ištakos


Es istakos. Oeec sutrumpinimas.

Es ištakos. Europos bendrijos kūrimasis. Eb tikslai ir uždaviniai. Kas yra europos sąjunga? Es šiandien. Tikslai. Ypatumai. Literatūra. Europos suvienijimo idėja turėjo daug šalininkų tiek tarp kairiųjų, tiek tarp dešiniųjų. Ir vieni, ir kiti buvo įsitikinę, kad po dviejų europos pilietinių karų žemyną galima atstatyti tik bendromis jėgomis. Vis tvirtėjo įsitikinimas, kad šiuolaikiniame pasaulyje, ypač ekonomikos ir prekybos srityse, maža nacionalinė valstybė kaip nepriklausomas vienetas jau nėra gyvybinga.

Eurika urbonavičiūtė.

Lina stankūnaitė.

Ekonomikos ir verslo.

Pagrindų dieninių.

Studijų iii kurso.

Baigiantis antrajam pasauliniam karui, kai vokietijos karinė galia buvo palaužta, europoje vėl atgijo judėjimas už valstybių susivienijimą. Jį sąlygojo daugybėeuropos suvienijimo idėja turėjo daug šalininkų tiek tarp kairiųjų, tiek tarp dešiniųjų. Xx a. Pradžioje visos valstybės savo rinkas gynė muitais, nes vidinės rinkos sugebėdavo užtikrinti pakankamą ekonominį augimą. Buvo prieita prie išvados, kad, norint užtikrinti socialinę – ekonominę pažangą, reikia pradėti kurti tarpnacionalines rinkas. 1946 m. V. Čerčilis savo kalboje pakvietė sukurti jungtines europos valstijas ir praėjus dviems metams po jo kalbos ciuriche 1948 m. Gegužės mėn. Hagoje susirinko europos judėjimo kongresas, kuriame dalyvavo daugiau nei 700 įvairių politinių grupuočių atstovų iš 15 šalių. Jame buvo suformuotas centrinis europos susivienijimo komitetas.

Pokario laikotarpiu integracija plėtojama buvo trijose srityse: gynybinėje, politinėje ir ekonominėje. Politinėje integracijoje didžiausią įtaką turėjo 1949 m. Įkurta europos taryba, kurios tikslas buvo sukurti laisvą ir demokratinę europą, priemonės – europos žmogaus teisių konvencija, kuri ne tik skelbė teises ir laisves visiems, gyvenantiems valstybėse narėse, bet ir garantavo, kad europos žmogaus teisių teismas (ežtt) ir europos žmogaus teisių komisija (ežtk) prižiūrės, kaip šių teisių ir laisvių laikomasi. Gynybos srityje buvo bendradarbiaujama dėl efektyvios atsvaros rytų blokui sukūrimo, todėl 1949 m. Jav ir kanada kartu su kai kuriomis europos valstybėmis įkūrė nato organizaciją. Dar po kelerių metų buvo įkurta grynai europietiška gynybinė organizacija – vakarų europos sąjunga. , abiejų organizacijų tikslas – taikos europoje išsaugojimas. Tačiau didžiausią dėmesį pokario laikotarpiu europos valstybės skyrė ekonominiam bendradarbiavimui. Tam jas skatino ir jav sekretorius g. Maršalas, kur garsioje harvardo universitete pasakytoje kalboje maršalas prabilo apie bendros europos atgimimo programos būtinumą. Sumanytas ketverių metų paramos planas (1948-1952) ir bendros europos rinkos sukūrimas turėjo atgaivinti senąjį žemyną, o ameriką išvaduoti nuo nuolatinės ekonominės pagalbos teikimo naštos. Maršalo projektui įgyvendinti 1948 m. Paryžiuje buvo įkurta europos ekonominio bendradarbiavimo organizacija (eeb, oeec – organization for european economic cooperation). Ją sudarė 16 europos valstybių.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2011 m.
  • 10 puslapių (2770 žodžiai)
  • Universitetas
  • Europos sąjungos ištakos
    9 - 3 balsai (-ų)
Europos sąjungos ištakos. (2011 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-sajungos-istakos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 05:22
×