Europos sąjungos monetarinė politika


Įžanga. Monetarinė politika jos tikslai ir priemonės. Europos sąjungos monetarinės politikos kūrimas. Konvergencijos kriterijai. Europos centrinis bankas. Euro įvedimo teigiami ir neigiami teoriniai aspektai. Euro įvedimas Lietuvoje, jo įtaka Lietuvos verslui. Euro įvedimo Lietuvoje ekonominis vertinimas. Visuomenės nuomonė dėl euro įvedimo Lietuvoje. Išvados. Literatūra.


Šiame referate kaip tik ir stengiausi apžvelgti Europos Sąjungos monetarinėssistemos susikūrimą, trumpai atskleisti ES monetarinės politikos raidos etapus, bendros ESvaliutos atsiradimo priežastis, Europos centrinio banko funkcijas ir vaidmenį joje bei monetarinės politikos įgyvendinimo principus, problemas ir efektyvumą. Taip pat panagrinėti ES monetarinę politiką Lietuvoje.

Su Europos Sąjungos atsiradimu pirmą kartą įvyko toks atvėjis, kad iš karto daug valstybių perėjo prie vienos valiutos - euro, bei bendrai pradėjo vykdyti monetarinę politiką. Šiuo metų euro zonoje yra 19 valstybių. Tačiau tai įvyko palaipsniui.

Europos Sąjungos monetarinės integracijos link buvo einama jau nuo antrojo pasaulinio karo pabaigos. Kaip žinome iš istorijos apie Europos Sąjungos atsiradimą iš pradžių atsirado idėja suvienyti Europos valstybes ekonominiam stabilumui regione palaikyti. Pirmą kartą ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) kūrimas paminėtas 1957 m. Europos Ekonominės Bendrijos steigimo sutartyje. Tuo metų ši sąvoka visiškai nereiškė bendrų pinigų įvedimo. Buvo numatyta tik koordinuoti ekonominę ir pinigų politiką.

Taigi bendros valiutos kūrimas Europoje prasidėjo tik 1979 metais. Devynios šalys – Airija, Belgija, Danija, Didžioji Britanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vakarų Vokietija sutarė, kad bus teisinga įvesti vieną valiutą. Šių šalių manymų, tai palengvintų jų bendradarbiavimą. Tam tikslui šalių vyriausybės ir centriniai bankai sukūrė Europos pinigų sistemą.

Ekonominė ir pinigų sąjunga buvo kuriama ilgai. 1992 m. dvylikos Europos Sąjungos (ES) valstybių narių atstovų pasirašytoje Mastrichto sutartyje buvo numatyta įvesti ES bendrąją valiutą ir įsteigti Europos Centrinį Banką (ECB). Tik 1995 m. Madride ES Vadovų Taryba nusprendė būsimą bendrąją valiutą vadinti euru. Oficialus euro grafinis ženklas € sukurtas iš graikų kalbos raidės epsilon, reiškiančios pirmąją žodžio „Europa“ raidę. Ženklas perbrauktas dviem horizontaliais brūkšniais, kurie simbolizuoja stabilumą euro zonoje.

Kaip matome tai nebuvo taip paprasta iš teorijos pereiti į praktiką įvedant vianą valiutą visuose paminėtuose šalyse. Kylo daug diskusijų ir ginčų.

Pavyzdžiui, Europos pinigų sistemos kūrėjos Didžioji Britanija ir Danija iki šios dienos išlaikė savo nacionalines valiutas.

Šitos valstybės paaiškina savo nenorą įeiti į eurozoną ir savo šalyje įvesti eurą paprastai. Didžiosios Britanijos valdžia įsiklausė į rinkėjų norus ir atsisakė euro. Taip pat D. Britanijos parlamentas nesutiko mokėti milžiniškų sumų į „Euro gelbėjimo fondą“. Didžioji Britanija skaito, kad ji yra pakankamai stipri valstybė, galinti turėti savo pinigų politiką, be to D. Britanijoje manoma, jog nacionalinės valiutos – svaro – pakeitimas prilygtų „karalienės ir valstybės išdavimui“. Būtent dėl šitų priežaščių britai atsisako euro.

Panašiai mano ir Danijoje. Kol kas šalis neįveda euro, nes po pravesto referendumo rezultatai atskleidė, kad danai palaiko savo kroną ir balsavo už jos išlikimą.

Ir pagaliau šiais metais sauso 1 d. Įvestas euras ir Lietuvoje. Lietuva tapo 19-ąja euro zonos nare. Grynieji eurai Europoje jau skaičiuoja tryliktus gyvavimo metus.

Kainų kitimas (kainų stabilumas). Metinis vartojimų prekių kainų padidėjimas negali viršyti inflacijos vidurkio daugiau nei 1,5 proc. trijose stabiliuosiose Europos Sąjungos vastybėse. toks pastovumas turi būti ilgalaikis.

Euro įvedimas turėjo užtikrinti ekonomikos augimą, mažą ir stabilią inflaciją, tačiau vis dažniau yra diskutuojama ir apie neigiamą bendros valiutos poveikį šalies ekonomikai.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 71 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3245 žodžiai)
  • Universitetas
  • Alina
  • Europos sąjungos monetarinė politika
    10 - 9 balsai (-ų)
Europos sąjungos monetarinė politika. (2016 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-sajungos-monetarine-politika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 05:26
×