Europos sąjungos šalių teisės apžvalga


Įvadas. Mokesčių sistema. Lenkijos mokesčių sistema. Airijos mokesčių sistema. Išvados. Literatūra.

Darbo tikslas ir uždaviniai – apžvelgti Lietuvos mokesčių sistemą, mokesčių esmę, funkcijas, palyginti su kitų Europos šalių mokesčių teise ir pateikti išvadas.

Europos Sąjungos šalyse mokesčių sistema turi tiek panašumų, tiek skirtumų. Apžvelgus trijų pasirinktų valstybių mokesčių teisę, pastebėjome, jog Lietuvos ir Lenkijos finansų sistema yra panaši, bet skiriasi palyginus su Airija.

Lietuvos ir Lenkijos mokesčių sistema pagrindai jau yra sudaryti konstitucijoje, o Airijos konstitucija mokesčių sistemos neapibrėžia. Visose trijose šalyse mokesčių teisę reguliuoja įstatymai. Lietuvoje ir Lenkijoje atskirus mokesčius reglamentuoja atskiri įstatymai, tuo tarpu Airijoje yra vienas bendras mokesčių įstatymas. Visose šalyse pagrindiniai mokesčiai surenkantys lėšų į biudžetą yra: gyventojų pajamų mokestis, juridinių asmenų mokestis, pridėtinės vertės mokestis bei akcizai. Kiekviena šalis taip pat turi skirtingų specifinių mokesčių, tačiau jie sudaro tiktai labai nežymią dalį visoje mokesčių sistemoje.

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl Lenkijos, Lietuvos ir Airijos finansų sistema skiriasi yra istorinės priežastys. Lenkija ir Lietuva ilgą laiką priklausė Sovietų sąjungai ir jos pertvarkė savo ekonomiką tik maždaug prieš du dešimtmečius. Airija tuo tarpu, ilgai buvo nepriklausoma todėl jos įstatyminė bazė yra nusistovėjusi, daugelis įstatymų yra priimti labai seniai. Dar viena priežasčių, kurios galėtų paaiškinti skirtumus bei panašumus tarp šalių yra geografinė padėtis. Lenkija ir Lietuva - kaimyninės šalys, todėl turi daug panašių bruožų, tuo tarpu Airija esanti Europos šiaurės vakaruose yra labiau panaši į Didžiąją Britaniją.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 43 KB
  • 2014 m.
  • 12 puslapių (2407 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jurga
  • Europos sąjungos šalių teisės apžvalga
    10 - 3 balsai (-ų)
Europos sąjungos šalių teisės apžvalga. (2014 m. Spalio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-sajungos-saliu-teises-apzvalga.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 03:39
×