Europos sąjungos sutarties ir Lietuvos Respublikos teisės aktų santykis


Įžanga. Europos Sąjungos sutarties ir Lietuvos Respublikos teisės aktų santykis. Išvados. Literatūros sąrašas.


2003 m. gegužės 10 – 11 dienomis Lietuvoje įvyko referendumas dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje ir Tauta balsų dauguma priėmė sprendimą tapti ES nare.

Šioje esė trumpai apžvelgsiu esminius teisinius aspektus tarp Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos ir pateiksiu savo nuomonę apie Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktų tarpusavio veikimą.

Tarptautiniuose santykiuose tai reiškiasi gebėjimu sudaryti tarptautines sutartis, užmegzti pastovius tarptautinio bendradarbiavimo santykius, reikšti tarptautines pretenzijas ir t.t. Taigi pagrindinis valstybės suvereniteto atributas yra ne tik valstybės nevaržoma galimybė kurti ir vykdyti teisės normas, bet ir tarptautinės teisės pagrindu nevaržomai dalyvauti kuriant tarptautinius teisinius santykius.

Pats Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą faktas kokių nors su suverenitetu susijusių teisinių problemų nekelia. Dėl narystės tauta savo valią yra pareiškusi 2003 m. gegužės 10-11 d. referendume.

Mūsų Konstitucijos 136 straipsnyje nustatyta, kad Lietuvo Respublika dalyvauja tarptautinėse organizacijose, jeigu tai neprieštarauja valstybės interesams ir jos nepriklausomybei. Tikriausia ne tik man kyla klausimas– ar įstodami į Europos Sąjungą neatsisakėme savo pagrindinio siekio – laisvės ir nepriklausomybės, ar įstojimas ir dalyvavimas Sąjungoje nepažeidė mūsų valstybės pagrindinio įstatymo – LR Konstitucijos? Logiškai ir sistemiškai pagalvojusi galiu teigti, kad nepriklausomybė arba suverenitetas, reiškia, kad valstybė turi išimtinę teisę savo teritorijoje vykdyti pagrindines valstybės valdžios funkcijas – įstatymų leidybą, valdymą ir teisingumo vykdymą (turi teisinį ir politinį savarankiškumą), jei tuo nėra pažeidžiamos žmogaus teisės ir laisvės (LR Konstitucijos 18 str.) ir vadovaujamasi „visuotinai pripažintais tarptautinės teisės principais ir normomis“ (LR Konstitucijos 135 str. 1 dalis). Be to nepriklausomybę išreiškia ir valstybės piliečiai - tautos apsisprendimo laisvė ( tautos suverenitetas).

Atsakymas į visa tai, kas pasakyta yra trumpas ir vienareikšmis – būtent Lietuvių tauta 1992 m. spalio 25 d. referendumu priėmė savo pagrindinį įstatymą (LR Konstituciją), kurios 9 str. 1 dalis nustato, kad „svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai yra sprendžiami referendumu“. Vadovaujantis šia konstitucine nuostata, 2003 m gegužės 10-11 d. Lietuvoje pravestas referendumas dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje, ir būtent Tauta, o ne Seimas, ne Vyriausybė, ne Prezidentas priėmė sprendimą būti Europos Sąjungos nare.

  • Teisė Esė
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1955 žodžiai)
  • Sima
  • Europos sąjungos sutarties ir Lietuvos Respublikos teisės aktų santykis
    10 - 6 balsai (-ų)
Europos sąjungos sutarties ir Lietuvos Respublikos teisės aktų santykis. (2016 m. Kovo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-sajungos-sutarties-ir-lietuvos-respublikos-teises-aktu-santykis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 21:43
×