Europos sąjungos teisės konspektas (2)


Istorinės prielaidos, sąlygojusios Europos Bendrijų susikūrimą. Europos Bendrijų sukūrimas. Europos Bendrijų ypatumai. Pagrindiniai Europos Bendrijų vystimosi etapai. Europos Sąjungos įkūrimas. Europos Sąjungos institucinė sistema, pagrindinė ir papildomos institucijos. ES pagrindinės ir papildomos institucijos. Taryba. Europos Komisija. Europos Parlamentas. Europos Parlamento Ombudsmeno institucija. Europos Teisingumo Teismas. Pirmos instancijos teismas ir ES Tarnautojų teismas. Procesas Europos Teisingumo Teisme. Audito Rūmai. Europos Investicijų Bankas. Europos Centrinis Bankas. Ekonomikos ir Socialinių reikalų komitetas. Regionų komitetas. ES institucijų veikla ES II ir III ramsčiuose. Savikontrolės klausimai. Literatūra. ES institucinė reforma. ES teisinė sistema ir teisės šaltiniai. Tarptautinės sutartys su trečiosiomis šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis. Pirminė ir antrinė ES teisė. ETT praktika. Europos Bendrijų sprendimų priėmimo procedūros. Sprendimų priėmimo teisinis pagrindas. Komitologija. Europos Sąjungos teisės ir jos valstybių narių nacionalinės teisės santykis. ES teisės ir nacionalinės teisės santykio teorijos. ES teisės viršenybės principas. ES teisės tiesioginio veikimo principas. Kompetencijos pasiskirstymas tarp ES ir valstybių narių. ES teisės įgyvendinimo užtikrinimas Europos Sąjungos ir nacionaliniame lygmenyje. Valstybių narių atsakomybė už ES teisės pažeidimus. Tiesioginiai ieškiniai Europos Teisingumo teisme. Ieškiniai dėl teisės akto anuliavimo Europos Teisingumo teisme. Ieškiniai dėl sprendimo nepriėmimo. Nacionalinės priemonės ES teisės pažeidimų atveju. Nacionalinių teismų ir ETT bendradarbiavimas. Prejudiciniai ETT nutarimai. Cilfit byla. Europos Sąjungos antrojo ir trečiojo ramsčio apžvalga. Bendra užsienio ir saugumo politika - antrasis ES ramstis. Teismų ir policijos bendradarbiavimas baudžiamosiose bylose - trečiasis ES ramstis.

Vieningos Europos idėja turi gilias istorines šaknis. Istorikai teigia, kad jau ankstyvuosiuose viduramžiuose vyravo vieningos Europos idėjos. Šias idėjas skleisdavo to meto mąstytojai, rašytojai, politikai. Kodėl jau tuomet žmonės mąstė apie vieningą Europą?

Tam didelę įtaką darė religiniai motyvai. Katalikų bažnyčios interesas buvo vienyti katalikiškas tautas. Kaip įkvėpimo šaltinis – Romos imperijos pavyzdys.

Iš esmės Europos valstybių sąjunga tuo metu buvo reikalinga tam kad apsiginti nuo stambių priešininkų. Ir tuo metu sąjungos buvo sudaromos. Tačiau jų pagrindinis tikslas buvo užtikrinti tam tikros valstybės dominavimą arba apsiginti nuo priešų. Tokios sąjungos egzistuodavo neilgai. 15 amžiuje Europai iškilo Turkijos grėsmė. Tačiau Europos valstybių sąjungos idėjos taip ir liko tik idėjomis.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 166 KB
  • 2014 m.
  • 62 puslapiai (32243 žodžiai)
  • Viktorija
  • Europos sąjungos teisės konspektas (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Europos sąjungos teisės konspektas (2). (2014 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-sajungos-teises-konspektas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 20:04
×