Europos sąjungos teisės viršenybė


Europos sąjungos teisės viršenybė. Europos teisės viršenybės principo prigimtis. Europos sąjungos teisės viršenybės principo pripažinimo valstybių narių nacionalinėje teisėje. Teisės viršenybės principas Lietuvos respublikos teisėje.

Į šiuos klausimus lyg ir atsako LR Konstitucijos str. 3 d., kurioje numatyta, kad ratifikuotos tarptautinės sutartys tampa sudedamąją Lietuvos teisėssistemos dalimi, o 1999 m. Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje patikslinta, kad LR pripažįsta tarptautinių sutarčių viršenybę tiek iki sutarties įsigaliojimo, tiek ir po to priimtiems įstatymams. Šios dvi nacionalinės normos leidžia teigti, kad Lietuva pasirinko monistinę tarptautinės teisės ir nacionalinės teisės santykio doktriną, kuri ir nepakeitus Konstitucijos leidžia pripažinti ES sutarčių viršenybę kaip bendrą tarptautinių sutarčių viršenybės, nacionalinių įstatymų atžvilgiu, principą. Seimo komisijos konstitucinės teisės specialistai atlikę ES kaip tarptautinės organizacijos tyrimą nustatė, kad ES yra tradicinė tarptautinė organizacija. Todėl papildomos Konstitucijos pataisos nėra būtinos, o Lietuva gali būti ES nare ir vykdyti prisiimtus įsipareigojimus pagal minėtus LR Konstitucijos straipsnius.

ES teisės viršenybės principas yra svarbus ES teisės sui generis bruožas, kuris leidžia veiksmingai taikyti šią teisę valstybėse narėse. Tačiau jo prigimtis ETT ir valstybių narių teismų yra aiškinama skirtingai.

ES teisės viršenybės principas - tai valstybių narių pareiga, kylanti iš nacionalinių konstitucijų taikyti ES teisę pagal ETT praktikoje nustatytas taisykles.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2222 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aaaa
  • Europos sąjungos teisės viršenybė
    10 - 10 balsai (-ų)
Europos sąjungos teisės viršenybė. (2015 m. Kovo 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-sajungos-teises-virsenybe.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 13:47
×