Europos vadovų tarybos veikla, sudėtis


Įvadas. Europos vadovų tarybos istorija. Europos vadovų tarybos pirmininkas. Europos vadovų tarybos funkcijos ir veikla. Europos vadovų tarybos prioritetai iki 2014 m. Europos vadovų tarybos organizacinė struktūra. Europos vadovų tarybos darbo eiga. Europos vadovų tarybos darbo rezultatai. Europos vadovų tarybos problemos ir darbo tobulinimo kryptys. Koncepcijų žemėlapis. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Europos Vadovų (Viršūnių) Taryba - tai aukščiausia Europos Sąjungos (toliau ES) politinė atstovybė, viena iš jos institucijų. Ji keturis kartus per metus rengia susitikimus (vieną Briuselyje; vieną – pirmininkaujančioje ES valstybėje), juose dalyvauja visų ES politiniai lyderiai (prezidentai, premjerai), taip pat Europos Komisijos pirmininkas ir vienas iš jo pavaduotojų, taip pat šalių užsienio reikalų ministrai bei Europos Parlamento pirmininkai.

Europos Vadovų Tarybos funkcijas, veiklą ir įtaką svarbu analizuoti, nes ji yra viena iš svarbiausių ES institucijų. Jos darbo esmė yra skatinti ES plėtrą ir nustatyti jos bendras politines gaires. Ji nubrėžia darbo temas žemesnėms ES institucijoms, inicijuoja idėjas ir pasiūlymus, pritaria arba nepritaria naujų ES narių priėmimui.

Vadovų taryba turi didelę įtaką kitoms ES institucijoms: Europos komisijai ir Europos tarybai. Ji gauna pasiūlymus iš Europos komisijos ir turi jiems pritarti arba ne. Dokumentams gavus patvirtinimą, toliau bendradarbiaujama su Europos Sąjungos parlamentu. Jo pagalba, atliekant teisines procedūras, gauti dokumentai ar pasiūlymai įgauna teisinę galią.

Darbo tikslas: išanalizuoti Europos Vadovų Tarybos veiklą, sudėtį, įtaką ES bei jos istitucijų veiklai.

Išanalizuoti šios institucijos ryšius su kitomis institucijomis ir įvertinti įtaką.

Europos tarybos susitikimų užuomazga galima laikyti 1961m. Paryžiuje įvykusį Europos aukščiausio lygio susitikimą. kuriame dalyvavo bendrijos valstybių ar vyriausybių vadovai. Šie susitikimai nuo 1969m. vykdavo dažniau [2].

1974 m įvyko Prancūzuos prezidento Valėry Giscard Paryžiuje surengtas aukščiausio lygio vadovų sustikimas, kurio metu buvo įsteigta Europos Vadovų Taryba [3, p. 8). Po Šio svarbaus įvykio buvo apibrėžta jos veikla bei dalyvavimo sąlygos. Europos Vadovų Taryba po įsteigimo įsipareigojo kontroliuoti Bendrijos veiklą bei stengtis pasiekti bendrus sprendimus integracijos klausimais [2]. Taip pat Viršūnių tarybos susitikimuose priimami galutiniai susitarimai ir kompromisai dėl sutarčių reformų [17, p. 59].

1983 m Štutgarte buvo pasirašyta deklaracija dėl Europos Sąjungos ir joje nustatyti Vadovų Tarybos uždaviniai:

Vienas iš svarbiausių įvykių Europos Vadovų tarybai buvo 1986 m. pasirašytas Suvestinis Europos aktas, kuris apibrėžė Europos vadovų tarybos instituciją. Buvo nustatyta, kad susitikimus sudaro reguliariai susitinkantys valstybių ir vyriausybių vadovai [15, p. 27].

1992 m. buvo pasiraftyta Mastrichto sutartis, kuri suteikė Viršūnių Tarybai oficialų statusą. Ši sutartis taip pat numatė Europos Tarybas funkcijas: politinių gairių nustatymas ir Sąjungos vystymosi skatinimas [4]. Mastrichto sutartis nurodė, kad Tarybai pirmininkauja pirmininkaujančios valstybės ar vyriausybės vadovas, ir turi pateikti pranešimą ir metinį pranešimą apie Sąjungos pažangą, ir jį pateikti Europos parlamentui [3, p. 2].

Europos Vadovų taryba visateise ES institucija tapo po Lisabonos sutarties, pasirašytos 2009 m. gruodžio 1 d. [4]. Sutartis numato, kad Taryba turi pirmininką, kurį nariai išrenka 2,5 metų kadencijai [3, p. 15].

Viso etato Europos Vadovų Tarybos pirmininko postas buvo sukurtas Lisabonos sutartimi. Jo pagrindinės užduotys – pirmininkauti valstybės ar vyriausybės vadovų susitikimams, palengvinti jų bendrą sutarimą ir užtikrinti atstovavimą Sąjungai užsienyje [5].

  • Microsoft Word 44 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3082 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laura
  • Europos vadovų tarybos veikla, sudėtis
    10 - 3 balsai (-ų)
Europos vadovų tarybos veikla, sudėtis . (2019 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-vadovu-tarybos-veikla-sudetis.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 12 d. 06:29
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo