Europos valstybių skolų krizės referatas


Įvadas. Europos valstybių skolinimosi pradžia. Maršalo planas. Valstybių skolų krizės. Rusijos skolos krizė. Graikijos skolos krizė. Ispanijos skolos krizė. Bendra ES skolos apžvalga. Lietuvos skola. Ateities perspektyvos. Išvados. Šaltiniai.


1998 metų Rusijos ekonominė krizė – įvykis, kai Rusija pareiškė, kad negali vykdyti visų savo duotų įsipareigojimų, atiduoti paimtų skolų. Pagrindinė krizės priežastis buvo didelė valstybės skola, sumažėjusios žaliavų kainos, didelis vyriausybės optimizmas ūkio klausimu. Išanalizavus Rusijos prieš krizinę padėtį, matyti,jog mokėjimų balansai buvo iškraipyti : tarkime Rusija teigė jog importas 1997 m. iš Suomijos siekė 1,87mlrd., o Suomijos duomenimis eksportas į Rusiją sudarė 2,98 mlrd.ir tai yra 60% daugiau. Be to buvo įvairių nesutarimų dėl reformų, silpnai prižiūrimas bankų sektorius, prastai organizuojamas mokesčių administravimas. Šalies biudžetas keleta metų iš eilės buvo neigiamas. Vidaus skola pasiekė 69 mlrd. JAV dolerių, kai centrinio banko rezervas buvo tik 13mlrd. JAV dolerių. Išanalizavus situaciją būtų buvę galima tikėtis Rusijos ateities potencialu, jeigu Rusijos eksportas būtų augęs, tačiau eksporto pajamos pradėjo mažėti ir valstybė nebeturėjo galimybių prisiimti savo įsipareigojimų. Krizė prasidėjo 1998 m. rugpjūčio 17 d.

Pagal pateiktus duomenis matyti, jog rublio kursas per pusmetį nukrito daugiau kaip tris kartus – nuo 6 rublių iki 21 rublio .Po rugpjūčio 17 d. per dešimt dienų rubliui nuvertėjus nuo 6,2 RUB iki 9,5 RUB už dolerį iki metų pabaigos jo kaina pasiekė virš 20 RUB už dolerį. Aukso ir užsienio valiutos rezervai 1998 metais mažėjo: pagal pateiktą 2 lentelę matyti, jog nuo per 1998 krizę rezervai smuko beveik dvigubai.

Krizės gilėjimas dar labiau smukdė pasitikėjimą Rusijos valiuta. 1999 m. birželio pabaigoje rublio kaina siekė 24 RUB už dolerį. Rusijos krizė buvo viena staigiausių ir sunkiausių įvykusių pasaulyje krizių. Sumažėjo gyventojų ir užsienio investuotojų pasitikėjimas Rusijos bankais ir valstybe. Nukritus pragyvenimo lygiui, bankrutavo daug mažų įmonių, kai kurie bankai. Per pusmetį bankų sistema ėmė merdėti, gyventojai prarado dalį savo santaupų. Istorijoje nebuvo atvejo, kad ekonominė krizė būtu paskelbta vidaus skolai, paimtai vidaus valiuta, tačiau Rusijoje buvo paskelbta krizė Valstybiniams trumpalaikiams įsipareigojimams, kurio pelningumas prieš krizę siekė iki 140 proc. Paprastai kitos valstybės panašiais atvejais įvykdo pinigų emisiją ir taip, nuvertėjant vietinei valiutai, padengia skolas. Investuotojai, pirkę Valstybės trumpalaikius įsipareigojimus, tikėjosi būtent tokių valstybės veiksmų, bet S.Kirijenkos vadovaujama Rusijos vyriausybė nusprendė negrąžinti valstybės viduje išplatintų paskolų. Vyriausybė greičiausiai nusprendė, kad neatidavus skolos vidaus kreditoriams bus išsaugota bent dalis užsienio investuotojų. Analizuojant Rusijos sprendimą negrąžinti skolos vidaus kriditoriams susiduriama su skirtingomis nuomonėmis: galima sakyti,jog pasirinkus tokį kelią Rusija prarado visiškai vidaus skolininkų pasitikėjimą,liko be galimų ateities paskolų. Kitą vertus,jeigu valstybė būtų nusprendusi įvykdyti pinigų emisiją ir grąžinti vidaus skolą padėtis būtų išvis nevaldoma ir Rusija su savo nesutvarkyta mokesčių,bankų priežiūros, mokėjimų balansų sitemomis būtų grįžusi į 1990 metų lygį.

  • Microsoft Word 1079 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2893 žodžiai)
  • Universitetas
  • Beata
  • Europos valstybių skolų krizės referatas
    10 - 5 balsai (-ų)
Europos valstybių skolų krizės referatas. (2016 m. Vasario 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-valstybiu-skolu-krizes-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 17:06
×