Europos visuomenių Antikinės ištakos


Europos ir ldk visuomenės raida iki xv. pabaigos. Pr. Kr. Suklestėjo Atėnų demokratija 509 30 27 . Pr. Kr. Roma respublikos laikotarpiu. Bulė / 500 šimtų taryba . Senatui , tautos susirinkimui. Dvylikos lentelių įsakymai. Atėnuose ir Romos respublikoje buvo teikiama pirmenybė valstybės , o ne pavienio piliečio poreikiams.


Žlugus Vakarų Romos imperijai (476m.), Europoje ėmė vystytis du valstybių modeliai: Romos krikščionių (Vakarų) ir Konstantinopolio krikščionių (Rytų)

Kadangi žmogus save laikė pirmiausia bendruomenės nariu, svarbesni jam buvo ne individo, o bendruomenės interesai. Individualios valios ir nuomonės ribojimas nebuvo laikomas žmogaus teisių ir orumo pažeidimu. Viešas nuomonės, prieštaraujančios egzistuojančiam tikėjimui, išsakymas buvo laikomas erezija. (- religijos mokymas, kurį viešpataujančioji religija laiko klaidingu)

Mindaugas pasitelkė diplomatines priemones ir iš pradžių su šeima buvo pakrikštytas, o 1253m. Liepos 6d. Jis tapo Lietuvos karaliumi.

Mindaugo sukurtą valstybę XIVa. Sėkmingai valdė Gediminas ir iš jo kilusi Gediminaičių valdovų dinastija. Jos atstovo Jogailos dėka 1387 m. Lietuva, išskyrus Žemaitiją, tapo krikščioniška valstybe. Priėmusi krikštą Lietuva įžengė į karalikišką Europą, tapo atvira Vakarų Europos laimėjimams. Nuo šiol Kryžiuočių ordinas, kuris toliau veržėsi į pagonišką Žemaitiją, neteko teisės rengti antpuolių į Lietuva.

Vytauto laikais LDK sustiprėjo Lietuvos bajorai, pradėjo formuotis pagrindiniai feodaliniai luomai, plėtėsi miestai. Tačiau jo valdoma Lietuva taip ir neįstengė išsivaduoti iš Lenkijos ir jos karaliaus Jogailos įtakos.

  • Microsoft Word 231 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (687 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Stuaarta
  • Europos visuomenių Antikinės ištakos
    10 - 3 balsai (-ų)
Europos visuomenių Antikinės ištakos. (2018 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/europos-visuomeniu-antikines-istakos.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 22 d. 00:32
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema