Eutanazija: už ir prieš? kursinis darbas


Įvadas. Informacinių šaltinių apžvalga. Eutanazija. Savanoriška ir nesavanoriška eutanazija. Aktyvioji ir pasyvioji eutanazija. Eutanazija pasaulio šalyse. Eutanazija Lietuvoje. Bažnyčios požiūris į eutanaziją. Tyrimo analizė. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas. Priedai.


Medicina tai mokslas, padedantis užkirsti kelią ligai, padedantis išgydyti žmonių psichinius ir fizinius negalavimus. Nors gyvename XXI a., ir medicina yra pasiekusi aukštumas, tinkamai padėti žmogui ne visada yra lengva, ir ne visada pavyksta. Dažniausiai taip atsitinka su sunkiais ligoniais, kurie ne gyvena, o tik egzistuoja kentėdami. Didžiulis medicinos progresas sukūrė prielaidas pratęsti žmogaus egzistavimą. Šiuolaikinės medicinos laimėjimai leidžia žmogų grąžinti į gyvenimą net po širdies darbo sustojimo, leidžia tęsti jo gyvybę, naudojant dirbtinio kvėpavimo aparatą, kardiostimuliatorių ir kitus prietaisus. Tačiau leidžia ir ją atimti Eutanazijos būdu, padėti žmogui išsilaisvinti iš kančių. Dėl šių priežasčių tokia sparti medicinos pažanga kelia ne vien džiaugsmą. Dažnai kyla tokių klausimų : kaip turėtume pasielgti su merdėjančiu ligoniu? Ar pratęsti jo egzistenciją kančiose, ar legaliai nutraukti? Žinome, kad Dievas draudžia žudyti iš pykčio, bet ar galime nutraukti artimo žmogaus gyvenimą iš meilės ir gailesčio?

Aktyvi eutanazija – tai eutanazijos rūšis, kai sušvirkščiama mirtina medikamentų dozė.

Pasyvi eutanazija – eutanazijos rūšis, kai neskiriama ar nutraukiama gyvybę palaikanti priemonė.

Didžioji dalis respondentų yra už, kad jiems ir jų artimiesiems beviltiškoje situacijoje, būtų įvykdyta eutanazija.

Su eutanazija glaudžiai siejasi asistuojamoji savižudybė – kai pacientams duodamas reikiamas kiekis vaistų arba net sukuriami specialūs aparatai, kurie pacientams padeda pasitraukti iš gyvenimo, jiems nuspaudus reikiamą mygtuką letalinė injekcija nutraukia jo gyvybę.

Daug diskusijų vyksta šiuo klausimu, ir yra daug nesutampančių nuomonių, dėl kurių eutanazija yra netaikoma daugumoje valstybių. Panaudojus eutanazija valstybėse būtų išspręsta nemažai svarbių problemų. Viena iš jų – finansavimas. Tai pigiau nei visą laiką laikyti žmogų prijungtą prie aparatų. Antra – būtų išspręsta laisvų vietų trūkumo problemą ligoninėse. Trečia – darbo jėgos problemą. Gydytojai ir laisvos vietos pasitarnaus tiems, kurių gyvybes dar galima išgelbėti, o ne žmonėms, kurie nebeturi vilties išgyventi.

Taigi matome, kad daugelyje šalių eutanazija yra sėkmingai vykdoma, tačiau yra ir tokių šalių, kuriose eutanazija nėra legalizuota įstatymais, bet vis vien yra vykdoma.

Taigi eutanazija Lietuvoje nėra įteisinta įstatymais, bet kenčiantys ligoniai ne retai apie tai galvoja ir užsimena savo gydytojams, o gydytojai nenori apie tai prabilti. Tačiau ar tikrai Lietuvoje eutanazija neegzistuoja, o gal paprasčiausiai bijome apie tai viešai prabilti ir vadinti daiktus tikrais vardais?

Katalikų bažnyčia teigia, kad žmogaus gyvybė yra neliečiama nuo prasidėjimo momento iki natūralios mirties, ir kad žmogus negali būti savo gyvenimo savininku. Todėl, daugelyje šalių eutanazija neįteisinama ir netoleruojama dėl religinio požiūrio, kuriai daugiausiai priešinasi protestantai ir katalikai. Visą šitą procesą katalikai vadina – savižudybe, kuri laikoma kaip nuodėmė. Bažnyčia, katalikai ir protestantai sudaro eutanazijos priešininkus, kurie vadovaujasi Darvino teorija (natūraliąja atranka). Jie teigia, kad žmogus turi natūraliai gimti ir mirti. Ligoniai mirtį turi priimti kaip dievo dovaną, siųstą iš aukščiau.

Taigi katalikų bažnyčia taip priešinasi eutanazijai, kad kai kuriose šalyse dėl jos kaltės eutanazija nėra įteisinta. Bažnyčia teigia, kad Eutanazija prieštarauja jos mokymui ir yra tapatinama su savižudybe.

Perskaityti įvykiai labai sukrečia, ir pasidaro įdomu, koks žmonių požiūris į eutanazija, ir ar Lietuvoje ji reikalinga? Ar žmonės už eutanazija ar prieš? Ar jie pasirinktų eutanaziją gyvendami kančioje? Koks yra bažnyčios požiūris į eutanaziją, žmonių nuomone? Ir pagaliau, ar gydytojas įvykdęs eutanazija gali būti vadinamas žmogžudžiu?

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 308 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (3542 žodžiai)
  • Kolegija
  • Raimonda
  • Eutanazija: už ir prieš? kursinis darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Eutanazija: už ir prieš? kursinis darbas. (2017 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/eutanazija-uz-ir-pries-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 01:23
×