Eutanazijos pateisinimas: privalumai ir trūkumai


Aktyviosios eutanazijos pateisinimas. Istoriniai eutanazijos vingiai. Paciento gerovės interpretacijos. Savižudybė su pagalba ir aktyvi eutanazija.


Kartu žodynas pabrėžia, kad pirmos dvi eutanazijos formos teisiškai ir etiškai vadinamos kaip nužudymas, o trečia vadinama pagalba mirštančiam.

Šios paskaitos tikslas – pateikti oponuojančių pusių nuomonės, išsiaiškinti aktyvios ir pasyvios eutanazijos, bei asistuojamosios savižudybės sąvokas, taip pat argumentas, kuriais siekiama pateisinti ar pasmerkti vieną ar kitą žmogaus gyvybės nutraukimo formą.

Kadangi ši problema yra aktuali ir neišspręsta, priimti sprendimus teks mums. Daug kas priklausys nuo mūsų pasirengimo ją spręsti.

Dabartinės lietuvių kalbos žodyne numarinimas apibūdinamas kaip 1) gyvybės nutraukimas ir 2) buvimas prie mirštančiojo, sulaikant jo mirties. Vis dėl to, ne bet koks buvimas prie mirštančiojo, sulaukiant jo mirties, gali būti laikomas eutanazija. Ar visuomet galime laikyti eutanazija atisakymą gaivinti ryškiai apsigimusį ir praktiškai negyvybingą naujagimį arba mirštantį, vėžiu sergantį ligonį? Juk galėtume teigti, kad labai dažnai šiuo atveju tiesiog nesikišama į neišvengiamą biologinę organizmo žūtį.

Kaip jau minėjome, šiuolaikinės techninės galimybės gali pratęsti gyvybę praktiškai neribotą laiką, todėl baimė dėl dirbtinai pratęsiamų priešmirtinių kančių sukelia judėjimą JAV, ir daugelio ligoninių pacientai pasirašo vadinamąjį Living will, prašydami prieš mirtį jų nekankinti (nereanimuoti).

1957 m. Popiežius Pijus XII pritarė, kad gydytojai leistų ramiai numirti žmonėms, kuriems pasveikti galimybių neliko. Taip pat aprobavo reanimavimo aparatūros išjungimą bei nuskausminamųjų narkotikų skyrimą terminaliniams ligoniams. 1970 m. popiežiaus Pauliaus VI vardu kardinolas Villot laiške gydytojams patvirtino, kad jų pareiga yra palengvinti kančias nuskausminant, o ne dirbtinai palaikyti gyvybę. Taigi, Katalikų Bažnyčios pozicija pasyviosios eutanazijos atžvilgiu aiški.

Pasyvi eutanazija taip pat taikoma ir mūsų ligoninėse, tik tai neįvardijama garsiai. Terminaliniams ligoniams dažniausiai duodama mirti ramiai.

Vis dėlto, nepaisant tradicinio pasyvios eutanazijos pateisinamumo, nėra visiškai aiškus šio skirstymo kriterijai. Ar gyvybę palaikančios aparatūros išjungimas decerebruoto paciento atveju turėtų būti laikomas aktyviąją (juk atliekamas tam tikras veiksmas), ar pasyviąją eutanazija? Kas ir kada turėtų nuspręsti apie aparatūros išjungimą? Kaip nuspręsti , ar paciento gaivinimas ir gydymas yra beprasmis žmogaus kankinimas? Ir šioje srityje yra daug klausymų į kuriuos mums reikia surasti atsakymus.

Aktyvi eutanazija – yra pagrindinis emocijų ir problemų objektas. Apie ją kalbama labiausiai ir jį labiausiai smerkiama. Pabandysime nustatyti ribą tarp šių numarinimo formų, pirmiausiai dorovės požiūriu. Ar galėtume teigti, kad aktyvi ir pasyvi eutanazija iš esmės skiriasi dorovinių požiūriu? J. Reikelso pateiktas pavyzdys taip pat parodo, kad aktyvaus ir pasyvaus nužudymo etinis vertinimas nėra iš esmės skirtingas.

Džonas taip pat gautų palikimą, jeigu kas nors nutiktų jo šešiamečiui pusbroliui. Panašiai kaip ir Smitas, Džonas įslenka į vonią, ketindamas čia nužudyti giminaitį. Tačiau, pravėręs duris, Džonas išvysta, kaip vaikas paslysta vonioje, susitrenkia galvą ir pradeda skęsti. Apsidžiaugęs Džonas stebi šią sceną, kiekvieną minutę pasiruošęs pribėgti ir panardinti vaiko galvą. Vis dėlto to daryti jam netenka, nes vaikas nuskęsta pats. Šis nusikaltimas taip pat neišaiškinamas ir Džonas paveldi turtą“.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3362 žodžiai)
  • Mokykla
  • Dalė
  • Eutanazijos pateisinimas: privalumai ir trūkumai
    10 - 2 balsai (-ų)
Eutanazijos pateisinimas: privalumai ir trūkumai. (2018 m. Rugsėjo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/eutanazijos-pateisinimas-privalumai-ir-trukumai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 27 d. 22:25
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo