Evoliucijos teorijos patvirtinimas


Įvadas. Trumpa evoliucijos idėjų istorija. Evoliucijos teorijos sukūrimas. Evoliucijos teorijos gamtamokslinės ir istorinės atsiradimo prielaidos. Darvinizmas. Evoliucijos įrodymai. Gamtinės atrankos’’ sąvoka. Gamtinė atranka – evoliucijos varomoji jėga. Gamtinės atrankos prielaidos. Evoliucijos mokslo reikšmė. Žemynai. Žemynų dreifas . Kintantis žemėlapis . Tektoninės plokštės. Kalnų susidarymas . Žemės plokštės. Fosilijos. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Evoliucija – ne sustingusi dogmų sistema, o bendrosios biologijos pagrindinė teorinė kryptis, bet kurioje gamtos mokslų srityje greitai reaguojanti į kiekvieną naują didelį atradimą ir po kiekvieno tokio vis labiau sustiprėjanti. Taip gali įvykti tik tuomet, kai evoliucijos mokslas išaiškina organinės gamtos sandaros ir raidos fundamentalius dėsningumus. Dabar evoliucjos mokslas gali integruoti visų specialių biologinių disciplinų laimėjimus (didele dalimi nulemdamas kiekvienos disciplines kryptį) ateityje jis taps besivystančios Žmonijos ir Žemės biosferos sąveikos teoriniu pagrindu.

Prieš pradėdami trumpai nagrinėti pagrindinius Č. Darvino evoliucijos teorijos teiginius, apžvelkime jos sukūrimo prielaidas ir svarbiausius Č. Darvino gyvenimo bei kūrybos etapus. Darvino pažiūrių raida lyg veidrodis atspindi evoliucinės pasaulėžiūros formavimąsi to meto biologijoje.

XIX a. pradžioje biologija jau buvo skaupusi daug faktinių, tinkamų giliam apibendrinimui, duomenų. Tam tikslui buvo reikalingas ne tik naujas požiūris, bet ir naujos idėjos. Augalininkystėje ir gyvulininkystėje reikėjo pagerinti selekcinį darbą. Praktiniai žemės ūkio poreikiai tobulinti selekcinio darbo metodus skatino sukurti teoriją.

Dėl to būtent Anglijoje – vienoje iš labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių pasaulio šalių – XIX a. visuryje susidarė prielaidos evoliucijos teorijai atrasti. Jos susikūrimo prioritetas neginčijamai priklauso Čarlzui Darvinui – vienam garsiausių visų laikų ir tautų gamtininku.

Nuo pirmų šiuolaikinės evoliucijos plėtotės etapų XIX a. viduryje gamtos istorijos duomenys jau buvo panaudojami jai argumentuoti, kartu tai padėjo giliau suvokti evoliucijos eigą praeityje. Evoliucijos įrodymai glaudžiai susiję su jos proceso tyrimo metodais.

Evoliucijos idėjos pamažu skverbėsi į įvairias biologijos mokslo šakas: pirmiausia jos įsivyravo paleontologijoje, biogeografijoje, morfoogijoje, embriologijoje ir sistematikoje, paskui genetikoje, biochemijoje, molekulinėje biologijoje ir fiziologijoje. Tokia tvarka bus nagrinėjami evoliucijos įrodymai įvairiose biologijos disciplinose.

Gamtinės atrankos sąvoka priskiriama ne tik evoliucijos mokslo, bet ir visos biologijos fundamentalioms sąvokoms. Gamtinę atranką apibrėžė Č. Darvinas. Pagal jį, gamtinė atranka – tai ,,geriausiai prisitaikiusiųjų išlikimas’’ . Išgyvena turintys naudingus ir žūva įgiję žalingus individualius pokyčius egzemplioriai. Tačiau ši formuluoė neatskleidžia kai kurių svarbių atrankos genetinių pasekmių.

  • Microsoft Word 38 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (2358 žodžiai)
  • Roberta
  • Evoliucijos teorijos patvirtinimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Evoliucijos teorijos patvirtinimas. (2015 m. Kovo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/evoliucijos-teorijos-patvirtinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 12:24
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo