Evoliucinė psichologija: Elgesio adaptacinė funkcija


Evoliucinė psichologija: Elgesio adaptacinė funkcija.


Kiek anksčiau mokslininkai buvo linkę atmesti gyvūnų proto galimybes, teigdami, kad visa ko pagrindas yra dresūra, o ne mąstymo galia. Tačiau filme „Gyvūnų protai“ akcentuojami gyvūnų protiniai gebėjimai ir keliami klausimai kiek iš tikrųjų gyvūnai yra protingi, kiek ištikrųjų mąsto bei suvokia save.

Atliekant bandymus su delfinais, buvo pastebėtas jų sumanumas ir gebėjimas išanksto suplanuoti veiksmus. Pavyzdžiui, bandyme, kur norėdamas gauti maisto, delfinas turėjo nešioti svarmenis iš vieno baseino galo į kitą, delfinas suprato, jog nebūtina nuolat plaukioti ir nešioti tik po vieną svarmenį. Tai gi norėdamas ėdesio gauti greičiau, jis ėmė nešioti ne po vieną, o po kelis svarmenis, kas leido jam sutaupyti laiko ir gauti norimą rezultatą. Delfinai apskritai laikomi vieni protingiausių žinduolių pasaulyje. Delfinų kūribingumo testas atskelidė, kad gyvūnai geba suprasti idėją ir daro tai ką patys nori, o nuolat skatinami - gauna motyvacijos atlikti naujus veiksmus. Tad delfinus galim dresuoti be jokios prievartos.

Puerto Rikos saloje gyvenantys rezus makakos yra labai bendruomeniški. Norėdami išlikti, šie gyvūnai turi atskirti, kur yra jų draugai, o kur priešiškai nusiteikę individai. Maisto radęs šeimos narys privalo pranešti apie turimą maistą visai bendruomenei, nes kitokiu atveju bus primuštas.

Papūgos - sumanūs gyvūnai: norėdamos įveikti kliūti, geba sutelkti dėmesį. Afriko pilkoji papūga gal ir neturi refleksinės reakcijos daryti staiga, tačiau yra bendruomeniška, kas yra neatsiejama nuo mąstymo. Tai šnekantis ir suprantantis gyvūnas, kurio žodyną gali sudaryti apie 100 žodžių, reaguoja, bei gali atsakyti į keletą klausymų apie tą patį daiktą.

Filme „Įgimtas protas“ plačiau supažindinama su gyvūnų instinktais, įgūdžiais bei gebėjimu įsiminti. Visi gyvūnai, vienaip ar kitaip, paklūsta savo instinktams. Pavyzdžiui, aligatorė padaro lizdą iš lapų, šakų ir padeda kiaušinius. Iš kiaušinių išsiritę aligatoriukai pradeda garsiai kvarksėti, o juos išgirdusi aligatorė skubiai atlekia ir tampa švelnia, rūpestinga motina.

Yprastai graužikai savo jauniklius iš vienos vietos į kitą perneša įsikandę ir tik po vieną. Tačiau, naktį, pitono aptikti, šeši graužikų jaunikliai, stipriai įsikimba motinai į kailį, ir ši juos visus vienu metu skubiai pernešti į kitą, saugesnę, vietą. Tad patelės - paklūsta instinktams.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (2149 žodžiai)
  • Universitetas
  • Goda
  • Evoliucinė psichologija: Elgesio adaptacinė funkcija
    10 - 3 balsai (-ų)
Evoliucinė psichologija: Elgesio adaptacinė funkcija . (2018 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/evoliucine-psichologija-elgesio-adaptacine-funkcija.html Peržiūrėta 2019 m. Vasario 22 d. 09:31
×