Evoliucinės psichologijos referatas gyvūnų elgesio ir psichikos adaptacinė funkcija


Evoliucinės psichologijos referatas gyvūnų elgesio ir psichikos adaptacinė funkcija.

Jau nuo vaikystės girdėjome retorinį klausimą, ar esame kilę iš beždžionės ar iš Dievo. Ieškant palankesnio atsakymo, visų pirma pažvelgiame į mus supančius gyvūnus ir lyg nusigąstame, kad tos gana paprastos būtybės, kurių pagrindinis tikslas yra maitintis ir daugintis, gali būti mūsų protėviai. Tuomet prisiminę savo moralę, vertybes, humaniškumo vertę imame save traktuoti kaip dieviškos materijos kūrinį. Bet ar iš tiesų gyvūnai tėra primityvi gyvybės forma? O gal vis dėlto jų ir mūsų psichikos panašios? Remiantis paskaitose matytų filmų medžiaga, pabandysiu šį teiginį paneigti atskleisdama stulbinančius faktus apie laukinio gyvenimo tendencijas, santykius, taisykles ir principus bei orientuotis į gyvūnų adaptacinę veiklą.

Visų pirma norėčiau pakalbėti apie gyvūnų gebėjimus susijusius su atmintimi. Štai be galo įspūdinga žiurkių atmintis. Įleidus žiurkę į labirintą su maistu, toji laimikį suranda palyginus labai greitai, kadangi veikia atmetimo principu - bando įvairius kelius, prisimindama savo klaidas, kol galiausiai randa teisingą. Dar labiau stulbina tas faktas, jog ant labirinto uždėjus dangtį ir paleidus ta pačią žiurkę, ji iš kart bėga prie maisto, bet ne teisingu labirinto keliu, o tiesiausiu. Vadinasi, žiurkė geba savo atmintyje nusibraižyti vizualų labirinto planą. Nuo senų laikų žiurkės gyvena kanalizacijos platybėse, galbūt todėl jos taip adaptavosi prie gyvenimo sąlygų ir įgijo puikų erdvinį suvokimą. Štai riešutinė žiemos atsargas užsikasa į 1000 skirtingų vietų ir spaudžiant badui visas jas sėkmingai prisimena ir randa. Jauni zebrai atpažįsta savo motiną pagal jos dryžių išsidėstymą. Žiūrint žmogaus akimis, negali įžiūrėti jokio skirtumo zebrų raštuose, bet jauniklių atmintis nereali - tarp šimto zebrų gaujos, zebriukas lengvai gali atrasti savo motiną.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • 5 puslapiai (1527 žodžiai)
  • Justina
  • Evoliucinės psichologijos referatas gyvūnų elgesio ir psichikos adaptacinė funkcija
    10 - 5 balsai (-ų)
Evoliucinės psichologijos referatas gyvūnų elgesio ir psichikos adaptacinė funkcija. (2015 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/evoliucines-psichologijos-referatas-gyvunu-elgesio-ir-psichikos-adaptacine-funkcija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 04:12
×