Evoliucinės psichologijos referatas: Poravimasis


Evoliucinės psichologijos referatas: Poravimasis. Literatūra.


Niekas negalėtų paneigti, kad poravimasis yra be galo svarbi gyvenimo dalis. Galų gale, juk poravimasis dažniausiai yra būtinas, kad rūšis galėtų daugintis, o dauginimasis yra viena iš svarbiausių organizmo funkcijų biologiniu požiūriu. Iš trijų pagrindinių biologinių motyvacijų: mitybinės, išlikimo ir dauginimosi, pastaroji yra pati svarbiausia evoliuciniu požiūriu. Poreikis daugintis užkoduotas visose gyvybės formose – nuo vienaląsčių protistų iki žinduolių – ir ne be reikalo. Mutacijos, būtinos adaptacijai prie besikeičiančios aplinkos, gali vykti tik gemalo stadijoje, todėl tik besidaugindama rūšis gali keistis ir prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų. O pati elementariausia priežastis, žinoma, yra ta, kad jeigu organizmai nesidaugins, pamažu visi jau egzistuojantys organizmai numirs ir rūšis išnyks. Paprasčiausios gyvybės formos gali daugintis nelytiniu būdu, tiesiog pasidalydamos į dvi identiškas dukterines ląsteles. Tuo tarpu gyvūnų pasaulyje dauginimasis yra sudėtingas procesas, reikalaujantis daug laiko ir energijos. Pirmas dauginimosi žingsnis yra poros suradimas ir pats poravimosi procesas. Dažnai šis procesas turi griežtai apibrėžtas „taisykles“ ir eigą, kuri varijuoja su kiekviena gyvūnų rūšimi. Kadangi žmogus yra sudėtinga ir komplikuota būtybė, natūralu, jog šios rūšies poravimasis taip pat yra sudėtingas. Tačiau primatų, paukščių ar net vabzdžių poravimosi ritualai taip pat gali nustebinti savo kompleksiškumu. Todėl natūraliai kyla prielaida, kad galbūt žmogaus poravimasis yra panašus į kitų gyvūnų poravimąsi.

Apie patelės pasiruošimą poravimuisi patinui praneša tam tikri ženklai. Ruošiantis poravimuisi, daugelio rūšių beždžionių patelių sritis aplinkui lyties organus tampa ryškiai raudona ir patinsta, padidindama kūno masę net iki dvidešimt penkių procentų. Tai aiškus ženklas aplinkui esantiems patinams, kad patelė pasiruošusi poruotis. Kai kurių mokslininkų nuomone, žmonių rūšiai ėmus vaikščioti stačiomis patelės lyties organai tapo ne tokie matomi, todėl joms išsivystė krūtys – du dideli „patinimai“, kurie rodo, kad patelė yra lytiškai subrendusi ir gali poruotis.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1769 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaivora
  • Evoliucinės psichologijos referatas: Poravimasis
    10 - 2 balsai (-ų)
Evoliucinės psichologijos referatas: Poravimasis. (2019 m. Birželio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/evoliucines-psichologijos-referatas-poravimasis.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 14:52
×