Ezopo kalba lietuvių sovietmečio literatūroje


Ezopo kalba lietuvių sovietmečio literatūroje.


Tikslas: Apžvelgti ezopo kalbos pasitelkimo būdus ir priežastis sovietmečio literatūroje. Išreikšti nuomonę apie tuometinę situaciją.

Lietuvos okupaciją ir aneksiją sovietų valdžia norėjo pavaizduoti kaip savanorišką ir teisėtą prisijungimą. Tai pasiekta į šalį atsiuntus emisarą Vladimirą Dekanozovą, kuris žaibiškai dirbo norėdamas užtikrinti kad šalies gyventojai neatsipeikės laiku. Suorganizuota liaudies vyriausybė. Dalis rašytojų, kaip ir politikų tapo kolaborantais tikėdamiesi privilegijų, aukštų postų, arba net patikėję sovietų melu- Salomėja Nėris, Vincas Krėvė-Mickevičius, Petras Cvirka ir t.t.

Kiti rašytojai priešinosi valdžiai skatindami tautiškumą. Tai dažnai buvo vykdoma pasitelkiant ezopo kalbą. Norėdamas suprasti ką turima omenyje, turėjai skaityti tarp eilučių, kas leido išleisti tokius tuometinės tautos numylėtus kūriniu kaip Kazio Sajos „Mamutų medžioklė“ ir Marcelijaus Martinaičio „Kukučio baladės“ leido skaitytojams pajusti tautiškumo džiaugmus neatkreipiant sovietinės valdžios dėmesio.

Ezopo kalba- tai neatskiriamas nuo sovietmečio literatūros kūrybos bruožas. Neatskiriamas būtent todėl, kad tuometiniai rašytojai neturėjo alteranatyvos savo minčių perkėlimui ant lapo. Cenzūra trukdė tiesiogiai išreikšti tautiškumą, o nepaklūstantiems grėsė tokie pavojai kaip baudos, kalėjimas, ar net tremtis; priklausomai nuo cenzoriaus. Bet būtent tai kad kai kurie rašytojai nekreipė dėmesio į pavojus, leido iškelti lietuvių tautinę savimonę iki aukštumų, leidusių tiems patiems lietuviams stovėti baltijos kelyje ar kitaip protestuoti prieš sovietų valdžią.

  • Lietuvių kalba Potemės 2018
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (960 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Ezopo kalba lietuvių sovietmečio literatūroje
    10 - 6 balsai (-ų)
Ezopo kalba lietuvių sovietmečio literatūroje. (2016 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/ezopo-kalba-lietuviu-sovietmecio-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 12:01
×