Ezopo kalba sovietmečio literatūroje (Kazys Saja ir kt.) - Potemė 12 kl.


Tema: 15. Ezopo kalba sovietmečio literatūroje (Kazys Saja ir kt.).

Kalbėjimo potemė 12 klasei. 15 temos kalbėjimo pavyzdys. Priedas - išplėstinis planas, literatūros šaltiniai.

Šioje temoje nagrinėjama Ezopo kalba sovietmečiu, kokia jos reikšmė ir nauda? Puikus pavyzdys rašantiems kalbėjimą šia tema.

Suformuotos potemės pavadinimą rasite parsisiuntę potemę, rekomenduojame jį pasikeisti pagal save.


Lietuvių literatūros kritikai ir rašytojai ezopinės kalbos sąvoką dažnai vartoja kalbėdami apie sovietmečio literatūrą. Ši kalba suprantama kaip alegorijos atmaina, perkeltinių prasmių stilistika, aliuzijų, metaforų pagalba užšifruoti priešingas tuometinio sovietinio rėžimo idėjas. Sovietmečiu kūrybinis gyvenimas turėjo būti prižiūrimas valdžios įstaigų – kokias knygas leisti, kokius filmus ar spektaklius statyti ir kiek juos rodyti, kokius menininkus remti. Norintys kurti menininkai turėjo paklusti ir neperžengti nustatytų ribų, tokios sąlygos išugdė menininkų prisitaikymą. Sąmoningai menininkai savo kūriniuose mėgino užkoduoti sovietinei ideologijai prieštaraujančias tautines ir istorinę atmintį žadinančias prasmes, kurias tikėjosi, kad atpažins skaitytojas, klausytojas ar žiūrovas. Taip literatūroje, kine, teatre ir kitose meno srityse kūrėsi vadinamoji Ezopo kalba – kalbėti uždraustomis temomis ne tiesiogiai, bet užkoduotais simboliais, motyvais, užuominas ir nutylėjimais. Daugelis menininkų savo darbais dalindavosi net gi uždarose ratuose, kur nebūdavo taip stipriai jaučiamas valdžios kontroliavimas. Ezopo kalbos – sovietmečio metu buvo naudojama parodyti ir pabrėžti Lietuvos nepriklausomybes būtinybę. Tai tarytum slaptas bendravimas ir afišavimas tai ko visuomenei reikia, juk kuo labiau buvo draudžiama tuo labiau tai tapo aktualu. Ezopo kalbos menininkų darbai gali būti labai įvairiai interpretuojami, todėl tai apsunkino valdžios cenzūravimą.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1027 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ezopo kalba sovietmečio literatūroje (Kazys Saja ir kt.) - Potemė 12 kl.
    10 - 3 balsai (-ų)
Ezopo kalba sovietmečio literatūroje (Kazys Saja ir kt.) - Potemė 12 kl.. (2017 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/ezopo-kalba-sovietmecio-literaturoje-kazys-saja-ir-kt-poteme-2016-m-12-kl.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 13:52
×