F. Nyčė ir jo požiūris į moteris (2)


Įvadas. Nyčės patirtys su priešinga lytimi. Nyčės santykiai su moterimis jaunystėje. Nyčės mintys apie moters reikšmę. Nyčės mintys apie moteris. Nyčės požiūris į moteris šiuolaikinio žmogaus akimis. Meilė Nyčės akimis. Moterų vieta visuomenėje pagal Nyčę. Iš kur kilo Nyčės mintys apie moteris ? Moterų stiprybės pagal Nyčę. Žmogiškųjų santykių palyginimas su gyvūnų pasauliu. Apibendrinimas, išvados. Naudotos literatūros sąrašas.


Frydrichas Nyčė (Friedrich Nietzsche) yra vienas žymiausių XIX amžiaus filosofų. Daugelyje jo kūrinių jis išdėstė savo nuomonę apie tokius klausimus kaip moralė, tuometinė kultūra, filosofija, mokslas ar religija. Tačiau šiame darbe aš pabandysiu įžvelgti Nyčės požiūrį į moteris, bet prieš pradedant kalbėti apie Nyčės mintis šiuo klausimu, reiktų atsižvelgti į jo asmenines patirtis, susijusias su priešinga lytimi.

Nyčė gyveno nuo 1844 m. iki 1900 m.: eroje, kurioje vyrų ir moterų rolės visuomenėje smarkiai skyrėsi nuo dabartinių. Pagrindinė moters pareiga buvo būti žmona ir motina, ir nors moterų teisės buvo aptariamos, pavyzdžiui pirmoji moterų teisių konvencija įvyko dar 1848 metais, Europoje moterys negavo rinkimų teisės ir nepradėjo dirbti mokslo ar kitose vyriškomis laikytose srityse dar iki dvidešimtojo amžiaus.

Po tėvo mirties, kai Nyčei tebuvo penkeri, jis liko augti vien su moterimis: motina, seserimi ir dviem tetomis. Sunku pasakyti, kaip tai paveikė jo požiūrį į moteris, tačiau nėra abejonės, kad kažkokią įtaką šis faktas filofofui tikrai padarė. Per visą gyvenimą Nyčė neturėjo normalių romantinių santykių. Dar būdamas jaunas jis išreiškė norą išlikti viengungiu, nes, anot jo, jam būtų sunku rasti pakankamai laisvadvasišką moterį, kuri galėtų jį sekti (Laiškas Freiherr Karl von Gersdorff, Bâle, gegužės 26 d., 1876 m.). Pirmiausia, iš šių žodžių galime pastebėti, kad Nyčė mano, jog moteris (net ir laisvadvasiška) turėtų paklusti jam ir sekti juo. Antra, filosofas, atrodo, galvoja, kad jo požiūris yra per radikalus bet kuriai moteriai priimti. Vis dėlto laiške vienai savo draugei Nyčė taip pat išsakė ir tokią mintį, kad jis tiesiog dar nerado moters, kuri būtų jam palikusi didelį įspūdį, tačiau jis tiki, kad tokia moteris egzistuoja (Laiškas poniai Louise O., Rosenlauibad, rugpjūčio 29 d., 1877 m.). Šiame laiške atsispindi jo noras romantiškiems santykiams, kurį taip pat pagrindžia ir dar viena ištrauka iš kito jo laiško, kuriame jis sako, kad dar nerado moters, kuri būtų tinkama tapti jo partnere ir kurios buvimas neverstų jo nuobodžiauti ir nenervintų (Laiškas seseriai Elisabeth Nietzsche, Nice, kovo 23 d., 1887 m.). Tokie žodžiai iš pirmo žvilgnio atrodo šiurkštūs, tačiau žodis „dar” vis dėlto parodo, kad Nyčė nėra visiškai nusistatęs prieš romantinius santykius ir galėtų juos kurti, jei atrastų tinkamą moterį. Nyčė taip pat viename iš savo laiškų seseriai yra rašęs, jog savaime suprantama, kad jam išeitų į naudą turėtų šalia savęs kažką tokio malonaus (turi omenyje moterį), tačiau jis kėlė klausimą, ar tai išeitų į naudą jai. Nyčė svarstė ar jo požiūris nedarytų jos nelaimingos, ir ar nedaužytų jam širdies, versti mylimą moterį kentėti (Laiškas seseriai, Nice, Sausio 25 d., 1888 m.). Toks netikėtas susirūpinimo potencialios partnerės jausmais demonstarvimas verstų patikėti, kad Nyčės abejingumas priešingai lyčiai kyla ne iš paniekos, tačiau iš keisto atsakomybės jausmo, nenorint kankinti jokios moters savo ekscentriška asmenybe. Tačiau to paties laiško pabaiga tarsi užkerta kelią ansktesniems spėliojimams, nes Nyčė rašo, jog tokiems vyrams kaip jis, geriausia santuoka būtų su gera namų tvarkytoja. O dar kiek vėliau jis prideda, kad net ir tokia mintis jį atstumia. Atrodo, kad Nyčė tuo metu (1888 m., vieneri metai iki jo psichologinio lūžio) nori ne intelektualinės partnerės, o tarnaitės, kas prieštarauja jo anksčiau išsakytoms mintims apie laisvadvasišką moterį, kurios jis tvirtino negalįs rasti (1876 m.).

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2868 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rfsanas
  • F. Nyčė ir jo požiūris į moteris (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
F. Nyčė ir jo požiūris į moteris (2). (2017 m. Gruodžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/f-nyce-ir-jo-poziuris-i-moteris-2.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 23 d. 06:58
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!