Falsifikacionizmas filosofijos rašinys


Falsifikacionizmas.

Falsifikacionistai pripažįsta, kad stebėjimas priklauso nuo teorijos ir ją suponuoja. Be to, jie atmeta požiūrį, kad remiantis stebėjimo duomenimis, teorijas galima pripažinti teisingomis arba tikėtinai teisingomis. Teorijas jie laiko spekuliatyviais ir negalutiniais spėjimais, kuriuos laisvai kuria žmogaus intelektas, siekdamas išspręsti problemas, kurios iškilo ankstesnėms teorijoms, ir adekvačiai paaiškinti kokius nors pasaulio ar visatos aspektus. Pasiūlytos spekuliatyvios teorijos turi būti griežtai ir negailestingai tikrinamos stebėjimu ir eksperimentu. Neišlaikiusios tokių patikrinimų turi būti atmestos ir pakeistos kitais spekuliatyviais spėjimais. Mokslas progresuoja bandymų ir klaidų, spėjimų ir atmetimų keliu. Išlieka tik stipriausios teorijos. Nors niekada negalime pagrįstai teigti, kad kokia nors teorija teisinga, galime viltingai pasakyti, kad ji geriausia iš esamų ir geresnė už visas ankstesnes. Falsifikacionistams nekyla indukcijos apibūdinimo ir pateisinimo problemų, nes, pasak jų, moksle ji nenaudojama.

Falsifikacionistas traktuoja mokslą kaip laikinų, negalutinių hipotezių, kuriomis siekiama tiksliai aprašyti ir paaiškinti kokį nors pasaulio ar visatos aspektą, visumą. Tačiau ne visos hipotezės tam tikslui tinka. Kad hipotezei ar hipotezių sistemai būtų suteiktas mokslinio dėsnio ar teorijos statusas, ji turi būti falsifikabili. Hipotezė yra falsifikabili, jeigu jai prieštarauja logiškai galimas stebėjimo teiginys arba grupė tokių teiginių, kurie, nustačius, jog yra teisingi, falsifikuotų hipotezę. Falsifikacionistai reikalauja, kad mokslinės hipotezės būtų falsifikabilios todėl, kad tik atmetantis grupę logiškai neprieštaringų stebėjimo teiginių dėsnis ar teorija yra informatyvus. Jei teiginys nėra falsifikabilus, tuomet pasaulis galėtų turėti bet kokių savybių ir veikti bet kokiais būdais ir tai neprieštarautų tam teiginiui.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (1157 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mantė
  • Falsifikacionizmas filosofijos rašinys
    10 - 8 balsai (-ų)
Falsifikacionizmas filosofijos rašinys. (2015 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/falsifikacionizmas-filosofijos-rasinys.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 05 d. 13:07
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo