Farmakologijos pagrindai konspektas


Organiniai nitratai veikimo mechanizmas , farmakologinis poveikis , klinikinio vartojimo paskirtis ir nepageidaujamas poveikis. Būtinas atstovas glicerilio trinitratas nitroglicerinas. Antiagregantai klasifikacija , veikimo mechanizmai , farmakologinis poveikis , klinikinio vartojimo paskirtis ir nepageidaujamas poveikis. Būtinas atstovas acetilsalicilo rūgštis. Vaistai nuo herpes simplex infekcijos klasifikacija , veikimo mechanizmas , farmakologinis poveikis , nepageidaujamas poveikis. Būtinas atstovas acikloviras. Priešmikrobinių vaistų klasifikacija , racionalios antibiotikoterapijos principai ir bakterijų atsparumo jiems mechanizmai. Beta laktaminių antibiotikų klasifikacija. Bendrosios farmakologinės šios šeimos antibiotikų savybės. Ofloksacinas II kartos. Vankomicinas , jo veikimo mechanizmas , poveikio pobūdis ir spektras , klinikinio vartojimo paskirtis , nepageidaujamas poveikis. Metronidazolis veikimo mechanizmas , poveikio pobūdis , ir spektras , klinikinio vartojimo paskirtis , nepageidaujamas poveikis. Dezinfekuojančių ir antiseptinių medžiagų sąvokos. Dezinfekuojančių ir antiseptinių medžiagų klasifikacija , pagrindiniai atstovai. Fenoliai , jų veikimo mechanizmas , poveikio pobūdis ir spektras , vartojimo paskirtis , nepageidaujamas poveikis. Būtinas atstovas heksachlorofenas. Aldehidai , jų veikimo mechanizmas , poveikio pobūdis ir spektras , vartojimo paskirtis , nepageidaujamas poveikis. Būtinas atstovas formaldehidas. Hormoniniai kontraceptikai veikimo mechanizmas ir nepageidaujamas poveikis. Būtinas atstovas etinilestradiolis.


1. Farmakologijos, vaistinio preparato sąvokos. Vaistų nomenklatūra (cheminis, generinis, etinis medikamentas). Vaistų diegimo į klinikinę praktiką etapai (ikiklinikiniai, klinikiniai ir poklinikiniai tyrimai).

Ikiklinikiniai tyrimai - tyrimai in vitro, tyrimai su gyvūnais, trumpalaikiai, ilgalaikiai

Klinikiniai tyrimai - tai su žmonėmis atliekami vaistų saugumo ir veiksmingumo tyrimai.

Klinikiniai tyrimai yra skirti: nustatyti, patikrinti ir patvirtinti klinikinį (ar) farmakologinį farmakodinaminį poveikį, nustatyti nepageidaujamas reakcijas, ištirti farmakokinetiką

1 fazė - tiriami sveiki savanoriai ir ypatingos populiacijos (sergantys inkstų ar kepenų nepakankamumu), tiriami saugumas, poveikis, farmakokinetika, sąveika. Tiria klinikiniai tyrėjai, dr. (Lietuva), klinikiniai farmakologai (JAV).

2 fazė - Tiriami parinkti pacientai, tiriami veiksmingumas, dozių diapazonas, farmakokinetika, tiria klinikiniai tyrėjai, dr. (Lietuva), klinikiniai farmakologai ir klinikiniai tyrėjai (JAV)

3 fazė - Tiriamas didelis parinktų pacientų skaičius (dažniausiai 2000-3000), tiriamas saugumas ir veiksmingumas: dvigubai maskuotas (double-blind), atsitiktinės atrankos (randomised), prospektyvinis (prospective), kontroliuojamas (controlled). Tiria klinikiniai tyrėjai (Lietuva ir JAV)

Poregistracinis stebėjimas - stebimi vartojantys pacientai, atliekami poregistraciniai tyrimai, stebimos nepageidaujamos reakcijos, sąveika, suvartojimas, naujos indikacijos, stebi visi gydytojai (Lietuva ir JAV). Vadinamas 4 fazės klinikiniais tyrimais

Vaisto šalinimas iš virškinimo trakto: aktyvinta anglis, vėmimo sukėlimas, skrandžio plovimas, vidurių paleidimas

Vaisto šalinimas iš organizmo: padidinta diurezė, hemodializė, peritoninė dializė, hemofiltracija

2. Vaistų ženklinimas (informacija apie medikamentą) ir platinimo ypatumai (receptiniai ir nereceptiniai medikamentai). Farmakologinis budrumas. Vaistų farmacinės formos ir paskyrimo būdai.

Receptiniai - jeigu priskyrimą šiai grupei patvirtino Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) arba Europos vaistų agentūra (EMEA), nustačiusi, kad vaistas atitinka bent vieną kriterijų, nustatytą direktyvos 2001/83/EB arba Farmacijos įstatymo įsigyjami pagal paprastą receptą ir įsigyjami pagal specialų receptą

pateikiami įrodymai, kad teikiamas registruoti vaistas yra anksčiau įregistruoto vaisto generinis preparatas, t. y:

Farmakologinis budrumas – nepageidaujamų vaisto reakcijų ir kitų su vaistu susijusių problemų numatymo, vertinimo ir pranešimo ir tokios rizikos prevencijos sistema.

3. Farmakokinetikos sąvoka. Vaisto absorbcija iš virškinamojo trakto ir prasiskverbimo pro biologines mebranas būdai (aktyvi, pasyvi pernaša, endocitozė). Veiksniai (skrandžio pH ir fiziniai faktoriai), darantys įtaką absorbcijai.

4. Vaistų biologinis įsisavinamumas ir jį įtakojantys faktoriai (cheminiai, fiziniai ir biologiniai). Vaisto pasiskirstymas organizme (vaisto pasiskirstymo greitį lemiantys veiksniai, skystoji žmogaus organizmo terpė, tariamas pasiskirstymo tūris).

5. Vaistų metabolizmas (pirmos ir antros fazes biotransformacijos reakcijos, veiksniai, darantys įtaką vaistų metabolizmui) ir išsiskyrimo (ekskrecijos) iš organizmo pro inkstus būdai. Klirenso ir pusinės eliminacijos sąvokos. Vaistų kumuliacija ir jos priežastys.

6. Farmakodinamikos sąvoka. Pagrindinės receptorių rūšys, jų lokalizacija ląstelėje. „Atsarginiai“ receptoriai. Receptorių agonistai (gryni ir daliniai) ir antagonistai (konkuruojantys, nekonkuruojantys, alosteriniai).

7. Ryšys tarp vaisto dozės ir sukeliamo atsako: vaisto stiprumas ir veiksmingumas bei terapinis indeksas (vaisto saugumas). Receptorių tankio sumažėjimas.

8. Lokalus ir sisteminis vaisto poveikis. Organizmo reakcija į vaistą (placebo efektas, tachifilaksija, idiosinkrazija, farmakomanija, tolerancija, priklausomybė ir abstinencija). Farmakokinetinė, farmakodinaminė ir fiziologinė vaistų sąveika.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 34 puslapiai (8702 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kamilė
  • Farmakologijos pagrindai konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Farmakologijos pagrindai konspektas . (2018 m. Balandžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/farmakologijos-pagrindai-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 28 d. 18:51
×