Faustas Gėtė Prologas danguje


Getes meninio vaizdavimo principas. Fausto svarbiausia vertybe. Fausto prologas danguje idejos. Kas vyksta izangoje prologas teatre. Prologo danguje analize. Prologas teatre. Kokia svarbiausia vertybe iskeliama dievo?.

Lietuvių analizė. „ Prologas danguje “. Fausto nusivylimai ir ieškojimai. Margaritos tragedija.


Gėtės tragedija dviejų dalių. Pirmąją dalį sudaro 25 scenos, antrąją — penki veiksmai. Pradžioje yra dedikacija ir du prologai: „Prologas teatre“ ir „Prologas danguje“. Gėtė rašė „Faustą“ daugelį metų, todėl ryškus kompozicijos ir stiliaus nevientisumas. Kūrinio idėjinė ir meninė koncepcija keitėsi ir brendo kartu su autoriaus asmenybe. Gėtė vadino savo tragediją „miglotu pasauliu“. Toks pasaulis nėra tiksliai suplanuotas, be vientisos vaizdų sistemos. Skirtingos ne tik abi dalys, bet ir kiekvienos dalies scenos ir epizodai, ne visada galima jausti jų tarpusavio ryšį. Tačiau ryški tragedijos teminė vienovė, tikslingas filosofinės minties plėtojimas. Apie tokią vidinio vientisumo idėją kalbėjo ir pats Gėtė. Jau tragedijos pradžioje autorius iškelia problemas, kurias plėtoja toliau.

„Prologas danguje“. „Fausto“, kaip filosofinės dramos, esmę nusako viena iš įžanginių tragedijos scenų—„Prologas danguje“. Neaprėpiamoje Visatos erdvėje vyksta Dievo ir Mefistofelio pasikalbėjimas. Visata vaizduojama amžinai besikeičianti, judanti, nerimstanti:

Dievo ir velnio ginče Gėtė parodo, koks svarbus didingoje Visatoje žmogus. Pašnekovai skirtingai žiūri į jį. Gėtės pavaizduotas Dievas išreiškia humanistinę mintį, jog žmogus — mąstanti, ieškanti, nors ir klystanti, būtybė. Dievui svarbiausia vertybė— siekimas tiesos ir gėrio: „Tauri žmogaus dvasia pati savaime / Vis vien tiesos ir gėrio sieks“. Tiesos ieškantis žmogus yra didingas. Mefistofelis tyčiojasi iš žmogaus, net iš Fausto, vadina jį „mulkiu“, „puspročiu“ ir tikina, kad jis „nenumaldys niekad savo skausmo“. Dievo ir velnio ginčas — tai ginčas dėl žmogaus gyvenimo prasmės ir tikslo. Koks yra žmogus, kokie jo siekiai, galimybės? Fausto išbandymas, kurį Dievas siunčia per Mefistofelį, turi įrodyti arba jo didingumą, arba menkumą.

Jau „Prologe danguje“ išryškėja, kad vienas svarbiausių Gėtės meninio vaizdavimo principų — kontrastas.

  • Lietuvių kalba Analizės
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Recnad
  • 5 puslapiai (1630 žodžių)
  • Lietuvių analizės
  • Microsoft Word 21 KB
  • Faustas Gėtė Prologas danguje
    9.8 - 8 balsai (-ų)
Faustas Gėtė Prologas danguje. (2015 m. Gruodžio 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/faustas-gete-prologas-danguje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 01:21