Fenomenologinė literatūros interpretacija: teorinės nuostatos ir praktinis taikymas Giedries Šmitienės studijoje „Kalbėti kūnu"


Fenomenologinė literatūros interpretacija: teorinės nuostatos ir praktinis taikymas Giedries Šmitienės studijoje „Kalbėti kūnu“.

Giedrės Šmitienės knyga “ Kalbėti kūnu” yra detalizuotas, įsigilintas ir literatūrologams pritaikytas teorinis veikalas. Fenomenologija kaip grožiniai literatūrai pritaikytas interpretacijos modelis visų pirma kviečia atsiriboti nuo savo asmeninės, kultūrinės ar kitokios patirties, tačiau kitą vertus kartu skiria patirčiai labai didelį dėmesį. Šioje knygoje autorė aiškiai išdėsto kaip “pagauti” patirtį, kokio tipo patirtis yra vedlys nagrinėjant kūrinius ir apipavidalina savo išvalgas Alfonso Nykos – Niliūno kūryba. Labai svarbu paminėti, kad ne kiekvienas grožinis kūrinys yra tinkamas šiam modeliui, todėl minėto rašytojo literatūra (poezija, dienoraštis, žymės) pasirinkta labai taikliai – ypač detalizuojama kūno patirtis su kitu kūnu, supamu pasauliu, kitomis meninėmis išraiškomis – literatūra, tapyba, kinomatografija.

Ši knyga parašyta įprasta mokslinio darbui seka – teorija apipavidalinama konkrečiais pavyzdžiais. Remdamasi žymiais kūno fenomenologijos tyrėjais Edmundu Husserliu (1859 – 1938), Maurice’u Merleau – Pontry (1908 – 1961) ir Jeanu Pauliu Sartre’u (1905 – 1980) autorė nusako kūnui būdingus savaiminius savirealizacijas – pamatyti, užuosti, paliesti kitus daiktus ir jusliškai patirti aplinką. Kūnas visada kaupia patirtį, todėl tolimesnį jo veiksmai yra nevalingi. Kūnas visada jaučia kitą kūną – nuo to priklauso jo suvokimo kampas. Autorė aptaria ir kūno stilistiką – nuo sukauptos patirties su kitais kūnais ir aplinka įgijamas savas, originalus kūno panaudojimas (išraiškingumas).

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • 5 puslapiai (1095 žodžiai)
  • Mokykla
  • Arnold
  • Fenomenologinė literatūros interpretacija: teorinės nuostatos ir praktinis taikymas Giedries Šmitienės studijoje „Kalbėti kūnu"
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Fenomenologinė literatūros interpretacija: teorinės nuostatos ir praktinis taikymas Giedries Šmitienės studijoje „Kalbėti kūnu". (2015 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/fenomenologine-literaturos-interpretacija-teorines-nuostatos-ir-praktinis-taikymas-giedries-smitienes-studijoje-kalbeti-kunu.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 09:18
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo