Filmų kūrimas 19 amžiuje pažintinės praktikos ataskaita


Įžanga. Nuo praksinoskopo iki celiulioidinės juostelės. Kinetografo ir kinetoskopo gimimas. „Juodoji Marija“. Garsas kine. Mutoskopas. Broliai Lumjerai. Kino gimimas. Išvados. Naudoti informacijos šaltiniai.

Pažintinę praktiką atlikau balandžio 21 ir gegužės 26 dieną LRT studijoje. Taip pat gegužės 26 dieną dalyvavau internetinio puslapio DELFI pažintinėje paskaitoje. Atlikdama praktiką siekiau susipažinti su šiomis dienomis naudojamomis technologijomis susijusiomis su vaizdo transliavimu, vaizdinės medžiagos perdavimu visuomenei, domėjausi naudojamomis programomis ir įranga. Temą „Filmų kūrimas 19 – ajame amžiuje“ pasirinkau įkvėpta LRT televizijos archyvuose išvydusi juostų skaitmeninimo aparatą ir virš jo per televizorių rodomą seną, nespalvotą filmą. Tuo metu man iškilo klausimas, o kaip tie filmai buvo kuriami? Su kuo fiksuojami ir įgarsinami? Kokie buvo patys pirmieji, patys garsiausi filmai? Į šiuos klausimus ir bandysiu atsakyti savo darbe.

Novatoriškasis anglas Edvardas Maibridžas (Eadweard Muybridge) (1830 – 1904 m. ) (Iliustracija Nr. 1), buvęs išradėjas ir vienas pirmųjų fotografų, devyniolikto amžiaus pabaigoje (1882 metais paskelbė „Arklį judesį“ („The Horse in Motion“)) pagarsėjo dėl savo judančių objektų (gyvūnų ir žmonių) fotografijos. 1870 metais Maibridžas pirmą kartą eksperimentavo Sakramento (Kalifornija) žirgų lenktynėse, kas akimirką užfiksuodamas risčia trasoje bėgančio žirgo judesius. 1878 metų birželį Palo Alte (Kalifornijoje) jis sėkmingai atliko „chronologinės fotografijos“ eksperimentą savo turtingam rėmėjui iš San Francisko – Lelandui Stanfordui (Leland Stanford). Maibridžas naudojo kelias kamerų eiles, kad galėtų užfiksuoti arklio šuoliavimą, o tai galiausiai įrodė, kad visos arklio kanopos akimirkai pakimba ore vienu metu.

Maibridžo nuotraukos, plačiai išplatintos vėlyvajame 19 amžiuje, dažnai buvo sukarpomos į siauras juosteles ir naudojamos praksinoskopui (praxinoscope) (Iliustracija Nr. 2, apačioje) – Čarlio Emilio Reinodo (Charle Emile Reynaud) 1877 metų išradimui, sudėtingesniam, sparčiai išpopuliarėjusio zoetropo variantui. Praksinoskopas buvo pati pirmoji „filmų mašina“, kuri galėjo parodyti iš eilės einančių paveikslėlių seką ekrane. Maibridžo sustabdytų kadrų technika, kai filmuojamas objektas yra menkai pajudinamas kiekvieną kartą, kad peržiūrėjus kadrus būtų sudaryta iliuzija, jog tas objektas juda, padėjo fotografui 1879 metais sukurti zoopraksiskopą (zoopraxiscope) (Iliustracija Nr.2, viršuje). Tai prietaisas sudarytas iš stiklinio disko, ant kurio krašto po vieną iš eilės būna nupiešti sustabdyto kadro paveikslėliai. Besisukdamas diskas sudaro įspūdį kad tie paveikslėliai juda.

Iš tiesų judantys kadrai, vietoje akį apgaunančių „animacijų“, galėjo pasirodyti tik ištobulėjus filmavimo technologijoms, t.y. atsiradus lanksčioms ir permatomoms celiulioido juostoms, kurios pagalba buvo galima pagauti sekundės dalį užtrunkantį kadrą. Vienus iš pirmųjų eksperimentų su šia juosta 1880 metais atliko iš Paryžiaus kilęs prancūzų inovatorius ir fiziologas Etjanas-Džiulsas Mari (Etienne-Jules Marey). Jis taip pat eksperimentavo, tyrinėjo, filmavo kūnus (dažniausiai skraidančių gyvūnų, pvz.: skrendančio pelikano) judesy fotografiniais sumetimais.

1882 metais Mari, sukonstravęs kamerą (arba „fotografavimo ginklą“) kuri galėjo užfiksuoti kelias judančių žvėrių ar žmonių nuotraukas (12) per sekundę, dažnai buvo vadinamas „kino išradėju“. Šią techniką vadino – chronologine fotografija arba serijine fotografija, kuri buvo panaši į Maibridžo darbus fotografuojant judančius objektus eile išstatytomis kameromis. Mari galėjo užfiksuoti kelis judančio objekto kadrus naudodamas tik vieną prietaisą, o Maibridžas savo seką sudėdavo iš skirtingomis kameromis nufotografuotų kadrų.

  • Kinas Praktikos ataskaita
  • Microsoft Word 6038 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (3040 žodžiai)
  • Universitetas
  • Miglė
  • Filmų kūrimas 19 amžiuje pažintinės praktikos ataskaita
    10 - 10 balsai (-ų)
Filmų kūrimas 19 amžiuje pažintinės praktikos ataskaita. (2015 m. Spalio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/filmu-kurimas-19-amziuje-pazintines-praktikos-ataskaita.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 18:51
×