Filosofija ir tikėjimas krikščioniškoji tradicija: tikėjimas ir protas sutaikomi


Įvadas. Religijos filosofija. Kas yra protas. Kas yra tikėjimas. Tikėjimas, meilė, viltis. Proto lyginimas su dorybe, tikėjimu, pojūčiais bei tikslu. Protas lyginamas su dorybe. Išvados. Literatūros sąrašas.

Įvade norėčiau pateikti filosofijos ir tikėjimo sąvokas, nes mano manymu šios dvi sąvokos yra svarbiausios pradedant rašyti šį darbą. Taip pat labai svarbu pasakyti šio darbo tikslus ir uždavinius. Kadangi mano pasirinkta tema yra Krikščioniškoji tradicija: ,,Tikėjimas ir protas sutaikomi“.

Mano svarbiausias tikslas ir uždavinys yra išsiaiškinti ar protas ir tikėjimas yra sutaikomi taipogi keletą aktualių sąvokų kaip filosfija ar pats tikėjimas.

Apibrėžimų, ką iš tikrųjų reiškia sąvoka „filosofija“, yra turbūt tiek pat, kiek ir pačių filosofų. Tai vienas iš nedaugelio mokslų, kuris neturi konkretaus apibrėžimo, tiksliau turi jų daug, bet niekas jų neapibendrina. Filosofuoti - tai būti kelyje. Kelyje yra daugybė pasirinkimų, kaip ir filosfijos sąvokų.

Antanas Maceina (1908 - 1987), vienas žymiausių XX a. lietuvių filosofų, sako apie filosofiją štai ką:

Galima kelti dar vieną klausimą – ka reiškia tikėjimas ir protas sutaikomi? Norėčiau pabrėžti, kad galima rašyti daugybę tikėjimo ir proto sąvokų, tačiau nei viena sąvoka neatitiks tikrųjų šių žodžių reikšmių ir apibrėžimų, kadangi kiekviena sąvoka filosofijoje suprantama kitaip – “filosofiškai“. Tik galima pasakyti tai, kad tikėjimas ir protas turi būti neatsiejami vienas be kito. Juk be proto mes negalėtume nieko daryti tikėti, tikėti turime protu.

Pasak autoriaus, protas besikalbantis su žmogumi gali parodyti žmogaus mąstymui Dievą, nes kaip teigia autorius: ,,Mat mąstymo gebos sieloms yra nelyginant jų juslės; o visi mokslų teikiami tiksliausi teiginiai panašūs į tuos dalykus, kurie apšviečiami saulės, kad galėtų būti matomi, kaip antai žemė ir visa, kas yra ant žemės.“ Tačiau yra sakoma ir kitaip, kad Dievas pats apšviečia. Pagal autorių protas išreiškiamas ir kitaip: ,,protas, mąstymui yra tai, kas akims yra žiurejimas“, nes pagal autorių turėjimas akių dar nereiškia, kad tai yra tas pats kas žiūrėti. Galima kelti klausimą kas ištikrųjų yra protas? Ar be jo mes nieko negalėtume daryti? Pagal autorių, protas yra svarbiausias dalykas, jis kaip akims žiūrėjimas, kaip saulei spinduliai, kaip širdžiai jos plakimas, kaip meiliai žmogus. Mano manymu be proto nebūtų nieko... nebūtų saulės, gyvūnų, augalų, nebūtų žmonių... galų gale, nebūtų nieko...

Ką reiškia tikėjimas? Tikėjimo sąvoką galima paaiškinti iš autoriau pateiktų apmąstymų... tik svarbiausia yra įsigilinti į autoriaus mintis, lyg mes būtume jo vietoje.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (2373 žodžiai)
  • Universitetas
  • Nilana
  • Filosofija ir tikėjimas krikščioniškoji tradicija: tikėjimas ir protas sutaikomi
    10 - 6 balsai (-ų)
Filosofija ir tikėjimas krikščioniškoji tradicija: tikėjimas ir protas sutaikomi. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofija-ir-tikejimas-krikscioniskoji-tradicija-tikejimas-ir-protas-sutaikomi.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 10:42
×