Filosofija konspektas (2)


Filosofijos ištakos. Filosofijos objektas. Pagrindinis filosofijos klausimas. Būtis Heraklito ir Demokrato interpretacijoje. Platono ir Aristotelio filosofines sistemos. Krikščioniškoji būties interpretacija. Renesanso filosofinės paieškos. Renė Dekartas. Vokiečių klasikinė filosofija F. Hėgelis. A. Šopenhauerio „Voliuntarizmas“. K. Markso visuomenės būties teorija. Egzistencialistinė žmogaus prigimtis. Martynas Heideggeris. Visuomeninė žmogaus prigimtis, socialinio bendrumo forma. Įstatyminis žmonių santykis. Prigimtinė ir pozityvioji teisė. Žmogus valstybinėje sistemoje.

Šitaip visgi apbrėžiant laisvę ir tenka turėti mintyje, kad žmogus yra visuomeninė būtybė. Todėl jam tenka derinti savo egoizmą, tai yra laisvės galimybes su visuomeniniais interesais. Neribota laisvė gali paliesti kitų laisvę, tad ir visuomeninę mintį. Šitaip pati laisvė virsta priešybės sąvoka. Todėl šiuolaikinė filosofinė mintis laisvės šaltinio ieško žmogaus sąmonėje, prote. Ši laisvė traktuojama kaip suvokta galimybė ir tai yra filosofo Hegelio apibūdinimas. Reiškia, kad žmogus yra laisvas tiek, kiek jis yra protingas, tai yra sugeba valdyti save ir reguliuoti bendruomeninį sugyvenimą. Šitaip laisvė siejama su bendrosios valios idėja, kuria remiasi ir demokratija. Reiškia, kad pati laisvė nėra ir negali būti absoliuti. Ji yra apribota žmonių bendruomeninės gyvensenos reikmėmis. Nors demokratinė sistema visuomet laisvės galimybių ieško per žmonių įvairovę, tai yra jų pliuralistinės gyvensenos galimybių.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2013 m.
  • 10 puslapių (5743 žodžiai)
  • Universitetas
  • Margarita
  • Filosofija konspektas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Filosofija konspektas (2). (2013 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofija-konspektas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 14:48
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo