Filosofija pasaulio matymo būdas


Filosofija, kaip pasaulio matymo būdas.

Šiandieninėje Lietuvoje žodis „filosofija“ yra labai dažnai vartojamas. Jį galime išgirsti per televiziją, radijo laidose, ar išvysti spaudoje. Šį žodį vartoja tiek jaunesnio amžiaus asmenys, tiek vyresni. Bet ar visi žmonės supranta šio žodžio tikrąją esmę? Ar jie supranta ką šis žodis iš tiesų reiškia? Esė norėčiau pradėti keldamas kelis klausimus: kas tai yra filosofija? Iš kur ji atsirado? Kuo skiriasi filosofinis klausimas nuo nefilosofinio? Koks filosofijos ir mano pasirinktos specialybės mokslo santykis? Kokia filosofijos paskirtis ir prasmė žmogaus gyvenime?

Anot Lietuvos filosofo, politologo E. Nekrašo, kuris yra parašęs „Filosofijos įvadą“ filosofija atsirado tuomet, kai žmogui ėmė neužtekti mitologinių atsakymų į jį tenkinančius klausimus (pvz.: iš kur atsiranda tam tikros stichijos ir pan.). Žmogų visą laiką domino pasaulis, visos jo stichijos, bet jis nesuprato iš kur visa tai atsiranda, kadangi visa tai žmogui padaryti – neįmanoma. Jis gali nužudyti, sukurti, sugriauti, pastatyti, o iš kur atsiranda lietus, vėjas ar pan., jam buvo nesuvokiama. Taigi taip žmogus pradėjo mąstyti filosofiškai. Filosofijos gimtine imta laikyti Heladą (Graikija), kadangi ten filosofijai pavyko visiškai atsiriboti nuo mitologijos. Pirmasis tekstas kuriame pirmą kartą išryškėja filosofinės problemos - „Upanišados", kuris pradėtas rašyti X a. Pr. Kr..

O kas gi yra tie nefilosofiniai klausimai? Manau, galima būtų sakyti, kad nefilosofiniai klausimai yra tokie, kurie kyla džiaugiantis, išgyvenant geras emocijas arba paprasčiausiai normalioje aplinkoje, kur nesupa neigiamos emocijos. Nefilosofiniais klausimais įvardinčiau tokius, kurių atsakymas yra vienas, konkretus, telpantis į tam tikrus nustatytus rėmus, kurį galima iš anksto nuspėti, kaip pvz.: kiek pirštų turi žmogus?

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (1470 žodžiai)
  • Universitetas
  • Brigita
  • Filosofija pasaulio matymo būdas
    10 - 7 balsai (-ų)
Filosofija pasaulio matymo būdas. (2015 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofija-pasaulio-matymo-budas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 13:45
×