Filosofijos egzaminas


Anaksagoro homojomerijos. Pozityvistinė tikrovės pažinimo programa ir jos plėtra. Kanto metafizijos edme referstas.

Filosofijos kilmė ir esmė. Būties sampratos senovės graikų natūrfilosofijoje. Platoniškojo idealizmo esmė. Aristotelio metafizikos esmė. Platonškos ir aristoteliškos filosofijos plėtra krikščionybėje. Būties pažinimo problema platono ir aristotelio darbuose. Būties pažinimo problema scholastikoje. R. Dekarto ontologija ir jos įtaka naujųjų amžių filosofinei minčiai. Būties samprata b. Spinozos filosofijoje. Būties samprata leibnico darbuose. Filosofinis racionalizmas naujųjų amžių gnoseologijoje. Filosofinis empirizmas naujųjų amžių filosofijoje. Filosofinis empirizmas, materializmas ir jo kritika berklio darbuose. Empirizmas ir gnosticizmas. Kanto transcendentalinės metafizikos esmė. Dialektika kaip pažinimo metodologija ir būties bei mąstymo vienybės išraiška. Determinizmo problema. Pozityvistinės tikrovės pažinimo programa ir jos plėtra. Mokslinių tyrimų metodologijos bruožai. Loginio empirizmo esmė. Postpozityvizmas istorinė mokslo reiškinių analizė. Tiesos problema filosofijoje. Filosofinė antropologija problemos ir sprendimai. Žmoniškosios būties egzistencinės problemos. Žmogaus gyvenimo prasmės problema. Žmogus ir visuomenė. Socialinės xix ir xx amžių teorijos.

Senovės graikai išskyrė 4 pasaulio stichijas: ugnį, vandenį, orą, žemę.

Anaksimandras juslėmis nesuvokiamą medžiagišką esybę vadino apeironu.

Homojomerija Anaksagoro manymu yra kokybiškai vienoda ir kokybiškai originali dalelė, turinti begalybę smulkesnių dalelių. Todėl ji ir vadinama tuo, kas turi panašias daleles. Demokritas: pasaulio pradai yra atomai ir tuštuma. Atomai yra mažiausios nedalomos medžiagos dalelės. Pagal Demokratą atomai yra amžini, nekintami, nedalomi.

Monada yra viena ir daiktų pradas yra ne pati monada, o skaičius. Monada buvo pradėta traktuoti ne kaip abstraktus skaičius vienas, žymimas tašku, o kaip mažas, dėl mažumo nematomas, nedalomas kūnas.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2013 m.
  • 7 puslapiai (4556 žodžiai)
  • Filosofijos egzaminas
    10 - 3 balsai (-ų)
Filosofijos egzaminas. (2013 m. Birželio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-egzaminas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 18:48
×