Filosofijos egzamino klausimai ir atsakymai konspektas


Filosofijos esmė, kilmė, reikšmė visuomenėje. Filosofija ir išmintis. Kokius klausimus vadiname filosofiniais, kuo jie skiriasi nuo kasdienių? Filosofijos santykis su mokslu, menu, religija. Apibūdinkite Aristotelio ir Platono būties sampratas. Materialistinė būties interpretacija filosofijoje. Objektyviojo idealizmo tradicija sprendžiant būties klausimus. Būties samprata šiuolaikinėje filosofijoje. Palyginkite racionalistų ir empiristų pažinimo sampratas. Kodėl Hume vadinamas filosofijos skeptiku? Kodėl Kanto pažinimo samprata vadinama Kopernišku posūkiu? Determinizmas ir ideterminizmas. Determinizmo taikymas socialiniam pažinimui.


Palyginkite racionalistų ir empiristų pažinimo sampratas.

Hume – skeptikas, nes abejojo mokslo dėsnių tikrumu, neigė absoliučiai tikrą žinojimą.

Kodėl I. Kanto pažinimo samprata vadinama Kopernišku posūkiu?

Herakleitui kosmosas sutvarkytas tikslingai, Demokritui paaiškinti pasaulį – nurodyti reiškinių priežastis, Niutonas išplėtojo mechanistinę pasaulio sampratą, Laplace‘as teigė, jog tiek tikslai, tiek priežastys gali lemti, sąlygoti, t.y. determinuoti reiškinius.

Ar galima pažinti tiesą? Kokias žinote tiesos teorijas?

Tiesą, iš dalies, pažinti galima, tačiau absoliučios tiesos ne. Tiesos teorijos yra: korespondencinė teorija (tiesa yra svarbesnė už pastangas ją rasti); empirinės, fakto tiesos (jas reikia patikrinti patyrimu); loginės tiesos (teiginiai, kurių patyrimu patikrinti nereikia, jų teisingumas priklauso nuo jų loginės struktūros).

Empirizmas, racionalizmas ir iracionalizmas kaip pažinimo teorijos.

Empirizmas patyrimą laiko pažinimo pagrindu, racionalizmas – protą, iracionalizmas – patyrimas parodo, bet būtino ryšio neįrodo (Hume)

Palyginkite kasdienio ir mokslinio žinojimo sampratas.

Apibūdinkite mokslon vystymosi būdus (evoliucinis ir revoliucinis).

Žmogus tampa žmogumi sąveikaudamas su jį supančia aplinka. Jis susijęs ne tik su konkrečia gamtine aplinka, bet ir su savita kultūrine socialine tvarka, kurią jam perteikia kiti. Visuomenė yra žmogaus kūrinys, bet taip pat žmogus yra visuomenės kūrinys.

Asmens buvimas šeimos, bendruomenės, valstybės dalimi (institucionalizacija).

  • Filosofija Konspektas
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (968 žodžiai)
  • Modesta
  • Filosofijos egzamino klausimai ir atsakymai konspektas
    10 - 5 balsai (-ų)
Filosofijos egzamino klausimai ir atsakymai konspektas. (2016 m. Balandžio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-egzamino-klausimai-ir-atsakymai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:08
×