Filosofijos egzamino konspektas


Ikisokratikų filosofijos reikšmė vakarų civilizacijai. Kokia yra aristotelio gamtos samprata. Teleologijos sąvoka. Filosofijos egzaminas. Kodėl filosofija reikalinga žmogui ir visuomenei. Kodėl filosofija yra reikalinga žmogui ir visuomenei?. Kas yra filosofija ir jos objektas kodėl filosofija yra reikalinga žmogui ir visuomenei. Aristotelio gamtos samprata. Filosofijos reiksme visuomeneje. Kokia yra ikisokratiku filosofijos reiksme vakaru civilizacijai.

Kas yra filosofija ir jos objektas? Kodėl filosofija yra reikalinga žmogui ir visuomenei? Kokias žinote filosofines disciplinas? Apibūdinkite kiekvieną iš jų. Religijos filosofija: religinė patirtis ir jos santykis su filosofija. Meno filosofija: kas yra menas ir koks yra jo santykis su filosofija. Kokia yra ikisokratikų filosofijos reikšmė vakarų civilizacijai? Aptarkite talio, anaksimandro ir anaksimeno idėjas. Kokia yra ikisokratikų filosofijos reikšmė vakarų civilizacijai? Aptarkite heraklito, parmenido ir pitagoro idėjas. Sofistai ir sokratas. Kokia yra jų filosofinės reformos esmė? Kodėl sokratas atmetė sofistų mokymą ir kokia yra sokrato tiesos samprata. Kaip siejasi daiktai ir idėjos pagal platoną? Platono idealizmas ir jo pažinimo teorija. Už ką aristotelis kritikavo platoną. Substancijos, materijos ir formos, galimybės ir tikrovės sąvokos aristotelio filosofijoje. Kokia yra aristotelio gamtos samprata? Teleologijos sąvoka. Aristotelio antropologija, psichologija ir etika. Aristotelio valstybės samprata: apibrėžimas, tikslai. Valstybės santvarkų įvairovė pagal aristotelį. Epikūrizmo esminės idėjos. Pakomentuokite keletą jums įstrigusių minčių iš epikūro tekstų (apie mirti, ateiti ir netikintį). Stoicizmo esminės idėjos. Pakomentuokite keletą jums įstrigusių minčių iš senekos tekstų. ( apie nelaime, gyvenima, dziaugsma, buvima savimi). Kokie pagrindiniai filosofiniai klausimai buvo keliami viduramžiais ir kaip juos sprendė tų laikų mąstytojai. Augustino laiko samprata. Įstatymo tikslingumas ir rūšys pagal tomą akvinietį. Kaip siejasi amžinasis, prigimtinis ir žmogiškasis įstatymai pagal tomą akvinietį? Renesanso filosofinės idėjos. Makiavelio valstybės paradigmos esminiai elementai. Kaip ruso vertina civilizacijos eigą? Kokio tikslo ir kaip turi siekti valstybė? Esminiai racionalizmo teiginiai apie pažinimą, racionalizmo metodas, atstovai. Esminiai empirizmo teiginiai apie pažinimą. Kaip berklis traktuoja žmogaus protą? Kaip hume aiškina priežastingumo sąvoką bei substancijos ir „aš“ idėjas? Kaip kantas sutaiko empirizmą ir racionalizmą? Kaip suvokiate erdvės ir laiko aprioriškumą? Pasirinktinai pakomentuokite kierkergoro arba nyčės filosofines idėjas. Pragmatizmas, analitinė filosofija, egzistencializmas, fenomenologija: kokiu teiginiu apibūdintumėte kiekvieną iš šių filosofinių srovių? Plačiau pristatykite bent vieną iš jų.

Menas, filosofija ir religija yra susiję tarpusavyje, nes jų pagrindinės funkcijos yra egzistencijos nuskaidrinimas, orienatavimasis pasaulyje ir "ėjimas į vis giliau".

1.Meno rūšys: poezija, muzika, vaizduojamasis menas (tapyba, architektūra...), vaidybinis menas.

2. Kanto meno apibrėžimas. Menas yra toks vaizdavimosi būdas, kuris pats sau yra tikslas ir kuris nors ir be tikslo visuomet skatina sielos galių tobulinimą nukreiptą į bendravimą tarp žmonių. Menas – tikslas pats sau.

3. Kas yra meno kurinių turinys? Menas ne tik nėra atitrūkęs nuo realybės ir pasaulio, menas tam tikru būdu išreiškia tai, kas tikrovėje ir pasaulyje yra giliausia ir kodėl šio gilumo mes plika akimi nematome.

4. Nematomas tikrovės sluoksnis. Realybė, tikrovė yra gili, pasaulis daugiasluoksnis.

5. Iš kur mes žinome apie nematomą tikrovės sluoksnį? Žmoguje yra ypatingas pajėgumas užčiuopti tą gilesnį sluoksnį.

6. Menas tai būdas, juslinėmis priemonėmis išreikšti giliausią tikrovės sluoksnį. Muzika nėra vien gražūs garsai, tai išreikšti gilieji realybės sluoksniai, gilieji tikrovės judesiai. Dailė- tai paslėptų pasaulio dimensijų spalvinis vaizdavimas.

7. Menas nėra dualizmas. Įsigiliname į tą tikrovę, kurioje mes gyvename. Meno ir filosofijos tikslas sutampa, bet skiriasi išraiškos priemonės. Menai- tai buities kalba.

9. Išvada ir santrauka. Meno kaip ir religijos bei filosofijos pagrindinė funkcija yra orientavimasis pasaulyje ir transendavimas, todėl menas, filosofija ir religija yra susiję tarpusavi. Skirtumas tarpo filosofijos ir meno. Filosofija pradeda nuo juslinio palyginimo, tačiau tas pagrindines funkcijas atlieka proto, sąvokos, mokslinės refleksijos terpėje. Tuo tarpu meno pagrindines funkcijas atlieka jutimo terpėse. Filosofijos tiesą sudaro proto argumentacijos.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2012 m.
  • 16 puslapių (5071 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kristina
  • Filosofijos egzamino konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Filosofijos egzamino konspektas. (2012 m. Spalio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-egzamino-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 26 d. 20:31
×
101 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo