Filosofijos ir religijos santykis


Įvadas. Filosofija ir religija. Pagal Leonid Karpov. Išvados. Žodynėlis. Literatūros sąrašas.

Mano tema: „ Kodėl filosofija ir religija laikomi neatsiejamais?“, šią temą pasirinkau, kadangi, manau, jog ji gana šiuolaikiška, aktuali ir aiški. Aiški, manau todėl, kad kiekvieno filosofo nuomonė šia tema daugmaž vienoda. Tema, man yra įdomi, nes abu dalykai tiek filosofija, tiek religija, man nėra visiškai aiškūs, o tai skatina sužinoti daugiau, todėl ir pasirinkau būtent šią temą.

Rašydama remsiuosi mintimis, straipsniais kuriuos parašė Leonid Karpov. Jį, kaip informacijos šaltinį pasirinkau, todėl, nes jo mintys man pasirodė labiau suprantamos, tvarkingos ir aiškios. Taip pat remsiuosi ir kitais internetiniais straipsniais, bet pagrindą sudarys būtent – Leonid Karpov.

Šio darbo tikslas – įvertinti temos aktualumą, išdėstyti savo nuomonę susiejant ją su kitų filosofų nuomonėmis, bei gebėti ją aiškiai išreikšti. Išsiaiškinti kuo susiję arba ne filosofija ir religija, parašyti aiškią išvadą.

Tikiuosi, kad šio darbo rezultatas bus teigiamas, tai yra įvykdysiu visus užsibrėžtus tikslus, išsiaiškinsiu kas yra filosofija, religija, kas juos sieja ir kodėl jie laikomi neatsiejamais, kuo šie mokslai panašūs ir, kuo skirtingi.

Leonid Karpov rašė: „Filosofija ir religija yra dvi pagrindinės metafizikos1 formos. Racionalus religinių klausimų svarstymas, teologija, apskritai sunkiai atskiriama nuo filosofijos. <...> Bendra tarp filosofijos ir religijos tai, kad kaip metafizika, jos nepriklauso nuo patirties, priešingai, ją sąlygoja. Kokia mūsų patirtis priklauso nuo to, kokią religiją mes išpažįstame, <...> metafizika yra mūsų patirties sąlyga.“ Ir iš tiesų, skirtumas tarp filosofijos ir teologijos yra tas, kad filosofija gali būti kritikuojama, o teologija – ne. Religijos samprotavimai remiami mitais, o filosofijos – idėjomis. Filosofiją, galime kritikuoti, neigti ar tobulinti, o religija- nepaneigiama, bet koks jos neigimas virsta į kitokį tikėjimą. Leonid teigė, kad kritikuodami ar papildydami įvairias filosofines mintis, mes ją tik tobuliname, o štai tą patį darydami su religija jos ne tobuliname, o bandome „išrasti naują bažnyčią“. L.Karpov taip pat rašė: „ Būdamos metafizika, jos įprasmina pasaulį, tiesa, skirtumas tarp jų yra tai, kad filosofija susieja pasaulį su žmogiškuoju racionalumu, nustatydama gnoseologinį2 pasaulio ir žmogaus santykį, o religija, susiedama pasaulį ir žmogų. Dievą laiko šio santykio šaltiniu. Todėl religija ne gnoseologizuoja, o ontologizuoja3 žmogaus santykį su pasauliu. “

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 51 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1712 žodžiai)
  • Viktorija
  • Filosofijos ir religijos santykis
    10 - 8 balsai (-ų)
Filosofijos ir religijos santykis. (2015 m. Lapkričio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-ir-religijos-santykis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 15:15
×