Filosofijos istorijos konspektai


Analitine istorijos filosofija. Istorijos filosofijos konspektas. Modernioji filosofija konspektas. Lietuvos filosofijos istorija konspektai. Filosofijos istorijos spera. Istorijos samprata. Filosofai apie istorijos objektyvumą. Istorijos filosofija konspektas. Fikcionalumas. Analitines istorijos filosofija.

Istorijos samprata: antikinė, krikščioniškoji, modernioji. Aurelijaus augustino istorijos teologija. Imanuelio kanto istorijos filosofija. G. W. Fr. Hėgelis istorijos filosofija. Karlo marxo ir frydricho engelso istorijos samprata. Johanno g. Droyseno istoriką. Istorijos problema wilhelmo dilthey'aus hermeneutikoje. Gyvenimo hermeneutika: wilhelmas dilthev'us. Wilhelmo windelbando ir heinricho rickerto "istorinio proto kritika". Istorijos pažinimo galimybės ir ribos (j. Huizinga). Friedricho nietsches mokslinės istorijos kritika. Istorija kaip kultūrų ir civilizacijų kaita. Analitinė istorijos filosofija: pozityvistinės šaknys, istoricizmo kritika ir vieno mokslo modelis. Istoriografinis stilius ir pasakojimas h. White‘o filosofijoje. Jorno ruseno reformuotoji istorika.

Šiuolaikinėse istorikos diskusijose vartojama svarbi sąvoka, rodanti, kad objektyvumas pasitraukia iš istorijos mokslo lauko - tai fikcionalumas. Mat remiantis vien faktais, neįmanoma įvairiapusiškai atskleisti istorijos proceso - tą išpildo fikcionalumas. Viskas, kas yra už istorinio pažinimo metodinės procedūros ribų, tampa jau „neracionlu", o reiškia kažką kitą ir yra fikcionalu. Istorinės praeities reprezentacija savo orientuojamąją funkciją atliks tik tadaT jei nepraras ryšio su nematoma istorija, oįji, anot Ruseno - tai mes patys. Tik istorinė praeities reprezentacija, kuri nematomą istoriją daro veiksminga mentaline jėga, turi objektyvumo savybių. Dauguma istorikų mano, kad jų tarnavimas tiesai gali būti realizuotas tik tada, kai jie praeities reprezentaciją neutralizuoja gyvenamojo meto kovų atžvilgiu. Toks neutralumas yra nesąmonė. Joks istorinis pasakojimas neįmanomas be perspektyvos ir šią perspektyvą atitinkančių prasmės kriterijų. Tokie kriterijai atsiranda dėl to, kad istorinis pasakojimas atlieka kultūrinę, gyvą ir veiksmingą, praktinio gyvenimo orientavimo funkciją. Emocijos, vaizduotė, galia ir valia yra būtini istorinės sąmonės prasmėdaros elementai.

  • Microsoft Word 66 KB
  • 2012 m.
  • 18 puslapių (12847 žodžiai)
  • Olga
  • Filosofijos istorijos konspektai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Filosofijos istorijos konspektai. (2012 m. Rugsėjo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-istorijos-konspektai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 00:17
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo