Filosofijos konspektas 2


Teises filosofijos objektas. Racionalistine pazinimo samprata. Empiristine pazinimo samprata. Individo ir tautos tapatumo problema. Pažinimas kaip filosofijos problema. Filosofijos objektas. Filosofijos objekto apibrezimo problema. Valios ir proto santykis. Pažinimo problema filosofijoje. Kas yra filosofijos objektas.

Filosofijos objektas ir filosofinio mąstymo savitumas. Filosofija ir kiti mokslai. Filosofija ir religija. Būtį aukštinančios filosofijos sąvokos. Būties aiškinimas platono filosofijoje. Būties aiškinimas aristotelio filosofijoje. Voliuntarizmas – valios ir proto santykis(shopenhaueris). Pažinimą aukštinančios filosofijos sąvokos. Racionalistinė pažinimo samprata. Empiristinė pažinimo samprata. Substancijos samprata racionalistinėje filosofijoje. Substancijos samprata empiristineje filosofijoje. Nominalizmo ir empirizmo santykis. Reiškinys ir daiktas savaime- apriorizmas. Intelektas ir protas kanto filosofijoje. Grynojo proto idėjos ir antinomijos. Laiko ir erdvės samprata kanto filosofijoje. Pozityvistinė pažinimo samprata. Verifikacija. Aiškinimas ir supratimas. Hermeneutika. Žmogų aiškinančios filosofinės sąvokos. Žmogus - individualybė, asmuo, asmenybė. Esmė ir egzistencija egzistencialistinėje žmogaus sampratoje. Žmogaus egzistencija. Laisvė, rinkimasis, atsakomybė. Individo ir tautos tapatumo problemos. Pažinimas ir vertinimas. Vertybės ir gerybės. Vertybių rūšys. Asmenybės ir vertybės. Vertybės, pareigos, normos aksiologinis ir. Mdelis.

Nors filosofija egzistuoja ~2500 metų, iki šiol nėra (dėl specifinės filosofijos prigimties) visoms mąstymo tradicijoms ir kryptims priimtino filosofijos objekto apibrėžimo. Filosofijos objsvarstant būties ir jos pažinimo problemas natūraliai iškyla klausimas ir apie pažįstantįjį subjektą, Žmogų. Filosofines žmogaus koncepcijas aptaria 3-iasis filosofijos aspektas - antropologija.

Filosofijos specifinė ypatybė yra ta, jog jos objekto tiesiogiai nusakyti beveik neįmanoma. Tai padaryti keblu dėl to, jog amžių eigoje labai ryškiai kito ir įvairavo supratimas, kas yra filosofija ir kokia jos užduotis. Be to visais laikais, ir dabar egzistuoja skirtingos filosofinės mokyklos, kurios skirtingai apibrėžia filosofijos uždavinį, taigi pateikia skirtinfilosofija atsiranda antikinėje visuomenėje kaip universalus (visą apimantis) teorinis mokslas. Visų mokslų teorinis turinys tuo metu yra vadinamas bendru vardu - filosofija. Todėl filosofijos objekto.

Apimties požiūriu faktiškai čia net nekyla, nes filosofijos objektas yrkiti naujųjų amžių filosofai, atsiribodami nuo tikrovės sisteminio aiškinimo uždavinio, savo dėmesį sutelkia į pažinimo problematiką, aiškinasi paties pažinimo, kuris naujaisiais amžiais įgyja mdabartine to žodžio prasme, iškeliama užduotis tapti to naujai atsiradusio mokslo teorija. Taip suvokiant filosofijos paskirtį, filosofija yra visiškai pašalinama iš tikrovės pažinimo ir tampa savitu mokslu apie patį mokslą. Vis tik nesunku pastebėti, jog šiuo atveju filosofijos objektas yra kraštutinai susiaurinamas filosofiją paverčiant savotišku mokslo priedėliu neturinčiu savo turinio.

Filosofinis mąstymas yra priimtinas kiekvienam individui. Filosofinis mąstymas, jo savitumas - tai kažkas neapčiuopiama, neįspraudžiama į jokius rėmus, neišsemiama. Tas, kuris klausia, ką reiškia filosofuoti ir bando atsakyti, jau užsiima filosofija. Tikras mąstytojas proto išvadas apie būties visumą pritaiko savo gyenime, sugeba suderinti pirmutines pasaulio.

Priežastis su paskutiniais gyvenimo tikslais (stasys šalkauskis). Taip atsiranda tam tikra mąstymo sistema - filosofinė pasaulėžiūra, filosofinis mąstymas, filosofinis gyvenimo būdas. Filosofavimas yra.

Ryžtas atsiverti ištakoms, sugrįžti į save ir, kiek leidžia jėgos, suaktyvinti save vidiniais veiksmais. Filosofinio mąstymo savitumo apektai:1)filosofavimas moko ir gyventi ir mirti. Dėl egzistencijos laike netikrumo gyvenimas yra nuolatinis išmėginimas. 2)susimąstymas moko pajusti minties jėgą.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2011 m.
  • 9 puslapiai (7122 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tom
  • Filosofijos konspektas 2
    10 - 1 balsai (-ų)
Filosofijos konspektas 2. (2011 m. Sausio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-konspektas2.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 06 d. 03:53
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo