Filosofijos šaltiniai skaidrės


Filosofijos šaltiniai. Paskaitos problema. Filosofijos ištakos. Filosofinių klausimų prigimtis. Filosofijos šaltiniai nuostaba. Kanto kapas Kaliningrade (Kionigsberge). Kanto memorialinė lenta (Kaliningradas). Filosofijos šaltiniai nuostaba. Filosofijos šaltiniai radikalus kritiškumas. R. Dekartas (Descartes). Filosofijos šaltiniai radikalus kritiškumas. Dabarties filosofijos šaltiniai. A. Kamiu (Camus). Dabarties filosofijos šaltiniai. M. Heidegeris (Heidegger). Dabarties filosofijos šaltiniai. K. Jaspersas. Dabarties filosofijos šaltiniai. Apibendrinimas.

Kas lemia mūsų santykį su filosofija? Kodėl žmonės domisi filosofija, gilinasi į filosofines problemas, dažniau ar rečiau filosofuoja? Iš kur kyla filosofija?

Filosofijos šaltinių problemą padeda atskleisti vienas paprastas klausimas – kas (kokie žmonės) labiausiai linkę filosofuoti?

K.Jaspersas teigia, kad labiausiai linkę filosofuoti dvi žmonių kategorijos: -vaikai ir -psichiniai ligoniai.

Vaikai smalsūs, užduoda daugybę klausimų: kas, kodėl, kaip ir t.t. Tačiau, kaip pastebi K.Jaspersas, kai kurie “vaikiški” klausimai yra tokie, kad sukelia suaugusiems nemažas problemas.

Štai keletas “vaikiškų” klausimų pavyzdžių: -Vaikui aiškinama, kad iš pradžių Dievas sukūrė Žemę ir Visatą. Tačiau vaikui toks aiškinimas neatrodo pakankamas ir jis klausia: o kas buvo iki pradžios (iki Dievo)?

Vaikas eidamas į svečius kopia laiptais ir pajunta, kad viskas keičiasi, išnyksta, tarsi nebūtų buvę. Vaikas su nuostaba klausia: ar yra pasaulyje kas nesikeičia ir neišnyksta?

Vaikui pamokoje aiškinama, kad Žemė sukasi apie Saulę. Tačiau jis ne kartą pats matė, kad yra atvirkščiai: Saulė sukasi apie žemę. Todėl vaikas klausia, ar tai ką jis mato (patiria) yra tikra. O jei ne, tai kas yra tikra (neabejotinas pažinimas).

Kaip į šiuos klausimus reaguoja suaugusieji? Dažniausias variantas – apsimetama, kad nieko neįvyko (“daug žinosi, greitai pasensi’). Arba sakoma, kad yra žymiai svarbesnių problemų (neatidėliotinų darbų).

  • MS PowerPoint 883 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 78 puslapiai (1641 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aiste
  • Filosofijos šaltiniai skaidrės
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Filosofijos šaltiniai skaidrės. (2015 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-saltiniai-skaidres.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 01:42
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo