Filosofijos špera


Siuolaikines filosofijos spera. Filosofijos speros. Indų filosofija špera.

Fil-ijos samprata. Rytų ir vakarų f-ijos ypatybės. Viduramžių f-ija ir Dievo būties problema. Pažinimo problema naujųjų laikų f-ijoje. Senovės indų f-ija. Pažinimo problema naujųjų laikų f-ijoje. Moralės problema f-ijoje. Senovės kinų f-ija. Istorijos problema f-ijoje. Pažangos problema istorijos f-ijoje. Mąstymo tipai senovės graikų f-ijoje. Istorijos kaip kultūrų ir civilizacijų kaitos samprata. XX amžiaus f-ijos ypatybės.

Teorinis pasaulio aiškinimas atsirado maždaug vii a. Pr. Kr. Senovės graikai jį vadino f-ija. Šį žodį pirmąkart pavartojo pitagoras. Jis sudarytas iš dviejų graikiškų žodžių: ‘filo’-myliu ir ‘sofo’- išmintis. Taigi f-ija t*** pasakojimas pakeičiamas teorija – taisyklėmis ir principais, apjungtaisaristotelis teigė, kad žmogų filosofuoti skatina gyvenimo nuostaba. O naujųjų laikų mąstytojai ftikrą f-iją sukūrė jonijos graikai. Jie pasirinko vieną sunkiausių uždavinį – klausimą: apie pasaulio atsiradimą iš vienintelės pirminės medžiagos. Vėliau susidomėta mąstančiu subjektu, atsirado sofistika. Tyrinėjimu objektu pasirinkus žmogų ir sukūrus pažinimo teoriją bei etiką, buvo sukurta daug sistemų, kurios apėmė metafiziką, pažinif-ija – savita kultūros sritis. Į jos turinį įeina viskas, kas būdinga menui, mokslui, dorovei, religijai. F-ija – visas žmonijos sukauptastiek rytuose, tiek vakaruose f-ija atsirado iš vieno šaltinio – ‘pažink save’. Tolimesnė jos raida buvo skirtinga. Tai priklausė nuo civilizacijų, kultūrų skirtumų. Rytų šalis kūrė f-iją, kad žmogus susilietų su gamta, o vakarų šalys priešingai. Vakaruose svarbiausia buvo mokslas, tuo tarpu rytuose – dorovė ir religija.

Kai kurie teigia, kad skirtumas nulemtas socio-gamtinių sąlygų rytų f atsirado kaip psichotechnika – individo siekimas išsivaduoti nuo nepastovaus ir priešiško pasaulio. Čia f nueina į dvasinį žmogaus tobulėjimą. Principai:pažink save,kad valdytum savo kūną;išsivaduok iš priešiško pasaulio, sukurk rojų,kad išorinis pasaulis negalėtų paveikti.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (2275 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žymantė
  • Filosofijos špera
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Filosofijos špera. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/filosofijos-spera-3.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 00:16
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo