Finansinė teisė


Finansų teisės esmė. Finansiniai teisiniai santykiai ir ft subjektai. Finansų kontrolė. Lietuvos biudžeto sandara. Biudžetinis procesas. Valstybės skolinimosi teisinis reguliavimas. Valstybės išlaidos ir jų apmokėjimas. Bankininkystės santykių teisinis reguliavimas. Pinigų sistema ir pinigų apyvarta. Tiksliniai fondai.

Jos išreiškia valstybės institucijų veiksmus, surenkant ir naudojant valstybės lėšas. Yra:

Teisinės formos. Jų turinį sudaro institucijų veikla sukuriant fin. teisės normas ir jas taikant. T.y. priimami finansiniai – teisiniai aktai – tai tokie sprendimai, kurie sukelia teisines pasekmes finansų srityje. Jie sukūria, pakečia ar panaikina finansų teisės normas ar santykius.

Norminiai finansiniai aktai. Jie įtvirtina finansų teisės normas ir g.b. taikomi įvairiose finansinės veiklos srityse.

Individualūs finansiniai aktai. Jie priimami kiekvienu konkrečiu atveju, konkretaus subjekto atžvilgiu ir sukelia konkretų finansinį – teisinį santykį.

Dalyką sudaro visuomeniniai santykiai, kurie atsiranda valstybei įgyvendinant finansinę veiklą. Tie santykiai turi požymius:

Visus santykius vienija bendras tikslas – sudaryti finansines prielaidas, tinkamas valstybės f-jų realizavimui;

Piniginis pobūdis. Pagrindinis santykių objektas yra pinigai arba juos atstojantys instrumentai bei piniginės prievolės.

Finansiniai santykiai – visuma tarpusavy susijusių visuomeninių santykių, kurie atsiranda kaupiant valstybės lėšas atitinkamuose fonduose ir naudojant tas lėšas valstybės f-jų realizavimui. Santykiai skirstomi į grupes:

Įgyvendinant finansinę veiklą taip pat susidaro eilė santykių, kuriuos reguliuoja kitos teisės šakos (darbo civil.). Finansų teisė nagrinėja santykius susijusius su valstybės fondų sudarymu.

Sistema – tai tarpusavy susijusių ir suskirstytų į institutus, normų visuma. Institutas – tai normų grupė, kuri reguliuoja giminingus finansinius santykius, atsirandančius valstybei įgyvendinant finansinę veiklą.

Finansų teisė – nekodifikuota teisės šaka. Jos sistema nėra įtvirtinta viename įstatyme. Yra 10 institutų:

Finansinės veiklos valdymo institutas – normos, kurios įtvirtina valstybės finansinės politikos kryptis ir nustato valstybės finansų politiką realizuojančių institucijų sistemą ir kompetenciją.

Finansų kontrolės institutas – normos, kurios įtvirtina kontrolės institucijų sistemą, nustato jos metodus ir formas.

Biudžetinės teisės institutas – normos, kurios nustato biudžeto sandarą ir sistemą, reguliuoja biudžeto procesą.

Mokesčių teisės institutas – normos, kurios reguliuoja santykius, atsirandančius nustatant ir surenkant mokesčius į valstybės fondus.

Valstybės skolos institutas – normos, kurios įtvirtina valstybės skolinimosi formas ir tvarką.

Valstybės išlaidų ir finansavimo institutas – normos, kurios nustato valstybės išlaidų sistemą ir reglamentuoja apmokėjimo tvarką.

Bankininkystės santykių valstybinio reguliavimo institutas – normos, kurios įtvirtina kredito įstaigų sistemą ir reglamentuoja jų veiklos sąlygas.

Pinigų apyvartos institutas – normos, kurios nustato pinigų sistemą, reglamentuoja grynų ir negrynų pinigų apyvartą, bei nustato užsienio valiutos režimą

Pagal reguliavimo apimtį: bendrieji (be fin. santykių reguliuoja ir kitus) ir specialieji (tai teisės aktai, reguliuojantys išimtinai fin. santykius).

Visų rūšių įmonės, biudžetinės įstaigos ir pan. Visi privalo mokėti mokesčius ir kitas įmokas valstybei ir turi teisę naudotis valstybės lėšomis.

FD turinį sudaro: 1)griežtas FT normų laikymasis 2)teisės aktais nustatytų piniginių prievolių valstybei vykdymas 3)teisės aktais nustatytos Valstybės finansinių fondų sudarymo ir naudojimo tvarkos laikymasis 4)sankcijų taikymas FD pažeidėjams 5)Įst nustat V-bės fin ištekl panaudojimo tvarkos laikymasis.

Apskritai FD reikalavimų privalo laikytis visi finansinių santykių subjektai, o ją kontroliuoja ir užtikrina finansų kontrolės institucijos, veikiančios įstatymų nustatytos kompetencijos ribose

Finansų kontrolė subjektyvia prasme – spec FK institucijų veikla, vykdoma tikslu tikrinti v-bės piniginių fondų kaupimą ir naudojimą, išsiaišk Fdrausmės pažeidimus ir sudaryti sąlygas patraukti FD pažeidėjus atsakomybėn.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 88 KB
  • 2011 m.
  • 33 puslapiai (18687 žodžiai)
  • Finansinė teisė
    10 - 1 balsai (-ų)
Finansinė teisė. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansine-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 04:22
×