Finansiniai atsiskaitymai kolokviumo klausimai ir atsakymai


Modulio „finansiniai atsiskaitymai“ kolokviumo klausimai. Kodėl komerciniai bankai yra svarbūs mokėjimų sistemos dalyviai? Kaip keitėsi komercinių bankų vaidmuo mokėjimų sistemose ir kokie veiksniai lėmė šiuos pokyčius? Kuo svarbi 2007 m. Priimta ES direktyva dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje (angl. Payment services directive (PSD))? Kokius pokyčius mokėjimų rinkoje lems ES direktyvos dėl mokėjimo paslaugų vidaus rinkoje (angl. Payment services directive (PSD)) įgyvendinimas? Kokią naudą mokėjimų sistemose teikia kliringo namų atliekamos paslaugos? Koks yra centrinių bankų vaidmuo mokėjimų sistemose ir kokios yra pagrindinės centrinio banko funkcijos mokėjimų sistemose? Kuo skiriasi dvišalis kliringas nuo daugiašalio kliringo? Kuri kliringo rūšis pranašesnė ir kodėl? Kokiais atvejais naudingiau (patogiau) atsiskaityti grynaisiais pinigais, o kokiais atvejais –įvairiais grynuosius pinigus keičiančiais dokumentais? Kokios finansinių atsiskaitymų priemonių charakteristikos yra svarbiausios privatiems ir verslo klientams? Kodėl? Kokios finansinių atsiskaitymų priemonių charakteristikos yra svarbiausios komerciniams bankams ir centriniam bankui? Kodėl? Kokie yra atsiskaitymo mokėjimo pavedimais privalumai ir trūkumai? Kokie yra mokėjimų reikalavimų ir debeto pavedimų panašumai ir skirtumai? Atsiskaitymas kuria mokėjimo priemone debeto pavedimu ar mokėjimo pavedimu yra rizikingesnis pardavėjui (tiekėjui)? Kodėl? Kas gali pateikti (išrašyti) inkasinį (inkasavimo) pavedimą bankui ir kokie dokumentai turi būti pateikti kartu su tokiu pavedimu bankui? Kokiais atvejais gali būti taikomi įmonių tarpusavio įskaitiniai atsiskaitymai ir kokia nauda iš tokių atsiskaitymų? Kokios galimos alternatyvos, siekiant sumažinti ar eliminuoti prekių (paslaugų) neapmokėjimo ir prekių (paslaugų) negavimo rizikas? Kokių rizikos rūšių pavyksta išvengti, atsiskaitant dokumentiniu inkaso ir kodėl? Kokių rizikos rūšių ši atsiskaitymo priemonė neeliminuoja ir kodėl? Kam (pirkėjui ar pardavėjui) atsiskaitymas dokumentiniu inkaso yra naudingesnis? Kodėl? Koks yra banko vaidmuo, atsiskaitant dokumentiniu inkaso ir dokumentiniu akredityvu? Kuo panašūs ir kuo skiriasi atsiskaitymai dokumentiniu inkaso ir dokumentiniu akredityvu? Kokių rizikos rūšių pavyksta išvengti, atsiskaitant dokumentiniu akredityvu ir kodėl? Kokių rizikos rūšių ši atsiskaitymo priemonė neeliminuoja ir kodėl? Kokių rizikos rūšių pavyksta išvengti, atsiskaitant dokumentiniu akredityvu ir kodėl? Kokių rizikos rūšių ši atsi

Plėtojant tarpbankinius atsiskaitymus didelę įtaką turėjo 1930 m. gegužės 17 d. Tarptautinių atsiskaitymų banko įkūrimas. Nemažą indėlį, sprendžiant atsiskaitymų sistemos problemas, turėjo 1930 m. Ženevos konferencija ir 1990 m. Tarptautinių atsiskaitymų banke įkurtas Mokėjimo ir atsiskaitymų sistemų komitetas, kuris skatina efektyvią mokėjimo ir atsiskaitymų sistemų veiklą, bendradarbiaudamas su kitomis tarptautinėmis institucijomis bei šalių centriniais bankais ir prisidėdamas prie finansų rinkų infrastruktūros stiprinimo. Tarptautinės finansų rinkos pokyčiai, stipri konkurencija ir noras patenkinti vartotojų poreikius skatina mokėjimo sistemų pertvarką ir veiksmingos sistemų priežiūros politikos formavimą. Veiksmingas mokėjimo sistemų funkcionavimas skatina ekonomikos integraciją, tačiau plečiantis atsiskaitymams ir didėjant mokėjimo sistemų poreikiui atsirado padidėjusios rizikos pavojus, taigi iškilo būtinybė stiprinti mokėjimo sistemų saugumą ir skatinti realaus laiko sistemų naudojimą. Veiksniai lėmę šiuos pokyčius:

Prie svarbiausių aplinkos veiksnių, įtakojančių finansinių atsiskaitymų sistemos vystymąsi, minėtas komitetas priskiria demografinius, geografinius ir socialinius faktorius, kadangi būtent šie veiksniai turi didžiausią įtaką potencialiai paklausai.

Prie svarbiausių ekonominių veiksnių komitetas priskiria įvairius rinkos faktorius, tokius kaip kvalifikuota darbo jėga, infrastruktūra, įskaitant telekomunikacijas ir logistika. Šių veiksnių vystymasis įtakoja šalies būsimus finansinių atsiskaitymų paslaugų poreikius ir galimybes.

Prie svarbiausių finansinių veiksnių komitetas priskiria naujų mokėjimų instrumentų sąnaudų, rizikų ir naudingumo suderinamumą.

Svarbiausi viešosios politikos veiksniai yra susiję su šalies mokėjimų sistemos teisiniais aspektais bei dalyvių, veikiančių skirtingose mokėjimų paslaugų teikimo rinkose, veiklos organizavimu.

Šioje direktyvoje kalbama apie mokėjimo įstaigų, kaip naujos mokėjimo paslaugų teikėjų kategorijos, įtraukimą, siekiant užtikrinti vienodas galimybes patekti į rinką ir padidinti konkurenciją. Todėl praktiškai mokėjimo įstaigų veiklą vykdyti gali ne tik bankai ir pašto pinigų persiuntimo sistemų (žiro) įstaigos, bet ir visi fiziniai ar juridiniai asmenys, gavę leidimą teikti finansines paslaugas ES.

Funkciniai pokyčiai. Dauguma tarptautinių korporacijų naudoja vidinius mokėjimus ir tinklines sistemas pervedimams tarp filialų, dukterinių bendrovių atlikti. Tokiu būdu didžiosios tarptautinės kompanijos sumažina bankams mokamų komisinių mokesčių dydį ir sutrumpina lėšų įskaitymo trukmę.

Komerciniai pokyčiai. Tokios organizacijos kaip Western Union ir MoneyGram teikia mažos vertės tarptautinių pervedimų paslaugas, kuriomis dažnai naudojasi emigrantai, norėdami persiųsti pinigus savo šeimoms. Pastaruoju metu prekybos tinklai kartu su Visa ar MasterCard leidžia universalias kreditines korteles. Šie pokyčiai mažina bankų gaunamas komisinių pajamas iš šios veiklos.

Techniniai pokyčiai. Internetas ir mobilioji telefonija suteikė galimybę atsirasti analogiškoms mokėjimų sistemoms: PayPal, eBay. Kai kurie mobiliųjų telefonų operatoriai siūlo mobilias mokėjimo paslaugas tiek savarankiškai, tiek ir bendradarbiaudami su bankais.

Kliringo namai ypač efektyvūs atliekant masinius, reguliariai pasikartojančius mokėjimus. Jie aptarnauja tiek debeto, tiek kredito operacijas. Debeto operacijos susijusios su iš anksto aptartais ir daug kartų pasikartojančiais arba vienu metu vykdomais nurašymais iš depozitinės banko kliento sąskaitos, pavyzdžiui, mokant už komunalines paslaugas, draudimą, apmokant anksčiau paimtą kreditą, įsiskolinimą kredito kortelėje ir t.t. Kreditiniai pervedimai per kliringo namus susiję su pasikartojančiais pervedimais - darbo apmokėjimas, pensijos ir kiti socialiniai išmokėjimai, mokant procentus ir dividendus ir t. t. Kreditiniai pervedimai atliekami tiek draudimo kompanijų, tiek komunalinių paslaugų teikimo organizacijų naudai, kas joms leidžia sutaupyti nemažai lėšų, susijusių su čekių apdorojimu ir pinigų gavimu.

  • Finansai Konspektas
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2016 m.
  • 12 puslapių (3972 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Finansiniai atsiskaitymai kolokviumo klausimai ir atsakymai
    10 - 6 balsai (-ų)
Finansiniai atsiskaitymai kolokviumo klausimai ir atsakymai. (2014 m. Gruodžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansiniai-atsiskaitymai-kolokviumo-klausimai-ir-atsakymai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 20:41
×