Finansiniai tarpininkai Lietuvoje projektas


Įvadas. Finansinių tarpininkų samprata. Finansinių tarpininkų rūšys. Finansinių tarpininkų funkcijos. Išvados. Literatrūra.


Finansiniai tarpininkai literatūroje apibūdinami kaip subjektai, veikiantys kaip tarpininkai tarp dviejų finansinių sandorių šalių. Tai gali būti komerciniai bankai, investiciniai bankai, investiciniai fondai ir panašiai. Finansiniai tarpininkai vidutiniam vartotojui siūlo naudą, įskaitant ir saugumą, kuris yra itin svarbus. [5]

Šiais laikais finansinių tarpininkų tema tampa vis labiau aktualesnė, kadangi jų deka finansinių vertybių davėjai susiduria su reikalingais subjektais, tokiais kaip fondais, bendrovėmis, valstybėmis ir pan. Būtent skolintojai užima itin svarbia poziciją- jie padeda subjektams gauti tūkstamas lėšas tam tikroms investicijoms. Tai gi, finansinius tarpininkus galima įvardinti kaip neatsiejamą vidutinio vartotojo gyvenimo dalį, o tai akivaizdu pažvelgiant į spartėjantį gyvenimo tempą bei lygiagrečiai didėjantį visuomenės vartojimo mąstą. Kaip ir įvairios paslaugos, finansiniai tarpininkai atsirado esant poreikiui išspręsti iškilusias pinigines problemas. Gerokai ankščiau smulkiasniems investuotojams tekdavo susidurti su kliūtimis, kuomet jie norėjo skolinti pinigus verslui ir už tai gauti atlygį. Tuomet turint nedideles pinigų sumas, skelbtis viešai bei ieškoti kur investuoti buvo neefektyvu. Tarpininkaujančios institucijos ne tik padeda įveikti finansinius sunkumus, bet ir padidina investutotojų galimybes užsidirbti, o verslo vienetams pritraukti pinigų veiklos plėtrai. Atsiradus finansiniams tarpininkams, padidėja galimybės skolintis, skolinti, investuoti bei taupyti smulkiems rinkos dalygiams. Tai gi, pagrindinis darbo tikslas ir yra ištirti finansinių tarpininkų veiklą bei pagrindus.

Tom C.W. Lin leidinyje „Wake Forest Law Review“ teigė, kad tarpininkavimas yra pagrindinis finansinis faktas. [10] Šiuolaikinių finansų struktūrą sudaro tokie finansiniai tarpininkai, kaip komerciniai bankai, investiciniai bankai, vertybinių popierių brokeriai ir kiti. Vis dėl to, nepaisant visų šių finansinių ryšių, verslininkai ir novatoriai ir toliau stengiasi iš esmės nutraukti ir atskleisti šiuos finansinius ryšius, nesilaikydami finansinio pagrindo ir kurdami naujas finansines grupes.

Finansinis tarpininkas apibrėžiamas kaip asmuo ar institucija, kuri veikia kaip tarpininkas tarp dviejų, skirtingų šalių. Savo veikla finansinis tarpininkas siekia palengvinti finansinių sandorių procesą. Įprastai finansiniais tarpininkais laikomi komerciniai bankai, investiciniai bankai, vertybinių popierių brokeriai, sutelkti investiciniai fondai bei vertybinių popierių biržos. Finansiniai tarpininkai taip pat neinvestuotąjį kapitalą perskirsto į tam tikras produktyvias įmones per įvairias skolas, nuosavo kapitalo ar mišrių interesų grupes.

Finansiniai tarpininkai sutelkia tuos ūkio subjektus, kurių lėšos yra perteklinės, norinčios skolinti tiems, kuriems lėšų trūksta bei tiems, kurie nori jas skolintis. [3] Tai darydami, jie leidžia ne tik gauti pelno, bet ir didina bendrą ekonomikos efektyvumą. Kuomet vyksta finansinio tarpininkavimo procesas, tam tikras turtas ar įsipareigojimai paverčiami skirtingu turtu ar įsipareigojimais. Šiuo būdu finansiniai tarpininkai nukreipia lėšas iš žmonių, kurie turi perteklinį kapitalą, tiems, kuriems reikalingos likvidžios lėšos norimai veiklai vykdyti.

Finansiniai tarpininkai turi trūkumų bei daugybę privalumų (žr. 1-ą paveikslą), o vienas iš pagrindinių- mažesnė rizika. Finansiniai tarpininkai kruopščiai tikrina skolininką ir taip sumažina įsipareigojimų nevykdymo riziką. Taip pat finansiniai tarpininkai pasižymi tuo, kad jų dėka sumažėja išlaidos bei sutaupoma laiko. Kadangi finansiniai tarpininkai susiduria su dideliu klientų skaičiumi, jie naudoja masto ekonomiją, kuri reiškia efektyvesnį kapitalo panaudojimą, kitaip leidžianti standartizuoti operacijas. Dar vienas iš privalumų- prisitaikymas. Finansiniai tarpininkai pasižymi tuo, kad siūlo daugybę paslaugų, o tai reiškia, kad prisitaiko prie vartotojų poreikių. Pavyzdžiui, bankai gali pritaikyti paskolas mažiems ir ilgalaikiams skolininkams arba pagal jų specifinius poreikius. Taip pat galima paminėti ir draudimo bendroves, kurios individualizuoja visų amžiaus grupių planus. Finansiniai tarpininkai be abejo padeda ir sumažinti asimetrinės informacijos problemą. Tai reiškia, kad apie esamą finansinę situaciją ar atitinkamus veiksnius jie išsamiai papasakoja vartotojui. Finansiniai tarpininkai šiuo atveju padeda klientui suprasti esamą finansinę situaciją taip, kaip ir jie patys žino. Visgi, galima įžvelgti ir trūkumų, tokių kaip skaidrumo stoka ar nepakankamas dėmesys socialiniais klausimais, tačiau šie veiksniai nėra dažni.

  • Microsoft Word 70 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3319 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rozine
  • Finansiniai tarpininkai Lietuvoje projektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Finansiniai tarpininkai Lietuvoje projektas. (2019 m. Birželio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansiniai-tarpininkai-lietuvoje-projektas.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 14 d. 04:03
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!