Finansinis efektyvumas ir finansiniai rodikliai


Įvadas. Įmonės finansinis efektyvumas ir jo analizė. Įmonės veiklos efktyvumas ir jo auditas. Efektyvumo analizė. Finansiniai rodikliai. Finansinio efektyvumo rodikliai. Pelningumo rodikliai. Likvidumo rodikliai. Išvados. Literatūra.

Tik reguliariai atliekant įmonės auditą ir išanalizavus finansinius rezultatus galima tikėtis tolimesnio įmonės augimo.

Probleminis klausimas – įmonių finansinių rodiklių svarba.

Darbo tikslas – Išanalizuoti įmonių finansinius rodiklius.

Aptarti įmonių finansinį efektyvumą ir audito svarbą.

Įmonės efektyvumas apibūdina kaip efektyviai įmonė pasiekia užsibrėžtus tikslus (Manzoor, 2011). Kito autoriaus nuomone efektyvumu galima laikyti tam tikrą įmonės siekių ir tikslų, kurių pasiekimui buvo skirti organizacijos ištekliai, įgyvendinimo laipsnį (Dittenhofer, 2001). Įmonės efektyvumas gali būti apibrėžiamas kaip tam tikra apimtis, kuria įmonė, naudodama tam tikrus išteklius, įgyvendina tikslus, nesuardant resursų ir neužkraunant pernelyg didelių sunkumų jos nariams. Tai itin svarbus veiksnys įmonės vystymuisi (Manzoor, 2011). Yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl svarbu tirti įmonės efektyvumą. Pirma, tai yra tam tikras veiklos rodiklis ar įmonė veikia patenkinamai ar ne. Antra, efektyvumo matavimai suteikia motyvacijos įmonei ar individui (Dittenhofer, 2011). Pirmoji priežastis šiuo atveju yra svarbesnė, nes ji parodo ar įmonė veikia taip kaip ji turėtų veikti. Kita vertus dažnai gali būti taip, jog įmonė veiklą vykdo efektyviai, tačiau iš tiesų ji atlieka neefektyvius veiksmus. Dėl šios priežasties labai svarbiu tampa efektyvumo vidaus auditas.

Pagrindinis audito tikslas – objektyviai įvertinti, ar finansinė atskaitomybė visais atžvilgiais parodo tikrą ir teisingą įmonės finansinę būklę, ar ši atskaitomybė parengta pagal bendruosius apskaitos principus bei galiojančius teisės aktus, ir pareikšti nuomonę apie tai (Daujotaitė, 2008). Bendrieji audito tikslai nurodyti Lietuvos Respublikos audito įstatyme ir audito standartuose. 200-ajame tarptautiniame ir 1-ajame nacionaliniame audito standarte. Ten pateikiamas toks tikslas: įgalinti auditorių pareikšti nuomonę, ar finansinė atskaitomybė visais reikšmingais atžvilgiais parengta pagal nustatytą tvarką. Reikėtų atkreipti dėmesį į dar vieną šio standarto teiginį. Auditoriaus nuomonė sustiprina finansinės atskaitomybės patikimumą, tačiau informacijos vartotojas neturėtų manyti, kad tai garantuoja įmonės veiklą ateityje. Taip pat patvirtina, jog vadovybė efektyviai ir veiksmingai tvarkė įmonės reikalus (Finansinės atskaitomybės audito tikslas ir bendrieji principai, 2006). Šie audito tikslai yra konkretūs ir išreiškia audito esmę bei paskirtį. Plačiąja prasme auditas ir audito tikslai skirti teikti objektyvią informaciją vartotojams, padėti įmonių vadovams didinti veiklos efektyvumą.

Turint auditoriaus pateiktas išvadas apie įmonės finansinę atskaitomybę, galima pradėti analizuoti įmonės finansinę būklę. Tiklsiausiai įmonės padėtį galima išsiaiškinti išanalizavus visus įmonės finansinius rodiklius.

Noras efektyviai valdyti įmonės finansus nepriklauso nuo to, kokio pobūdžio yra įmonė. Jos gali užsiimti logistika, gamyba (gamybinė įmonė, perdirbanti žaliavas ir medžiagas (taip pat panaudojanti komplektavimo gaminius) ir gaunanti produkcija, kurią parduoda; apmokestinimo lengvatų taikymo požiūriu ši sąvoka paprastai patikslinama atskirų mokesčių įstatymuose (teisės aktuose) (Ekonomikos terminų žodynas, 2013) ar tiekti kažkokias paslaugas. Visų įmonių yra bendras tikslas už mažiausias sąnaudas gauti didžiausią pelną.

Jeigu norime ištirti įmonių ir kitų ūkinių grandžių ekonominę būklę, atskleisti ir panaudoti ekonominių rodiklių gerinimo rezervus, turime atlikti finansinę analizę. Analizė – reiškia išnagrinėjimą, tokį apibūdinimą galime rasti visuose žodžių žodynuose. Vaizdžiai sakant, kaip žmogui svarbios abi kojos, taip ir finansiniam tyrimui – analizė ir sintezė. Finansinė analizė negali būti pakankamai efektyvi, jeigu jos nepapildo finansinė sintezė (Gronskas, 2007). Kiekvienas autorius finansinės analizę interpretuoja savaip. Vienų apibrėžimai yra labiau moksliniai ir paprastiems nedidelį išsilavinimą turintiems žmonėms mažiau suprantami, kitų labiau pritaikyti paprastai visuomenei. Pagal V.Janovič tinkamiausias apibrėžimas būtų toks: ,,finansinė analizė yra viena iš įmonės ūkinės veiklos analizės krypčių, padedanti pažinti įmonės finansinį mechanizmą, nustatyti, kaip yra panaudojami finansiniai ištekliai jos veikloje, kokia turto būklė bei kapitalo apyvartos greitis, naudojamų pagrindinių priemonių pelningumas“(Janovič, 2012). Remiantis autoriaus teikiamą finansinės analizės apibrėžimą finansinę analizę galime traktuoti, kaip įmonės finansinių rezultatų išnagrinėjimą, kad būtų pagerinti finansinės veiklos rezultatai.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3218 žodžiai)
  • Universitetas
  • Roberta
  • Finansinis efektyvumas ir finansiniai rodikliai
    10 - 9 balsai (-ų)
Finansinis efektyvumas ir finansiniai rodikliai. (2015 m. Rugsėjo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansinis-efektyvumas-ir-finansiniai-rodikliai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 14:48
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo