Finansų institucijų klasifikacija ir jų vaidmuo finansų rinkose


Įvadas. Finansų institucijos. Finansų institucijų apibrėžimas. Finansų institucijų klasifikavimas. Finansų institucijų vaidmuo finansų rinkoje. Centrinio banko įtaka finansų rinkoms. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas – susisteminti informaciją apie finansines institucijas ir paanalizuoti jų įtaką finansų rinkai.

Darbo uždaviniai:

Visi Lietuvoje veikiantys bankai yra universalūs komerciniai bankai.Šiuo metu Lietuvoje veikia 6 Lietuvos banko licenziją turintys bankai. Visų šių bankų priežiūra ir kitas centrinio banko funkcijas atlieka Lietuvos Bankas.

Finansų institucijų nesėkmės yra „užkrečiamos“ ir pavojingos finansų sistemos stabilumui, nes stambių indėlininkų nuostoliai gali sukelti bankrotą. Smulkesni indėlininkai, pajutę pavojų, skuba atsiimti indėlius ir finansinė institucija, netgi iki šiol dirbusi pelningai, gali būti priversta skelbti bankrotą, nes banko klientams gali nebepakakti išmokėti pinigų. Todėl bankinį sektorių ypač svarbu atidžiai stebėti ir kontroliuoti. Tuo užsiima centriniai bankai. Norint užtikrinti finansinių rinkų stabilumą Centrinio banko pagrindinės funkcijos yra šios:

Kontroliuoja kaip kinta cirkuliuojantis rinkoje pinigų kiekis, pasiūlą ir paklausa per tam tikrą laiko tarpą, kokie yra kreditų pasiūlos pasikeitimai. Pagrindiniai pinigų kiekio reguliavimo būdai:

didindamas ar mažindamas palūkanų normą.

Privalomųjų rezervų esmė ta, kad kredito institucijos privalo savo sąskaitose centriniame banke laikyti tam tikrą savo įsipareigojimų procentą, kurį nustato centrinis bankas. Privalomieji rezervai sukuria pastovų centrinio banko pinigų poreikį ir gan stabilią centrinio banko pinigų paklausą. Tai sušvelnina likvidumų ir palūkanų svyravimus pinigų rinkoje. Centrinis bankas, keisdamas privalomųjų rezervų dydį, suvaržo ar išlaisvina centriniame banke esančiu bankų aktyvus. Privalomieji rezervai turi įtakos ir palūkanų normai. Kadangi už juos bankams palūkanos nemokamos, taigi bankai dėl to patiria nuostolį. Norėdami kompensuoti šį nuostolį bankai didina palūkanas už teikiamas kreditus.

Jei vyriausybė išleidžia daugiau, nei gali surinkti mokesčių, tai deficitas gali būti finansuojamas įvairiomis paskolų formomis, kaip pvz.: išleidžiant vertybinius popierius (iždo vekselius (trumpalaikiai, iki vienerių metų, Vyriausybės vertybiniai popieriai) ar vyriausybės obligacijas). Taip pat bankas rūpinasi nacionalinių skolų, kurias atėjo laikas išmokėti, refinansavimu išleidžiant vertybinius popierius. Būdas, kurį bankas pasirenka refinansuodamas senas skolas turį įtakos finansų rinkai. Išleisdamas iždo vekselius bankas sukuria ypatingai likvidžius vertybinius popierius, dėl ko išauga trumpalaikio pasiskolinimo paklausa ir trumpalaikės palūkanų normos didėja lyginant su ilgalaikėmis (ir atvirkščiai – išleidžiant ilgalaikius skolinius pasižadėjimus bus prailgintas skolų mokėjimo terminas, o dėl to išaugs ilgalaikės palūkanų normos).

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1947 žodžiai)
  • Universitetas
  • Audrius
  • Finansų institucijų klasifikacija ir jų vaidmuo finansų rinkose
    10 - 8 balsai (-ų)
Finansų institucijų klasifikacija ir jų vaidmuo finansų rinkose. (2016 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-instituciju-klasifikacija-ir-ju-vaidmuo-finansu-rinkose.html Peržiūrėta 2019 m. Rugsėjo 20 d. 15:43
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema