Finansų ir kredito rinka


Finansų ir kredito rinka. Teoriniai finansų ir kredito rinkos pagrindai. Finansų ir kredito rinkos samprata ir funkcijos. Vertybinių popierių rinkos samprata ir klasifikavimas. Vertybin1nų popierių rūšys. Skolos vertybiniai popieriai. Nuosavybės vertybiniai popieriai. Išvestiniai vertybiniai popieriai. Vertybinių popierių formos. Vertybinių popierių portfelio esmė ir tipai. Lietuvos rinkoje cirkuliuojantys vertybiniai popieriai. Lietuvos vertybinių popierių rinkos dalyviai ir jos organizavimas. Tarptautiniai finansai ir jų vaidmuo lietuvos ekonomikai. Tarptautinės finansinės organizacijos. Es struktūriniai fondai.

Reikalaujamas pelningumas paprastai yra mažesnis už analogišką paprastųjų akcijų pelningumą ir didesnis už obligacijų. Taip yra dėl to, kad didžiausią riziką patiria paprastųjų akcijų savininkai, o mažiausią - obligacijų savininkai.

Išvestiniai vertybiniai popieriai skirstomi į pasirinkimo sandorius ir ateities sandorius.Pasirinkimo sandoriai (options) suteikia teisę, bet neįpareigoja pirkti arba parduoti vertybinius popierius tam tikra iš anksto sutarta kaina ir tam tikru metu. Pasirinkimo sandoriai būna dviejų tipų: pirkimo pasirinkimo sandoris (call option) ir pardavimo pasirinkimo sandoris (put option). Pardavimo pasirinkimo sandoris suteikia teisę parduoti, o pirkimo pasirinkimo sandoris - pirkti vertybinius popierius. Pardavimo ir pirkimo pasirinkimo sandorių savininkai šitaip apsisaugo nuo rinkos svyravimų (rizikos).

Pasirinkimo sandoris reiškia sandorį tarp dviejų rinkos dalyvių: naujojo vertybinių popierių pirkėjo (investuotojo) ir pasirinkimo sandorio emitento. Pavyzdžiui, pardavimo pasirinkimo sandoris suteikia jo savininkui teisę parduoti 100 akcijų už 1200 Lt iki rugsėjo 1 dienos. Pasirinkimo sandorio kaina - 120 Lt. Pirkimo pasirinkimo sandorį pirks žmogus, kuris tiki, jog akcijų kainos rinkoje didės, o pasirinkimo sandorio emitentas (pardavėjas) įsitikinęs, jog kainos liks tos pačios arba gali mažėti. Jeigu rugsėjo 1 dieną akcijos kaina rinkoje buvo 13,50 Lt, tai investuotojas turi 30 Lt naudą (13,50 x 100 - 1200 - 120). Ši nauda priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau svarbiausi jų yra:

Pasirinkimo sandoriai gali būti sudaromi ne tik akcijoms pirkti ir parduoti. Jie gali būti:

Pasirinkimo teisė gali būti suteikiama tiek valiutai pirkti, tiek parduoti. Sudarant pasirinkimo sandorį, nustatoma diena, iki kurios galima rinktis vykdyti sandorį, perkama (parduodama) valiutos suma ir fiksuojamas valiutos keitimo pagal pasirinkimo sandorį kursas (vykdymo kaina). Šią kainą galima pasirinkti savo nuožiūra, nuo jos priklauso pasirinkimo sandorio kaina (premija arba komisiniai). Komisiniai mokami iš karto, kai sudaromas sandoris. Atėjus pasirinkimo dienai, lyginamas rinkos kursas su vykdymo kaina. Jeigu situacija pasirinkimo sandorio pirkėjui nepalanki, sandoris nevykdomas ir po pasirinkimo dienos nebegalioja.

Naudojant palūkanų normų pasirinkimo sandorius, galima spekuliuoti palūkanų normų prognozėmis. Pasirinkimo sandoris nustato fiksuotą palūkanų normą. Jeigu palūkanų norma rinkoje pasikečia pasirinkimo sandorio savininko naudai, sandoriu pasinaudojama, ir atvirkščiai. Šių vertybinių popierių bazinis objektas - vyriausybės vertybiniai popieriai: iždo vekseliai ir obligacijos.

Ateities sandoriai, kaip ir pasirinkimo sandoriai, - dvišales sutartis reiškiantys vertybiniai popieriai. Tačiau jie skiriasi nuo pasirinkimo sandorių. Jeigu rinkoje susiklosto nepalanki situacija, pasirinkimo sandorio savininkas gali sutartyje numatytomis teisėmis nepasinaudoti. Šitokios galimybės neturi ateities sandorio savininkas. Nusipirkęs ateities sandorį, jis įsipareigoja pirkti arba parduoti vertybinius popierius nustatyta sutartyje kaina ir laiku. Ateities sandorio savininkas privalo laikytis sutarties, todėl dažniausiai ateities sandorius aptarnauja rinkos tarpininkai.

Materialieji vertybiniai popieriai turi daug neigiamų savybių. Visų vertybinių popierių egzistavimo laiką išlieka klastojimo, pametimo ir sunaikinimo rizika. Emitentas privalo turėti specialų padalinį, valdantį ir registruojantį jų pametimus ir vagystes. Visi vertybinių popierių kuponai ir šaknelės turi būti išsaugoti. Atliekant bet kokias operacijas su vertybiniais popieriais, juos reikia iš anksto pristatyti banką, depozitoriumą ar kitą specializuotą įstaigą, kad būtų galima patikrinti ir parengti sandoriui vykdyti. Norint gauti dividendus arba apmokėti kuponus, vertybinius popierius būtina fiziškai pristatyti į banką, depozitoriumą ar kitą specializuotą įstaigą. Vertybinių popierių transportavimui reikia naudotis inkasatorių paslaugomis. Kiekvienas sąskaitų tvarkytojas privalo turėti specialias brangiai kainuojančias saugyklas, analogiškas bankinėms arba naudotis bankų paslaugomis. Visa tai kainuoja ir užima daug laiko.

  • Finansai Konspektas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2014 m.
  • 19 puslapių (6761 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintare
  • Finansų ir kredito rinka
    10 - 2 balsai (-ų)
Finansų ir kredito rinka. (2014 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-ir-kredito-rinka.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 14:31
×