Finansų istorinė raida


Įvadas. Finansų mokslo esmė ir kilmė. Finansų mokslo istorinė raida. Jurgutis apie finansus. Naujųjų laikų finansų teorijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Finansai - tai ypač svarbus valstybės instrumentas, kuriuo ji įgyvendina savo ekonominę politiką. Finansų mokslo žinios padeda ne tik valstybei, bet ir individualiam asmeniui, verslo ir viešojo sektoriaus subjektams. Finansų suvokimas padeda efektyviau valdyti asmenines pinigines lėšas, leidžia suvokti, įvertinti, analizuoti valstybės finansinėje sistemoje vykstančius pokyčius, vertinti jų įtaką valstybės ekonominei sistemai. Taigi norint viską gerai suvokti reikalingos ir finansų mokslo pradžios žinios.

Šiuo metu galima rasti daug įvairių žodį finansai išreiškiančių apibūdinimų. Daugelis autorių pateikia, kad žodžio finansai kilmė nėra visiškai aiški. Vieni autoriai išveda jį iš anglų kalbos fine - bauda, piniginė bausmė, kiti iš lotynų - finire - baigti, iš kurio padarytas daiktavardis finatio, finantia - baigimas. Finatio pradžipje reiškė bylos baigimą, teismo sprendimą, vėliau teismo nustatytą baudą, pagaliau, net tik teismo, bet ir kiekvieną valdovo užkrautą mokėjimą. Ilgainiui žodžio "finansai" prasmė susiaurėjo ir finansais pradėra vadinti tik valstybės pajamos ir išlaidos. Šiuo metu "finansai" yra tarptautinis žodis. Išaugus savivaldybių ūkiui, finansais pradėta vadinti ir jų pajamos ir išlaidos.

Nors finansų mokslas savarankišku mokslu tapo tik XVIII a., jo užuomazgų randama senovės civilizacijose (V a. pr. m. e. - I a.). Senovės Graikijos ir Romos finansinės sistemos buvo nesudėtingos. Šį paprastumą sąlygojo mažas valstybės pajamų ir išlaidų krypčių skaičius.

Valstybės pajamos buvo gaunamos iš kelių šaltinių (mokesčiai už valstybinės žemės, uostų, kasyklų naudojimą). Vyravo nemokslinės finansų formos laikotarpis.

XVIII a. - finansų mokslo stiprėjimo amžius. XVIII a. antrąją pusę dauguma mokslininkų vadina finansų mokslo pradžia. Finansai tapo savarankišku mokslu. Prasidėjo mokslinės finansų formos laikotarpis. Pirmieji tokio savarankiško finansų mokslo atstovai buvo vokiečių mokslininkai. XIX a. pabaigoje vokiečių ekonominės minties atstovų dėka buvo pateikta vienareikšmiška žodžio "finansai" formuluotė. Susiformavo finansų mokslo kryptis. Taigi, galima sakyti, jog tuo metu susikūrė klasikinė finansų teorija.

Po Antrojo pasaulinio karo situacija pasaulinėje ekonomikoje gerokai pasikeitė. Plėtojantis rinkos santykiams, atsirandant naujoms ūkininkavimo formoms, įvairioms finansinėms institucijoms, atliekančioms laisvų piniginių lėšų perskirstymo funkciją, valstybės vaidmuo ekonomikoje sumažėjo, padidėjo ūkininkaujančių subjektų vaidmuo. XX a. viduryje kilo poreikis teoriškai įprasminti naują požiūrį į finansų mokslą. XX a. 40-50m. prasidėjo naujas finansų mokslo raidos etapas. Susiformavo neoklasikinė finansų mokslo teorija. Ši teorija dažnai vadinama šiuolaikine finansų teorija.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2413 žodžiai)
  • Universitetas
  • Egle
  • Finansų istorinė raida
    10 - 1 balsai (-ų)
Finansų istorinė raida. (2018 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-istorine-raida.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 23 d. 06:24
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo