Finansų kontrolės sistemos analizė


Įvadas. Finansų kontrolės sistema. Finansų kontrolės sąvoka. Finansų kontrolės tikslai ir uždaviniai. Finansų kontrolės rūšys. Valstybės kontrolė ir valstybinis auditas. Vidaus auditas ir vidaus kontrolė. Pajamų surinkimo kontrolė. Išvados. Literatūra.


Finansų kontrolė turi didelę reikšmę siekiant skaidriai valdyti viešuosius ir privačius finansus, stiprinti šalies ekonomiką bei didinti visuomenės gerovę. Nė viena valstybė negali egzistuoti be savo iždo ar biudžeto. Todėl finansų kontrolės tikslas yra užtikrinti valstybės turto valdymo, naudojimo, apsaugos ir disponavimo juo atitikimą finansų valdymo principams. Svarbu išnagrinėti, kaip veikia ši sistema ir išskirti svarbius elementus. Todėl šiame darbe plačiau panagrinėsiu finansų kontrolės sistemą.

Valstybinė, kurią vykdo valstybinės valdžios ir valdymo institucijos pagal savo kompetenciją: bendravalstybinė ir žinybinė kontrolė.

Vidaus tvarkos kontrolė, kurią vykdo kontrolės tarnybos funkcijas pačiose įmonėse, įstaigose, organizacijose.

Einamoji finansų kontrolė yra vykdoma ūkinės veiklos metu. Jos uždavinys yra operatyviai nustatyti numatytų išlaidų apimčių nukrypimus, nurodyti jų priežastis ir kaltininkus.

Patikrinimas – visos ūkinės ir finansinės veiklos dokumentacijos tikrinimas per visą tikrinamąjį laikotarpį.

Kompleksinis – kompleksas tarpusavyje susijusių gamybinės, finansinės, ūkinės veiklos elementų.

Teminis yra atliekamas tada, kai tikrinamos atskiros įmonės ar organizacijos veiklos kryptys.

Privaloma, kuri vykdoma remiantis atitinkamais įstatymais ir tik jų pagrindu.

Kalbant apie išankstinę, einamąją ir paskesniąją finansų kontrolę, už jas atsakingi yra viešojo juridinio asmens vadovo paskirti valstybės tarnautojai arba darbuotojai.

Valstybės kontrolės įgaliojimai yra apibrėžti Valstybės kontrolės įstatyme. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė naują Valstybės kontrolės įstatymą, kuris suteikė Valstybės kontrolei naują teisinį statusą - Valstybės kontrolė tapo aukščiausiąja valstybinio audito institucija. Valstybės kontrolė perėjo prie pažangios ir veiksmingos kontrolės formos – pagal tarptautinius audito standartus atliekamo išorės valstybės turto ir finansų audito, kurio esmė yra patikrinti, įvertinti, atskleisti veiklos tobulinimo galimybes ir patarti bei pateikti išorės ir vidaus vartotojams patikimą informaciją.

Pagrindiniai Vlastybės kontrolės uždaviniai, kuriuos nustato Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės įstatymas yra:

Vertinti viešojo juridnio asmens strateginių arba kitų veiklos planų, programų vykdymą ir valstybės, savivaldybės turto naudojimą ekonomiškumo, efektyvumo ir rezultatyvumo požiūriais.

Vidaus kontrolės sistema kiekviename juridiniame asmenyje yra kuriama ir palaikoma atsižvelgiant į jo veiklos ypatumus, teisės aktus ir kitus dokumentus. Viešojo juridinio asmens vadovas privalo nustatyti vidaus kontrolės procedūras, atsižvelgdamas į daugelį aspektų, tokių kaip: vidaus kontrolės tikslas, veiklos rizika, vidaus kontrolės pastovumas ir jos atlikimo sąnaudos, apskaitos ir informacinė sistema, turto apsaugos būklė ir kitus vidaus kontrolės kriterijus. Taip pat svarbu išskirti vidaus kontroles pagrindines funkcijas:

  • Microsoft Word 67 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2401 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ligita
  • Finansų kontrolės sistemos analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
Finansų kontrolės sistemos analizė. (2018 m. Vasario 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-kontroles-sistemos-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 05 d. 12:55
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo