Finansų krizė


Įvadas. Žodynas. Finansiniai burbulai. Burbulų fazės. Finansinių burbulų tipai. Nekilnojamojo turto burbulas. Aukso kainų burbulas. Akcijų burbulas. Nt burbulas jav. Dot-com burbulas. JAV finansų sitema – tiksinti bomba. Kaip finansų burbulas paveikė aukso kainą? Finansų krizės pasekmės.


Žmonės ekonomiką supranta kaip mokslą apie procesus susijusius su pinigais, kurio dėka turi darbą, uždirba pragyvenimui, gali investuoti ar lizingu įsigyti automobilį, tačiau istorija liudija apie ekonomikos sukeltus finansinius burbulus dėl kurių kilo netgi pasaulinės krizės. Finansų rinkai, kaip ir kitoms ekonominės struktūros sudedamosioms dalims, būdinga, kad kainų lygis ir jo kilimo tempai kartais „nenormaliai“ padidėja. Tie pakilimai, trunkantys keletą mėnesių ar net metų, neišvengiamai baigiasi staigiu kainų kritimu iki „normalaus“ lygio. Tokie reiškiniai vadinami finansiniais burbulais, kurie to sektoriaus ekonomikai yra skaudus smūgis. Šio darbo teorinėje dalyje supažindinsiu skaitytoją su nekilnojamojo turto, aukso ir akcijų burbulais bei paaiškinsiu jų susidarymo priežastis. Praktinėje dalyje išanalizuosiu kokį poveikį finansiniai burbulai daro regiono ekonomikai. Taigi šiuo darbu supažindinsiu su finansiniais burbulais, jų fazėmis, tipais, išanalizuosiu kokį poveikį daro regiono ekonomikai.

Fundamentinė analizė - visuma finansinės analizės būdų, metodų, kuriais siekiama nustatyti „tikrąją“ finansinių vienetų (vertybinių popierių) vertę.

Mokslininkas Donald Rapp knygoje „Bubbles, Booms and Busts“ aprašė J.P. Rodrigue išrastą burbulo modelį, kurį jis suskirstė į 4 svarbiausias fazes. Taip pat rašytojas suskirstė žmones į atitinkamas kategorijas, pagal burbulo susidarymo suvokimą. Svarbu yra tai, jog sumanūs investuotojai yra „pigiojoje fazėje“, kur aktyvai tuo metu yra pigūs ir burbulas tik pradeda „pūstis“. O visuomenė, deja, burbula pastebi tik „manijos fazėje“, kur vyksta sparčiausias burbulo pūtimąsis. Kodėl taip yra? Nes visuomenė nėra tokia finansiškai išprusūsi kaip sumanūs investuotojai, ir matydami augimo tendenciją visuomenė investuoja pinigus į burbulą tikėdamiesi iš to uždirbti, tačiau neįvertina rizikos.

Išskirsiu tris finansinio burbulo tipus: nekilnojamojo turto, aukso ir akcijų. Visi šie burbulai kyla dėl žmonių neracionalių lūkesčių dėl ateities. Kai tik atsiranda signalų, kad investicijos į vieną ar kitą sritį labai pelningos, toje srityje daugėja neracionalių investuotojų. Jie pervertina aktyvus ir už juos moka daugiau nei jie yra verti, todėl susidaro aktyvų kainos kilimo tendencija.

Jis nuo kitų skiriasi tuo, jog jis formuojasi už biržos ribų ir stipriai sukrečia to regiono ekonomiką, kadangi jis perkamas skolintų lėšų pagrindu. Be to, šio burbulo išsileidimo tempai nebūna tokie staigūs kaip kitų finansinių instrumentų, kadangi patvirtinti NT pirkimą/pardavimą užima laiko. Didžiausią įtaką šio tipo burbului turėjo lengvos kreditų gavimo galimybės prastos skolinimosi istorijos skolininkams bei rekordiškai, iki 1 proc., sumažėjusi palūkanų norma. Pavyzdys didžiausioje pasaulyje rinkoje – JAV. Visuomenė pradeda masiškai pirkti nekilnojamąjį turtą ir tai sudaro jo kainos augimo tendenciją. Kuomet pasiūla viršija paklausą, žmonės supranta, kad nekilnojamas turtas yra pervertintas, ir prasideda masiškas jo pardavimas, kas reiškia burbulo sprogimą. Žmonės nebepajėgia grąžinti paskolų, o tai sukelia bankų krize. Tuomet bankai nustoja skolinti kompanijoms, ir prasideda kompanijų bankrotai.

Paaiškinsiu aukščiau pavaizduotą rodyklę. Taigi pirmiausia sudaromos palankios sąlygos būsto kreditų gavimui bei kalbama apie ekonomikos augimą. Žmonėm siūlomos paskolos su žema palūkanų norma, maža to jos dalinamos neatidairiai, žmonėm bei šeimom kurios ateityje nesugebės išsimokėti paksolų. Tuo tarpu didėja būstų paklausa ir savaime didėja jų kainos. Tokia būstų paklausos tendencija skatina statyti naujų namų, su naujais baldais ir brangesniomis medžiagom, kas didina statybų išlaidas. Visuomenėje susidaro nuomonė apie išties augančią ekonomiką, kol žmonės pastebi, jog nekilnojamojo turto pasiūla viršiją paklausą. Tampa aišku, jog NT yra pervertintas ir nepagrįstas fundamentaliais rodikliais. Žmonės puola pardavinėti nekilnojamąjį turtą, krento jo kainos, burbulas pradeda leistis.

  • Microsoft Word 465 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (2999 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vykintas
  • Finansų krizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Finansų krizė. (2016 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-krize.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 04:43
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo