Finansų mokslo istorinė raida finansų referatas


Įvadas. Žodžio „Finansai“ kilmė. Finansų mokslo istorinė raida. I raidos etapas. Finansų mokslo užuomazgos. Senovės Graikija. Senovės Roma. II raidos etapas. Finansų mokslo gimimas. Pirmoji viduramžių pusė (iki XIII a. ). Antroji viduramžių pusė (XIII-XVI a. ). III raidos etapas. Finansų mokslo stiprėjimas. Klasikinės finansų teorijos bruožai. IV raidos etapas. Teiginiai, apibūdinantys neoklasikinę finansų teoriją. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Daugelis žmonių mano, jog finansai – tai pinigai. Tačiau ši sąvoka apima kur kas platesnes sritis. Finansų mokslas, kurio istorija siekia net V a. pr. Kr., nagrinėja, kaip kaupiami ir panaudojami įvairių subjektų finansiniai ištekliai. Kyla klausimas, kodėl jis toks svarbus žmonėms? Kiekvienas turi mokėti susitvarkyti su savo uždirbtais pinigais ir žinoti, kaip jais pasinaudoti sau geriausiu ir naudingiausiu būdu, nes elgiantis neatsakingai, galima prarasti visą savo turtą ir likti be cento. Pasak Nialo Fergusono finansai – žmonijos pažangos pagrindas, kurio dėka civilizacija gali žengti į priekį, tad kiekvienas turi nusimanyti apie juos, o norint tai padaryti visų pirma reikia žinoti, kaip finansai formavosi ir keitėsi. Taigi šiame darbe noriu pristatyti finansų mokslo kilmę, istoriją, jo raidos etapus.

Norint kalbėti apie finansų mokslą pirmiausia turime išsiaiškinti, kas apskritai yra finansai. Filologai nesutaria dėl vienos bendros šio žodžio kilmės: vieni sako, jog žodis finansai kilęs iš angliško žodžio fine reikšiančio piniginę bausmę, baudą, kiti sako, jog iš vokiškų žodžių fein, finding, finden, finte – gudrus, suktas, kadangi Vokietijoje XVI-XVII a. finansai reiškė apgaulę, lupikavimą, neteisėtą priespaudą. Tačiau visgi manoma tiksliausia žodžio „finansai“ kilmė yra iš lotyniško žodžio finare ( baigti. Iš finare buvo padarytas daiktavardis financia – baigimas. Finatio visais laikais turėjo daug prasmių, tačiau pagaliau, iš pradžių Prancūzijoje, vėliau ir kituose kraštuose, žodžio finansai prasmė susiaurėjo. Juo pradėta reikšti tik valstybei daromus ar iš valstybės gaunamus mokėjimus. Kuomet išsivystė vietos savivaldybių, ypač miestų, ūkis kuris atlieka nemaža viešojo gyvenimo prievolių, pradėta finansų vardą taikyti ir vietos savivaldybių ūkiui.

Ilgą laiką finansų mokslas, kaip savarankiškas mokslas, nebuvo pripažintas, tačiau jo užuomazgų galima atrasti net V a. pr. Kr. – I a. senovės civilizacijose, tokiose kaip Senovės Graikija ir Roma. Šiuo laikotarpiu vyravo nemokslinės finansų formos laikotarpis.

Senovės Graikijos politinė santvarka – absoliutinė monarchija ( reiškė, kad viskas ( valdžia bei žemės ( vieno valdovo rankose. Žmonės turėdavo būti pavaldūs jam – dirbti, mokėti duokles (grūdais, galvijais), tarnauti. Jie buvo karaliaus baudžiauninkai, vergai. Manoma, kad pirmajame Graikijos vystymosi etape, kuris buvo vadinamas karalių laikotarpiu, nebuvo nei muito, nei mokesčių, tačiau apie 1000 m. pr. Kr. finansų sistema šiek tiek pasikeitė. Tarp karaliaus asmeninių išlaidų atsirado ir išlaidos visuomeniniams renginiams, t.y. pradėtos rengti puotos kilmingiesiems. Taip pat neliko privalomųjų mokesčių. Jie buvo pakeisti auka sunkiais kraštui laikais. Žmonės aukodavo pagal savo galimybes, tad galima sakyti, jog finansų sistema sušvelnėjo, tapo civilizuotesnė. VII-V a. pr. Kr. graikų žemės tapo demokratinėmis respublikomis. Su šiais valstybės valdymo santvarkos pokyčiais keitėsi ir finansų sistema. Dabar nebe valdovai, o respublikų valdžia gali valdyti žmones ir jų turtą. Piliečių teisės ir prievolės pradėtos nustatinėti pagal jų laipsnį visuomenėje ir turimos nuosavybės dydį. Susiformavusi demokratija aukas vėl pavertė privalomais pastoviais mokesčiais šiais, lėšų reikalaujančiais, sumetimais: ekonominiais, politiniais ir kultūriniais. Negana to buvo didinamos ir prievolės, nes atsiradusi demokratija neva praplėtė žmonių teises ir laisves. Atsirado tarifuoti mokesčiai, kuriuos mokėjo visi piliečiai, ir apdedamieji mokesčiai, kuriais dar papildomai buvo apkraunami nepilnateisiai piliečiai. Trumpai apie šiuos mokesčius:

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (4283 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Finansų mokslo istorinė raida finansų referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Finansų mokslo istorinė raida finansų referatas. (2016 m. Gruodžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-mokslo-istorine-raida-finansu-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 17 d. 04:36
×