Finansų mokslo istorinė raida referatas


Įvadas. Finansų sąvokos kilmė. Finansų mokslo istorinė raida. Istorinės raidos etapai pagal Vilmą Kazlauskienę. Istorinės raidos etapai pagal Olgą Buckūnienę. Istorinės raidos etapai pagal Kristiną Levišauskaitę ir Giedrių Rūškį. Finansų sudėtis ir vaidmuo. Finansų sistemos sudėtis. Finansų sistemos vaidmuo. Išvados.

Finansai yra neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalis. Nebūtinai turime dalyvauti vertybinių popierių biržoje ar turėti nuosavas įmones, kad susidurtume su finansais. Visi valstybės mokesčių mokėtojai maža dalimi prisideda prie finansinės veiklos. Net ir patys namų ūkiai skirsto savo finansus, tai yra pajamas ir išlaidas. Kadangi finansai sudaro tokią didelę mūsų gyvenimo dalį, net jei jos ir nepastebime, būtų pravartu žinoti daugiau apie finansus.

Darbo tikslas: išsamiai aptarti finansų mokslo istorinė pusę ir jos raidos etapus.

Darbo uždaviniai:

Panagrinėti finansų mokslo sąvoką;

Susipažinti su finansų mokslo istorine raida, remiantis skirtingų autorių įžvalgomis;

Išsiaiškinti, kokį vaidmenį atlieka finansų sistema valstybės atžvilgiu.

Lietuvių enciklopedijos šeštame tome (1955 m.) finansai (pranc. „finance“ turtingumas, pajamos) yra apibūdinami kaip mokėjimo priemonių parūpinimo menas. Teisiniu požiūriu finansai skiriami į du didelius pagrindinius sektorius: privataus pobūdžio (dar kitaip dažnai vadinami verslo ar įmonių) ir viešieji finansai. Į privatų sektorių įeina bankai, pinigų rinka, investicijų rinka su vertybių birža ir naujo kapitalo emisijomis, devizijų rinka, kur prekiaujama įvairių kaštų mokėjimo priemonėmis, draudimo bendrovių operacijos. Viešasis ūkis arba dar kitaip vadinami viešieji finansai yra suprantami kaip įvairaus laipsnio valdžios organizacijų išlaidos ir pajamos.

Olga Buckūnienė, apibendrindama finansų sąvokos apibrėžimus, teigia, kad „finansų apibūdinimuose yra akcentuojamas svarbiausias, esminis finansų bruožas. Būtent: finansai yra ekonominiai (ar piniginiai) santykiai, susiję su piniginių lėšų fondų formavimu ir panaudojimu. <...> Taigi kalbant apie finansus, kuriems pirmiausia priklauso valstybės finansai (disponuojami centralizuoti dinansinių išteklių fondai), tikslinga apibūdinti ir bankų bei draudimo bendrovių veiklą“.

Tam, kad būtų lengviau suprasti finansų esmę, labai svarbu žinoti, kaip vystėsi finansų mokslas ir kokie buvo jo raidos etapai. Tačiau kiekvienas finansų analizuotojas savo rašto darbuose pateikia vis kitokias finansų mokslo istorines raidas. Jų visų esmė yra ta pati, skiriasi tik supratimas. Toliau bus apžvelgiami kelių autorių samprotavimai apie finanasų mokslo istorinę kilmę ir jos raidos etapus.

Istorinės raidos etapai pagal Vilmą Kazlauskienę

Vilma Kazlauskienė knygoje „Finansai“ (2012) išsamiai aprašo finansų istorinę veiklą. Autorė teigia, kad nepaisant to, jog finansų mokslas kaip savarankišskas atskiras mokslas buvo pripažintas tik XVIII a., finansų pradžia siekia net senovės civilizacijas (V a. pr. m. e. – I a.). Senovės civilizacijomis tuo laikmečiu buvo laikomos Senovės Graikija ir Roma. Jų finansinės sistemos nebuvo sudėtingos, nes valstybės finansai buvo labai paprasti palyginus su dabartinėmis valstybėmis. Tuo metu buvo mažas šalies pajamų ir išlaidų krypčių skaičius. Valstybė pajamas gaudavo iš kelių valstybės mokesčių mokėtojų, kurie tuo metu buvo valstybinės žemės, uostų ar kasyklų naudotojai. Tuo metu vyravo taip autorės Kazlauskienės vadinamas „nemokslinės finansų formos laikotarpis“.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 196 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2692 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaida
  • Finansų mokslo istorinė raida referatas
    10 - 5 balsai (-ų)
Finansų mokslo istorinė raida referatas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-mokslo-istorine-raida-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 10:22
×