Finansų mokslo raida Lietuvoje


Įvadas. Priežastys, lėmusios finansų atsiradimą. Mokesčiai – būtina ir neišvengiama pareiga. Lietuvos finansai Rusijos imperijos laikais. Tarpukario Lietuvos mokesčių sistema. Lietuvos TSR finansų sistema. Dabartinė lietuvos finansų sistema. Pirmieji žingsniai žengiant nepriklausomybės keliu. Lietuvos mokesčių sistemos kūrimas. 2009 metų „Vienos nakties“ mokesčių reforma. Šių dienų Lietuvos finansų aktualijos. Išvados. Literatūros sąrašas.

Garsus romėnų politikas, teoretikas ir rašytojas Markas Tulijus Ciceronas, gyvenęs prieš Kristaus erą, teigė, kad valstybė - tai teisinio bendravimo ir bendros naudos gyvenimo forma. Bendros naudos forma? Ką tai galėtų reikšti? O gi tai, kad žmonės sukuria valstybę, tikėdami jos nauda kiekvienam. Kad valstybė, kaip gyvas organizmas galėtų gyvuoti, ji turi kažkuo misti. Kitaip tariant, kad valstybė atliktų jai visuomenės priskirtas funkcijas, tai ir pati visuomenė, privalo sukurti sąlygas tom funkcijom vykdyti.

Kiekvienos valstybės gyvavimo pagrindas yra jos finansai. Nuo seniausių laikų mokesčiai valstybei laikomi pagrindiniu valstybės pajamų šaltiniu. Be kurio nė viena valstybė neišgyventų.

Mokesčiai – svarbus visuomenės gerovės elementas. Kiekvienas brandus ir atsakingas pilietis suvokia mokesčių naudą, tačiau, tai nesumažina neigiamo jų atspalvio, nes neįmanoma sukurti idealios sistemos, tinkančios visiems gyventojams.

Lietuva, kaip valstybė, gana jaunas organizmas, pradėjęs formuotis XIII amžiuje, taigi ir finansine prasme patirties dar nedaug. Be kita ko, į Lietuvos suverenitetą nuolat kėsinosi kitos tautos, taip ardydamos besiformuojančius ekonominius pamatus. Juk nė vienas istorinis metraštis nepaneigtų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didybės, o tai juk reiškia, kad ekonomine ir finansine prasme, buvo didi valstybė. Ir kaip skaudžiai, Lietuva buvo parklupdyta pirš Rusijos imperją 1795 metais. Tačiau, radusi savyje jėgų ir 1918 metais, prisikėlusi kaip feniksas iš pelenų, paskelbė teisinę, ekonominę, finansinę nepriklausomybę. Ir dar kartą Rusija 1940 metais okupavo Lietuvą, stengdamasi sugriauti, visą kas taip kruopščiai buvo kuriama. Po ilgų, net penkiasdešimt metų trukusių sovietinių ideologijų metų, šalis vėl atkūrė nepriklausomybę.

Lietuva – ta šalis, kuriai teko išgyventi okupacijas, pasaulinius karus, taigi nederėtų stebėtis jog, ji besikurianti, dar vis beieškanti tinkamo kelio savo piliečiams.

Šio darbo tikslas – apžvelgti Lietuvos finansų raidą istoriniame kontekste. Kadangi valstybės finansus iš esmės sudaro surenkami mokesčiai, tai didžiąja dalį skirsiu mokesčių sistemos analizavimui. Įdomu apžvelgti, kokią įtaką valstybės finansams turėjo pokyčiai laike. Kaip keitėsi mokesčiai keičiantis valstybės ideologijai, pagaliau kaip Lietuva tvarkėsi „Didžiosios depresijos“ (1929-33) ir „Pasaulinės ekonomikos krizės“ (2008-09) laikais.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 62 KB
  • 2013 m.
  • 17 puslapių (3678 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintare
  • Finansų mokslo raida Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Finansų mokslo raida Lietuvoje. (2013 m. Liepos 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-mokslo-raida-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 14:16
×