Finansų pagrindinės funkcijos


Įvadas. Finansų samprata ir sistema. Finansinis raštingumas. Finansų sąvoka ir reikšmė. Finansų sistema. Pagrindinių finansų funkcijų analizė. Finansų paskirstymas. Pirminis paskirstymas. Antrinis paskirstymas. Kontrolės funkcija. Valstybės finansų funkcijos. Įmonių finansų funkcijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Finansai elementariausia prasme galėtų būti vadinami piniginių vienetų apyvarta, tačiau dažnas šalies gyventojas negalėtų įvardinti ir šio apibrėžimo, kas yra kiek paradoksalu, nes šiais laikais finansai yra ypač neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Kiekviena diena neapsieina be finansų, tačiau dažnas specialaus išsilavinimo neturintis pilietis nesuvokia kokia yra tikroji jų funkcija. O ji yra labai svarbi tiek mikrolygmesns, tiek makrolygmens procesuose. Savo funkcijas atliekantys finansai turi svarią įtaką ekonomikai. Tinkamai prižiūrimi finansiniai srautai gali turėti teigiamos įtakos ekonomikos augimui, verslo plėtrai, valstybės biudžetui, o tai reiškia ir visų žmonių finansiniam stabilumui. Pagerėjusi gyvenimo kokybė, garantuotų ir kitų, be tik finansinių, bet ir socialinių rodiklių teigiamus pokyčius.

Tokia padėtis visiškai suprantama. Žvelgiant į finansų raidą Lietuvoj, matome jog čia šis mokslas atsirado gerokai vėliau nei kitose Europos valstybėse. Iki 1918m. Lietuvoje nebuvo finansų specializacijos leidinių lietuvių kalba, kai kitose valstybėse jau buvo siekiama finansų mokslą įprasminti teoriškai. Net ir gerokai praėjus po atgautos nepriklausomybės prireikė daug laiko, kol buvo suvokta finansinio raštingumo svarba. Lietuvos bankas tik 2013m. pradėjo bendradarbiauti su Švietimo ir mokslo ministerija siekiant mokyti finansinio raštingumo dar mokykloje.

Matant tokią situaciją nenuostabu, kad suaugusių žmonių žinios apie finansus yra itin ribotos. Jie nesupranta finansų teorinės dalies, dėl to negali jų pritaikyti ir praktikoje. Galbūt būtent dėl to nežinojimo žmonės klimpsta į skolas, nesugeba tinkamai paskirstyti savo biudžeto, priima netinkamus finansinius sprendimus, kurie turi įtakos jų gyvenimo kokybė. Tačiau tikima, kad dedamos pastangos turės teigiamos įtakos žmonių suvokimui apie finansus, jų svarbą ir funkcijas.

Literatūroje nėra vieno konkretaus apibrėžimo šiai sąvokai. Žodis „finansai“ pakankamai platus mokslinis terminas, kurio prasmė kito kartu su besivystančiais ekonominiais santykiais, todėl skirtingi mokslininkai literatūroje pateikia įvairius šios sąvokos paaiškinimus. Pavyzdžiui, O. Buckiūnienei (2003) finansai reiškia centralizuotų ir decentralizuotų piniginių lėšų fondų sudarymą ir panaudojimą, o K. Levišauskaitei tai piniginiai santykiai, atsirandantys bendrojo nacionalinio produkto vertės ir dalies nacionalinių pajamų paskirstymo ir perskirstymo procese. Abu šie apibrėžimai orientuojasi į valstybės finansus, todėl daugeliui paprastų gyventojų jie nėra aiškūs. Labiau suprantamesnis ir supaprastintas finansų sąvokos variantas galėtų būti piniginių srautų judėjimas. Kiekvienas namų ūkis vykdo savo finansines operacijas, todėl tokį apibrėžimą lengva pritaikyti prie asmeninės patirties.

  • Microsoft Word 135 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2453 žodžiai)
  • Universitetas
  • 12345
  • Finansų pagrindinės funkcijos
    10 - 1 balsai (-ų)
Finansų pagrindinės funkcijos . (2018 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-pagrindines-funkcijos.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 22 d. 22:21
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo