Finansų politika ir finansinės veiklos formos


Įvadas. Finansų politika. Tautinė finansų politika. Finansų politikos strategija ir taktika. Finansinės veiklos ir jos formų sąvoka ir rūšys. Išvados. Literatūros sąrašas.


Pateikti kas yra finansų politika, jos pagrindinis tikslas ir uždaviniai.

Lietuvos valstybės tautinė finansų politika negali būti atitrūkusi nuo Europos Sąjungos valstybės gyvenimo. Nuo jo priklauso finansinių santykių organizavimo būdai, finansinių išteklių fondų formavimo metodai. Finansinę politiką reguliuoja valstybės įstatymai ir kiti teisiniai aktai. Didelės įtakos turi globalios institucijos, tokios kaip: Tarptautinis valiutos fondas (International Monetary Fund), Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas (International Bank of Reconstruction and Development), dar vadinamas Pasaulio banku, ir jo grupės: Tarptautinė finansų korporacija (International Finance Corporation) , Tarptautinė vystymo asociacija (Interantional Development Associacion), Daugiašalių investicijų garantijų agentūra (Multilateral Investment Guarantee Agency) ir Tarptautinis investicinių ginčų sprendimo centras (International Center of Settlement of Investments Desputes). Finansinei politikai svarbios ir kitos globalios institucijos, pavyzdžiui, Tarptautinių atsiskaitymų bankas (Banko f INternational Settlements), bei kitos regioninės institucijos: Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (European Bank of Reconstruction and Development), Europos investicijų bankas (European Investment Bank), Europos centrinis bankas ir Europos centrinių bankų sistema. Lietuvos finansų politika glaudžiai siejasi su išvardytomis globalinėmis ir Europos regioninėmis finansų institucijomis. Iki šiol stambiausi šalies kreditoriai yra Tarptautinis valiutos fondas ir Pasaulio bankas. Plečiantis ryšiams su globalinėmis ir regioninėmis finansinėmis institucijomis, stiprės Lietuvos kaip nepriklausomos valstybės, finansinė politika, kuri įgauna tautinės finansų politikos turinį. Tautinės finansinės politikos pagrindus yra suformulavęs V. Jurgutis knygoje „Finansų mokslo pagrindai“. Jis rašo, kad finansų politika per mokesčius veikia visą krašto ūkį, neišskiriant ir jo klimato bei vandens sistemos, o kartu gali būti techninio ir ekonominio progreso ir mechaninių priemonių pagerinimų priemonė arba stabdis. Kiekvienai valstybei jos tautinė finansų politika yra labai svarbi. Kokia ji – priklauso nuo šalies ekonominio, materialiojo ir kultūrinio potencialo panaudojimo savo tautos pažangai kelti, racionalaus gamybinių jėgų išdėstymo šalies teritorijoje, apsirūpinimo finansiniais ištekliais ir jų koncentravimo svarbiausioms ekonomikos problemoms spręsti, gamybos plėtrai stimuliuoti, ekonominiams-finansiniams ryšiams su kitomis pasaulio šalimis plėtoti ir t. t.Kas yra tautinė finansų politika? Pagal G. Smolenską (2007), O. Buckiūniene (2002), V. Kazlauskiene (2012) tai yra tikslinga valstybės veikla tautos poreikiams panaudoti finansus. Jos turinys daugiabriaunis, t. y. jos paskirtis – parengti moksliškai pagrįstą šalies finansų valdymo koncepciją, numatančią pagrindines priemones finansiniams ištekliams suieškoti ir jų naudojimo kryptims parenti, kad greičiau būtų pasiekti užsibrėžti tikslai.

Finansinė politika kaip ekonominė kategorija, turi būti laisvais ekonominiais santykiais. Visuomenė turi vykdyti laisvą finansinę politiką, bet ji savo ruožtu yra priklausoma nuo ekonomikos. Taigi iš esmės laisvos finansinės politikos nėra – yra savarankiška finansinė politika su specifiniais dėsniais. Valstybė savo finansų politiką įgyvendina politinius ir ekonominius tikslus. Todėl vienu atveju finansų politika gali sudaryti palankias priemones ekonomikos plėtrai, o kitu – ją stabdyti.

  • Microsoft Word 84 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2904 žodžiai)
  • Universitetas
  • Robertas
  • Finansų politika ir finansinės veiklos formos
    10 - 3 balsai (-ų)
Finansų politika ir finansinės veiklos formos. (2019 m. Birželio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-politika-ir-finansines-veiklos-formos.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 18 d. 03:35
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema