Finansų raida ir principai


Įvadas. “Finansai” žodžio kilmė ir apibūdinimas. Finansų mokslas ir jo apibrėžimas. Finansų mokslo istorinė raida. I etapas. II etapas. Iii etapas. IV etapas. Klasikinės ir neoklasikinės finansų teorijos. Klasikinė finansų teorija. Neoklasikinė finansų teorija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Finansai turi didelės įtakos kiekvienos valstybės ekonominei raidai, nes finansai yra neatsiejama rinkos ekonomikos dalis. Finansai taip pat yra svarbūs ir visais valstybių raidos etapais, nes jų sistema leidžia sukaupti tam tikrus finansinius išteklius reikalingus būtent valstybės įvairioms funkcijoms vykdyti. Finansai yra ir neatsiejama mūsų visų gyvenimo dalis ir todėl finansų mokslo žinios yra reikalingos kiekvienam individui. Šios žinios kiekvienam individui padeda efektyviau valdyti savo turimas pajamas, labiau suprasti bei analizuoti valstybės finansų sistemoje vykstančius pokyčius ir vertinti jų įtaką valstybės ekonominei raidai. Nes juk finansų žinios, padeda atsakyti į įvairius mums rūpimus klausimus. Todėl manau yra labai pravartu kiekvienam individui žinoti daugiau apie finansus.

Darbo tikslas – Išanalizuoti finansų mokslo istorinę raidą bei išsiaiškinti žodžio “finansai” kilmę.

Kalbant apie finansų mokslą reikėtų pirmiausiai susipažinti bei išsiaiškinti ką reiškia žodis „finansai“. R. Mituzienės (2005) teigimu, pati sąvoka “finansai“ atsiranda tik tada, kai svarstoma kaip išleisti gautas pajamas ar kaip jas perskirstyti, tačiau norit surasti finansų žodžio apibrėžimą ekonomikos literatūroje lietuvių kalba yra labai sunku. Finansų apibrėžimų yra ypač daug, tačiau šį apibrėžimą ar apibūdinimą lengviau galima rasti tiktai sovietinių (tarybinių) pavidalu. Jie paprastai aptinkami mokomojoje literatūroje (O. Buckiūnienė, 2005). Taigi finansų apibrėžimas yra labai svarbus klausimas, nes juk jis turėtų nurodyti būtent finansų esmę. Daug rašalo išliejo žmonės besiginčydami ar žodis “finansai“ yra kilęs iš senovinio anglų kalbos žodžio „fine“, kuris reiškia piniginę bausmę, baudą. Ar iš senovinių vokiečių kalbos žodžių „fein, finding, dinden, finte“ (gudrus, suktas, sukčiauti, suktybė) (V. Jurgutis, 1938). Vokietyjoje XVI- XVII a. finansai reiškė apgaulę, palūkanų lupikavimą ir neteisėtą priespaudą (E. Buškevičiūtė, 2006). Taip pat netrūkstama dar įvairių kitų žodžio “finansai“ kilmės aiškinimų, nes yra manoma, kad šis žodis yra kilęs ir iš graikiško žodžio „financia“, reiškiančio grynuosius pinigus, pajamas (V. Kazlauskienė, 2012). Taip pat yra ir tokių teorijų, kad žodis finansai atsirado iš lotynų kalbos žodžio „finire“, kuris viduramžiu tarme reiškia baigti. Pats (V. Jurgutis, 1938) sako, kad jo nuomonė teisingiausia būtų aiškinti lotynų kalbos žodžio reikšmę, nes iš „finare“ buvo padarytas daiktavardis „finatio“, „financia“ – baigimas. Ir būtent „finatio“ įvairiais laikais turėjo įvairias prasmes. Iš karto „finatio“ reiškė bylos pabaigą, teismo sprendimą, o vėliau teismo nustatytą mokėjimą, baudą, o dar vėliau ne tik teismo, bet ir šiaip kiekvieną valdovo ar pono užkrautą mokėjimą.

Taigi matome, kad “finansai“ kaip sąvoka įvairiais laikais turėjo ir įvairių prasmių. Iš pradžių Prancūzijoje , vėliau ir kituose kraštuose ši prasmė siaurėjo, ir finansai ėmė reikšti tik valstybėje daromus ar iš jos gaunamus mokėjimus, tačiau vėlesniame laikotarpyje atsiradus miestų ūkiams , kurie atliko daug įvairių funkcijų, tokių kaip švietimas, sanitarija, socialinė globa, pradėta finansų vardą taikyti ir vietos savivaldybių ūkiui. Dar vėliau finansų vardas pradėtas taikyti ir amatų, pramonės, žemės ūkio, prekybos veiklos pajamoms ir išlaidoms apsakyti. Taigi pats terminas “finansai“ pradėtas vartoti XIII-XV a. Italijoje, kur klestėjo stambūs prekybos centrai, bankai ir jų atliekami piniginiai atsiskaitymai (ypač Florencijoje, Venecijoje ir Genujoje) (V. Kazlauskienė, 2012). Vėliau finansai buvo siejami su piniginių išteklių mobilizavimu valstybės funkcijoms vykdyti (E. Buškevičiūtė, 2006) Bet šiandien šis žodis apima daug platesnę sąvoką ir žodžio reikšmė neapibūdina ekonominės kategorijos esmės. Taigi apžvelkime įvairius finansų apibūdinimus.

  • Microsoft Word 528 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2690 žodžiai)
  • Universitetas
  • Irma
  • Finansų raida ir principai
    10 - 2 balsai (-ų)
Finansų raida ir principai. (2019 m. Vasario 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-raida-ir-principai.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 27 d. 04:13
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo