Finansų rinka Vekseliai


Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Darbo metodai. Vekselių sąvoka , samprata ir įstatymai. Vekselių istorija ir reikšmė. Vekselių rūšys. Vekselių išrašymas ir mokėjimas.


Vekseliai paspartina ir pagerina ūkio subjekytų atsiskaitymus ir naudodami tarpusavio skoloms įskaityti atsiskaitant negrynaisiais pinigais. Lietuvoje tai palyginti nauja atsiskaitymo forma, todėl daugumai ūkio subjektų trūksta žinių ir patyrimo ją naudojant bei informacijos apie vekselių veikimo mechanizmą.

Darbo tikslas - išanalizuoti vekselių sampratą, reikšmę, vekselių funkcijas bei rūšis.

Darbo uždaviniai:

Apibūdinti vekselių sąvoka ir sampratą;

Apibūdinti veskelių rūšis ir funkcijas;

Apibūdinti vekselių išrašymą ir mokėjimus.

Darbo metodai - rengiant darbą buvo naudojami informacijos šaltiniai.

formalumas (vekseliai išrašomi įstatymo numatyta tvarka, juose surašomi visi privalomirekvizitai);

Vekselį galima apibūdinti ir teisiniu požiūriu:

vekselis yra vertybinis popierius, kuris dokumentiškai patvirtina tam tikrą reikalavimą. Todėl, siekiant pasinaudoti tuo reikalavimu, būtina pateikti vekselio dokumentą;

vekselis yra abstraktus dokumentas, t.y. savarankiškas ir nepriklausomas dokumentas nuo tų reikalavimų (pvz., nuo reikalavimo sumokėti pirkimo kainą), kuriais remiantis buvo išrašytas vekselis;

vekselis yra rigoristinis (lot. Rigor - tvirtumas, griežtumas) dokumentas, t.y. vekselių teisė garantuoja griežtą, nenukrypstamą šios teisės normų laikymąsi vekselyje keliamų reikalavimų atžvilgiu.

Pagal Vekselių įstatymą ir jų naudojimo taisykles už laiką nuo vekselio išdavimo iki jo apmokėjimo termino palūkanos nemokamos.

Jį pateikus: vekselis turi būti pateiktas per 1 m. nuo jo išrašymo

Vekselių istorija skaičiuojama tūkstantmečiais, ši atsiskaitymo forma buvo labai populiari ir tarpukario Lietuvoje. Dabartiniu metu pas mus vekseliai gana lėtai grįžta į apyvartą, nors jiems naudoti įstatyminė bazė ir parengta.

Lietuva priklauso Ženevos konvencijai, prie kurios prisijungė 1938 metais ir atnaujino narystę 1992 metais. 1993 m. Lietuvos bankas patvirtino vekselių naudojimo taisykles, 1994 metais buvo priimtas Notariato įstatymas, kad vekselius protestuoja notarai, o 1995 m. Vyriausybė patvirtino vekselių ir čekių protestavimo taisykles. 1999 m. kovo mėn. priimtas įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas. Vekseliai paspartina ir pagerina ūkio subjektų atsiskaitymus ir naudojami tarpusavio skoloms įskaityti atsiskaitant negrynaisiais pinigais.

Lietuvoje tai palyginti nauja atsiskaitymo forma, todėl daugumai ūkio subjektų trūksta žinių ir patyrimo ją naudojant bei informacijos apie vekselių veikimo mechanizmą. Kiekvienoje šalyje 'vekselių cirkuliaciją reguliuoja vekselių įstatymas.Daugumoje Europos šalių šie įstatymai yra panašūs, nes remiasi 1930 m. Ženevos susitarimu apie vekselių teisės suvienodinimą. 1930 m. Ženevoje įvyko konferencija vekselių klausimais, kur buvo pasirašytas susitarimas dėl Vieningojo vekselių įstatymo. Susitarimą pasirašė 22 valstybės (daugiausia Europos), tačiau nepasirašė Didžioji Britanija ir JAV. Taigi šiandien greta viena kitos egzistuoja Anglų-amerikiečių vekselių teisė ir Ženevos bendroji vekselių teisė. Pradedant 1972 m. (peržiūrint 1977 m. ir 1982 m.), yra parengti Bendrojo tarptautinio vekselio įstatymo metmenys, kuriuos parengė UNCITRAL (United Nations Commission on International Trade Law — Jungtinių Tautų konvencija (susitarimas) dėl tarptautinės prekybos; dažnai vartojamas ir pavadinimas CISG - „Convention on the International Sale of Goods"). Tačiau minėti metmenys daug kuo skiriasi nuo Europoje įprastos vekselių teisės, todėl vargu ar galima tikėtis greito įstatymo ratifikavimo. Lietuvoje vekselių įstatymas priimtas 1992 m. 1999 m. kovo mėn. Lietuvoje priimtas „Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas".

Vekselis, kaip mokėjimo instrumentas, turi svarbią reikšmę tarptautinėje prekyboje. Neretai skolos išieškojimo procesas užtrunka ilgai ir brangiai, ir dėl operatyvumo stokos dažnai nepasiekiama tų rezultatų, kurie būtų pasiekti, jei procesas vyktų operatyviau. Nors civilinio proceso kodeksas numato galimybių išieškot skolą paprastesne tvarka (teismo įsakymas, dokumentinis procesas), visgi daug greitesnis ir efektyvesnis būdas – išvengti teisminio proceso, panaudojant vekselius.

  • Microsoft Word 51 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4326 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tatjana
  • Finansų rinka Vekseliai
    10 - 7 balsai (-ų)
Finansų rinka Vekseliai. (2016 m. Gegužės 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/finansu-rinka-vekseliai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 14:43
×